İBB kazdı, Beykoz Hıdiv Kasrı her an yıkılabilir

  • Güncelleme: 13.09.2020 20:00
  • Okunma: 8493 kez
  • Yorum: 0
İBB'nin Koruma Bölge Kurulundan izin almadan yapılan kazı çalışmaları 113 yıllık Beykoz'un Hıdiv Kasrını yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya getirdi.
İBB kazdı, Beykoz Hıdiv Kasrı her an yıkılabilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 1907'de inşa edilen Beykoz'daki Hıdiv Kasrında ilgili kurullardan izin almadan kazı çalışması başlattı. Binanın statik olarak riskli duruma düştüğü ifade edilirken, zaman içerisinde yıkılabileceği belirtildi.

İtalyan mimar Delfo Seminati, Çubuklu sırtlarındaki muhteşem binayı son Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa için inşa etti.

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait olan ve 1. Grup Kültür Varlığı tescili bulunan bina BELTUR AŞ tarafından kafe-restoran olarak işletiliyordu.

İBB Fen İşleri Daire Başkanlığı Hıdiv Kasrı’nın altında sessiz sedasız bir inşaata girişti. Tespitlere göre tarihi binanın altına tünel kazıldı. Çalışmaların Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alınmadan yapıldığı ve bina için risk oluşturduğu belirtildi.

Bakanlık yetkilileri inceleme yaptı 

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan Hıdiv Kasrı’nda 3 Eylül’de incelemelerde bulundu.

Uzmanlar hazırladıkları raporda, tarihi binada yürütülen çalışmaların binanın ana karakterini olumsuz etkilediği ve yapıyı statik açıdan tehlikeye sokmuş olabileceğini belirtti.

İBB'de açıklama yaptı 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı bir açıklamayla, Hıdiv Kasrı’ndaki inşaat çalışmalarının incelemeler tamamlanana kadar durdurulduğunu duyurdu.

Açıklamada, Hıdiv Kasrı’ndaki çalışmaların restitüsyon projesinde gösterilen mahzenin açığa çıkarılmasını amaçladığı belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çalışmalar sonucu açığa çıkarılan mahzenin fotoğrafını da kamuoyuyla paylaştı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz