İBB Gençlik Meclisi BM düzeyinde çalışıyor

  • Güncelleme: 23.11.2016 19:53
  • Okunma: 14367 kez
  • Yorum: 0
Yaklaşık iki yıldır İBB Gençlik Meclisi Başkanlığı'nı yürüten Samed Ağırbaş, meclisin Birleşmiş Milletler düzeyinde çalışmalarını Dost Beykoz’a anlattı.
İBB Gençlik Meclisi BM düzeyinde çalışıyor

Ekvador’un başkenti Quito’da düzenlenen Habitat III’e konuşmacı olarak katılan İBB ve TBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, BM’deki en etkin 10 genç arasında gösteriliyor.

Kasım 2014'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi 5. dönem Başkanlığı'na seçilen Samed Ağırbaş, iki yıldır Birlemiş Milletlere (BM) yönelik çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Daha önceden benim Uluslararası vakıflarda çalışmalarım vardı. Buralarda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genç Liderlik yaptım. Bir süre İngiltere'de bulundum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Birleşmiş Milletler ile çalıştığımız 6-7 tane master proje var. Biz temel olarak İstanbul'u bir gençlik başkenti haline getirmek için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"Türkiye'de ilk defa bir gençlik organizasyonu protokol imzaladı"

İstanbul'un dünyada 8 bin yıllık tarihiyle çok bilinen ve marka algısı olan bir şehir olduğunun altını çizen Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, "Bizde gençler olarak üzerimizde böyle bir sorumluluk hissettik. Uluslararası çalışmalar ile ilgili bünyemizdeki birimler çalışmalara başladılar" dedi.

"İlk olarak Birleşmiş Milletler ile iyi niyet protokolleri imzaladık. İstanbul'daki gençler ile ilgili projeler için imzalar atıldı. Bu Türkiye'de ilk defa olan bir şeydir. İlk defa bir gençlik organizasyonu Birleşmiş Milletler ile protokol imzaladı. Zaten şu anda Birleşmiş Milletler düzeyinde tanınan tek Türkiye'deki tek Gençlik Örgütü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi'dir. Çeşitli toplantılar düzenledik bazı organizasyonlara konuşmacı olarak katıldık. Geçtiğimiz aylarda organize edilen Dünya İnsani Zirvesi Gençlik Formu'nun organizasyonunu biz üstlendik. Orada Gençlik Formu'nun başkanlığını ben üstlendim. Burada yaklaşık dört yüzden fazla genci İstanbul'da misafir ettik. Bu çalışmaları Gençlik Meclisi'nde kurduğumuz özel ekipler yürüttü."

"Ocak ayında Dünya Gençlik Meclisleri Birliği'ni kuracağız"

Geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye Belediyeler Birliği Gençlik Meclisi'nin kurulmasında öncülük ettiğini ve Ocak ayında Birleşmiş Milletlerde Dünya Gençlik Meclisleri Birliği'nin kurulacağını belirten Ağırbaş, "Türkiye'deki 81 vilayette bulunan gençlik organizasyonlarının katıldığı bir çatı haline getirdik. Bu yapının amacı da Türkiye'deki Gençlik Örgütleri'ni uluslararası arenada tanınır hale getirmekti ve oranın başkanlığını da yine ben yürütüyorum. Şimdi Ocak ayında da Dünya Gençlik Meclisleri Birliği'ni biz kuracağız. Birleşmiş Milletler de danışma kurulu statüsünde bir yapı olacak. Ocak ayında onun kuruluşunu gerçekleştireceğiz. Dünyanın farklı şehirlerinden gençlerin katılımıyla böyle bir çalışma yapıyoruz" diye konuştu.

"Gençlik ve İstanbul modeli Birleşmiş Milletlerde ödül aldı"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, gençlik konularının yanı sıra Birleşmiş Milletlerde yerel yönetimler ve çevre ile de yakından ilgileniyor.

"İstanbul'un Birleşmiş Milletler açısından şöyle bir önemi var. 1994 yılında Habitat 2 zirvesi İstanbul'da yapıldı. Dönemin Belediye Başkanı Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde gerçekleşti. Habitat zirveleri 20 yılda bir yapılıyor. Birincisi Kanada'da yapıldı. İkincisi İstanbul'da yapıldı ve üçüncü zirvede Quito'da yapıldı. Konuşmacı olarak davet edildiğim o zirvede FETÖ ve PKK'nın Türkiye'de yol açtıklarını anlattım. Onun dışında bizim Birleşmiş Milletler tarafından ödül verilen bir modelimiz var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi'nin oluşturduğu 'Gençlik ve İstanbul' modeli Birleşmiş Milletlerden ödül almış bir modeldir. Bizler bu kadar çalışma gerçekleştirdi ve genel olarak Birleşmiş Milletlerde görünürlülüğümüz çok yüksek duruma geldi. Bu çalışmalarda bizlerin Birleşmiş Milletler düzeyinde en etkili on genç arasında gösterilmemize vesile oldu diyebiliriz. "

Dost Beykoz / Gencebay Gür

Anahtar Kelimeler: Samed Ağırbaş, İBB, Gençlik Meclisi, BM

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz