İBB'den Beykoz'daki Elmalı Barajı hakkında açıklama

  • 18.06.2020 11:21
  • Güncelleme: 18.06.2020 11:22
  • Okunma: 12861 kez
  • Yorum: 0
İBB kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Beykoz Elmalı Barajındaki renk değişimi ve tabakaların alglerden kaynaklandığını açıkladı.
İBB'den Beykoz'daki Elmalı Barajı hakkında açıklama

Yapılan açıklamaya göre İSKİ, Elmalı Barajı'ndaki renk değişiminin Haliç'te olduğu gibi dönemsel ve alglerden kaynaklandığı ifadelerini kullandı.

Beykoz'da bulunan Elmalı Barajının yıllık verimi açısından değerlendirildiğinde şehre su sağlayan en düşük kapasitedeki ham su kaynağı olduğu belirtilirken, diğer barajlar kadar önemli olduğu kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde Elmalı Barajında tedirginlik yarattığı iddia edilen görüntünün sebebi yaz mevsiminde sıklıkla karşılaşılabilen alglerdir ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bir süre sonra kaybolacak"

"Kirlilik olarak da nitelendirilmeyen algler; tamamen doğal yollarla oluşan, farklı renklere sahip olabilen ve bir süre sonra dış müdahaleye gerek olmaksızın kaybolan canlılardır. Bu durumun; içme suyu arıtma tesislerimizde üretilen suyun kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan kalitesine olumsuz bir etkisi yoktur."

İstanbul'un şehir şebeke suyunun Avrupa Birliği, Dünya Sağlık Örgütü, ABD Çevre Koruma Ajansı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki yönetmelik kriterlerine uygun, kaliteli, sağlıklı ve içilebilir kriterlerde olduğu ifade edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz