İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe

  • 1
  • 7943
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe
İBB'den Beykoz Belediyesi'ne 7 milyonluk hibe

Beykoz Belediye Meclisi Haziran Olağan Toplantısı'nın 2. Birleşimi'nde çok önemli kararlar alındı.

Geçtiğimiz yıl önemli ölçüde Beykoz'a destek sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu yıl da ilçeye yardımlarını sürdürüyor. Beykoz Belediye Meclisi'nde yapılan toplantıda, İBB tarafından yaklaşık 7 milyon liralık (6 milyon 816 bin TL) ayni yardım alınması, oy birliğiyle karara bağlandı. Buna göre Beykoz Belediyesi, 7 milyon liralık yardımı ilçede asfalt dökme işleriyle Belediye'ye ait park ve bahçelerin düzenlenmesinde bu parayı kullanabilecek. Öte yandan Haziran ayı toplantısının son oturumunda, önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirilecek Türkiye Genel Seçimleri'ne yönelik hem AK Parti hem de CHP önemli açıklamalarda bulundu. CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel, halkın seçim öncesi büyük olayların çıkmasına yönelik endişelerinin yersiz çıkmasından dolayı CHP grubu olarak memnun olduklarını dile getirirken, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de ilçedeki tüm partilerin sağduyulu bir seçim süreci geçirmesi dolayısıyla ilgililere teşekkür etti. Başkan Çelikbilek ayrıca Beykoz'u ziyaret ederek bir miting düzenleyen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilçeye metro yapımı konusunda verdiğin sözün yanı sıra Elmalı'da 871 bin metrekarelik bir alanda bulunan Kent Ormanı'nı da Beykoz Belediyesi'ne verildiğini söylediğini hatırlattı. Öte yandan Meclis'in Haziran son oturumunu ilçede yalnızca Dost Beykoz takip etti.

Beykoz Belediyesi'nin Haziran ayı 2. birleşimi, geçen gün yapılan 1. birleşim tutanağının oylanmasıyla başladı. Tutanak oybirliğiyle kabul edilirken, Başkan Çelikbilek, gündem dışı söz almak isteyenin olup olmadığını sorguladı. Bu sırada söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel, yaklaşan 7 Haziran Genel Seçimleri'ne dikkat çekerek, şunları anlattı:

Gülay Demirel: “Umarız, seçimlerle ilgili halkımızın endişeleri, öncesi gibi yersiz çıkar!”

"Bu Pazar günü Türkiye'yi yakından ilgilendiren ve dünyanın da yakından izleyebileceği bir seçim olacak. Biz CHP olarak, bu süreçte ufak tefek olaylar dışında çok önemli olaylar olmadığını düşünüyoruz. Halkın bu anlamdaki endişe ve korkularının yersiz olduğunu görmemiz bizi mutlu etmiştir. Yöneticilere teşekkür ediyoruz. Umarız aynı düzen, hak, hukuk ve adalet çerçevesinde seçim sırasında da olur. Umarız yine bu korku ve endişelerin yine yersiz olduğunu görürüz hep birlikte...  Son olarak da 7 Haziran Seçimlerinin de ülkemize ve dünyaya hayırlı olmasını diliyoruz."

Gülay Demirel'in sözleri üzerine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, memnuniyetini gizlemedi ve CHP'li Demirel'in sözlerine katıldığını vurgulayarak, şöyle dedi:

Başkan Yücel Çelikbilek: “İnşallah bu seçim vatana ve millete hayırlı olur”

"Ben de bu dileklerinize katılıyorum. Türkiye artık o olgunluğa erdi. Türkiye artık demokrasiye alıştı. Demokrasiyle yaşamak hoşuna gidiyor. İnşallah Pazar günü ülkemizin yüzakı olan bir seçim olur. Beykoz'da da güzel bir seçim atmosferi yaşadık. Aslında ben yetkimi kullanarak ana caddelerde hiçbir bayrağın asılmasına izin vermeyecektim. Ama bana 'siyaset yapıyor' denmesin diye bunu yapmadım. Yine de iyi oldu, tüm siyasi partideki arkadaşlarımız olgunluk gösterdi. Sonuçta bu bir seçim ve Pazar günü bittikten sonra saat 7'den 8'den sonra her şey normale dönecek. Yaşamımızı devam ettireceğiz. Birbirimizin boğazını sıkmaya gerek yok. Ben bu noktada ilçede katkı gösteren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu seçim vatana ve millete hayırlı olur. Türkiye'yi geleceğe 21. yüzyıla hazırlayan bir seçim olur."

Gündem dışı söz isteyen bir başka CHP'li ise Mehmet Gürel oldu. Yalova'da CHP Belediye Başkan Aday Adayı olan ve Şehir Planlamacısı olarak hem Beykoz Belediye Meclisi'ne hem de Beykoz Halkı'na önemli katkıları olması beklenen Mehmet Gürel, birkaç gün önce AK Partili Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu'yla görüştüklerini dile getirerek sözlerine başladı. Kendisinin yaptığı konuşma sonrası birkaç ay önce Meclis'ten 'oy çokluğuyla' geçen yeni görünüm planlarının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından reddedildiğini öğrendiğini ifade eden CHP'li Mehmet Gürel, söz konusu durumla ilgili olarak bir soru sordu ve şunları söyledi:

CHP’li Mehmet Gürel: “Bakanlık, Belediyemizin planlarını hangi gerekçelerle reddetti?”

Başkan Çelikbilek: “Arkadaşlarımız konu üzerinde çalışıyorlar”

"Daha önce hazırladığımız ve Meclis'imizden 'oy çokluğuyla' geçen yeni görünüm planları Bakanlıktan belirli gerekçelerle reddolmuş. Bununla ilgili olarak yazılan yazıyı ben okudum; Büyükşehir'den giden parsellerin mülkiyet yapılarının değişmesinden kaynaklanan ulaşım sisteminde bazı değişiklikler ihtiyacı ve sosyal tesis alanlarının artırılması gerekçesiyle ilgili bir başlık var. Eğer mümkünse ana başlıklarıyla Bakanlığın hangi gerekçelerle Belediyemizin hazırladığı planları reddettiği söylenilirse, bize soru soranlara doğur bilgi aktarabiliriz. Örneğin Bakanlıkla Beykoz Belediyesi arasında bir görüş farklılığı olup olmadığı soruluyor, bununla ilgili olarak birkaç cümle söyleyebilir misiniz?"

CHP'li Mehmet Gürel'in sorusunu yanıtlayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise teknik olan bu konularla yakından ilgilenmediğini ancak genel olarak da konuya hâkim olduğunu vurgulayarak, şu yanıtı verdi:

"Görüş farklılığı yok. Ancak tabi Bakanlık tabi bizim baktığımız gibi bakmadı bu olaya... Biz bunları hazırlarken vatandaşın lehine yorumladığımız her konuyu onlar da aynı şekilde yorumlamıyorlar. Onlar bu işlere bir bürokrat gibi bakıyorlar. Dolayısıyla bizim burada bir kazanım elde edilsin de vatandaş rahatlasın diye hazırladığımız işlerin, ileride bizi sıkıntıya sokacak ve kazanımların yasalara uygunluğu tartışılır hale gelmemesi için uğraşılıyor. Arkadaşlarımız da bu konu üzerinde çalışıyorlar."

‘Başkan Yücel Çelikbilek, Kaymakdonduran’ın yanında bulunan arsayla ilgili Bakanlık’tan çıkan onayın öncesinde bilgisinin olduğunu ilk kez açıkladı’

Beykoz'a metro gelmesiyle ilgili olarak yine Mehmet Gürel'in soruları üzerine Başkan Çelikbilek, "Çarşamba günü Sayın Başbakanımız ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız buradaydı ve her ikisi de bu konuyla ilgili olarak Beykoz'a metro sözü verdi ancak siz sanırım miting alanına gelmediniz" dedi. Mehmet Gürel'in "Peki bir tarih verildi mi? Bu konu çok önemli... Gerekirse biz de CHP olarak Ankara'da konuyu gündeme taşıyalım?" sözlerine ise Başkan Çelikbilek, "Tarihi belli değil ancak biz söz verdim mi yapıyoruz biliyorsunuz. Eğer metro yapılacağını söylemişsek, bunu yaparız" şeklinde konuştu. Yine CHP'li Mehmet Gürel, geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz'un da özel haber olarak önce 'orman alanı' ve ardından da ikinci haberinde 'tarla-arsa' olarak göründüğünü söylediği Kaymakdonduran'ın yanında bulunan araziyle ilgili sorular sordu. Bunun üzerine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, söz konusu yerin 'arsa' olduğunu söyledi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan çıkan kararın öncesinde Beykoz Belediyesi'nin bilgisi olduğunu ilk kez açıkladı.

Konuşmaların ardından gündeme geçildi ve İBB'nin Beykoz Belediyesi'ne yapacağı yaklaşık 7 milyon liralık hibenin yanı sıra Emlak İstimlâk Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğü teklifleri, görüşülmek üzere ilgili komisyonlara gönderildi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Haziran ayı oturumunun tamamlandığını dile getirerek, Temmuz ayı toplantılarının 6 Temmuz Pazartesi günü sabah saat 10.00'da gerçekleştirilecek 1. Birleşim ile başlayacağını ilan etti.

Haber Merkezi

Seçimden önce Türkiye ve AB ilişkileri
Önceki Seçimden önce Türkiye ve AB ilişkileri
Kırmızı Beykoz
Sonraki Kırmızı Beykoz
Yorumlar (1 Yorum)

M.Talat KARASAKALOĞLU (10 yıl önce)

Dilimde tüy bitti 2009 senesinde YEREL SEÇİMLERDE akp.nin dağıttığı //BEYKOZ METROSUNA KAVUŞACAK// Broşürü halen elimdedir. (isteyene mail atılır.) Biz söz verdik mi yapıyoruz diyen,2 yıl önce Konuyla ilgili başka bir demeçinde yolcu araştırması yeterli çıkmadı diyen Başkan bu konuda ne düşünüyor bilmiyorum ama 6.5 sene sonra Beykoza tekrar METRO VAAD EDİLMİŞTİR. Beykozdaki VAADLERİ bilmeyen CHP meclis üyeside doğal olarak 2009 SENESİNDEKİ BROŞÜRÜ Başkana soramamıştır. İŞTE BÖYLE BİR VAAD HİKAYESİ...

Yorum Yaz