İBB Bütçe konuşmasını Kaşıtoğlu yaptı

  • Güncelleme: 21.11.2012 00:11
  • Okunma: 5602 kez
  • Yorum: 0
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2013 yılı bütçesi kabul edildi… İBB Meclisi’nde yapılan bütçe oturumunda AK Parti Grubu adına Dost Beykoz Yazarı Muharrem Kaşıtoğlu konuştu.
İBB Bütçe konuşmasını Kaşıtoğlu yaptı

İstanbul’un 8000 yıllık bilinen bir geçmişi olduğuna vurgu yapan Kaşıtoğlu, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi döneminin en önemli imparatorluklarına başkentlik yapan İstanbul’un dünyanın parlayan yıldızı Türkiye’de bir mihenk taşı olduğunu dile getirdi.

Her yıl % 2 oranında nüfus artıyor

Her yıl % 2 oranında nüfusu artan ve nüfusu 15 milyona dayanmış, 24 saat yaşayan bir şehirdir İstanbul. Ülkemizin iktisadi, sosyal ve kültürel alanlarına başkentlik yapan kentimiz, bugün geldiği konum itibariyle dünyanın gözünü alamadığı merkezlerden biri olmuştur.” şeklinde konuşan Kaşıtoğlu, “böyle bir kenttin yarınına dair çok önemli, kalıcı ve parlak adımların atıldığı bir döneminde meclis üyesi olarak görev yapmaktan ayrıca gurur duymaktayım” dedi.

İstanbul’un, marka değeri her geçen gün artan, büyük bir cazibe merkezi ve önemli organizasyonlara imza atan bir kent haline geldiğini de söyleyen Kaşıtoğlu, İstanbul’un muhalefet gibi ahkam keserek yönetilemeyeceğini belirtti.

Kaşıtoğlu şöyle devam etti: Nüfusu sürekli artan ve hızlı büyüyen, buna bağlı olarak hizmet bekleyen bu kentte, bırakın üstüne koymayı, bir önceki yılın düzeyini korumak için bile çok büyük bir emek ve para harcanmaktadır.

Bu kentin en önemli problemi olarak uzun yıllardır önümüzde duran sorun ulaşım sorunuydu şüphesiz. Kentimizin ulaşım sorunlarına geçmişteki gibi günlük çözüm üreten anlayıştan kurtulup, kalıcı çözümler üreten ve bunun siyasi riskini de alan bir anlayışla, yarını ve daha da ötesini düşünen ulaşım projeleri yapılarak, sırasıyla hayata geçirilmeye başlanmıştır. Toplu taşımayı özendiren çalışmalar kapsamında günlük hayatımızda bugünlerde fazlasıyla hissettiğimiz iyileştirmeleri görmek için sadece evinizden çıkıp bir yolculuk yapmanız ama bakmakla görmek arasındaki farkı bilerek gözlemlemeniz yeterli olacaktır.

Bugün, gelişen ve büyüyen kentlere baktığımızda en büyük sorun olarak çevre kirlenmesi dikkat çekmesine rağmen, şehrimiz bu konuda ki duyarlı yönetim anlayışı ile bu sorunu yaşamayan bir kent konumuna gelmiştir.

Çöp gazından elektrik üreten tesislerimizde hali hazırda elektrik üretilmeye devam edilmektedir. Ve faal olan bu tesisler ‘birleşmiş milletlerin çevre konusunda en beğenilen 10 projesinden’ biri olarak tescil edilmiştir.

Gönüllülük esasına dayalı üye olduğumuz C40 adı verilen dünyadaki iklim dostu 40 kentten biri olan İstanbul’un denetlenmeye ve daha da ötesi oto kontrolünü yapmaya hazır yaklaşımı dikkat çekmektedir.

Sonuç olarak, ülkede genel ekonomik durum çerçevesine oluşturulan ve % 10 artırılan bütçemizin, bir kısmı, saymaya çalıştığım ve merkezinde insan olan çalışmalar için harcandığı net olarak görülmektedir.

Bunu anlamak için uzman olmaya da gerek yoktur. Gider kalemlerine baktığımızda bütçenin neredeyse yarısının yatırımlar için harcandığı görülmektedir ve bu takdire şayan bir yaklaşımdır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: 2013, Bütçe, Meclis, Muharrem Kaşıtoğlu, İBB

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz