İBB, Beykozlu ünlü şairin kabrini yeniden yapacak

  • Güncelleme: 29.06.2020 19:03
  • Okunma: 4935 kez
  • Yorum: 0
Ekrem İmamoğlu, 2016 yılında Beykoz Belediyesince yaptırılan Şair Orhan Veli'nin mezarının yeniden yaptırılacağını söyledi.
İBB, Beykozlu ünlü şairin kabrini yeniden yapacak

Aşiyan Mezarlığında, Türk Edebiyatına adını altın harflerle yazdıran isimlerin mezarlarını ziyaret eden İmamoğlu, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat'tan da yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İmamoğlu, sırasıyla Türk Edebiyatı’nın çınar isimleri, Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli Kanık ve Turgut Uyar’ın mezarlarını ziyareti sırasında dua etmeyi de ihmal etmedi.

Beykoz'un unutulmayan şairi Orhan Veli Kanık'ın kabrini de ziyaret eden İmamoğlu, 2016 yılında Beykoz Belediyesi tarafından restore edilen mezar taşıyla ilgili de bilgi aldı.

"Orhan Veli'nin şiirine uygun mezarlık..."

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, 2016 yılının Mayıs ayında Beykoz Belediyesince yenilenen mezar taşıyla ilgili, "Eskiden amorf bir taş blok vardı; Orhan Veli’nin de kimliğine çok uygun, karakterine, şiirine, sivilliğine çok uygun mezarlık. Sonra Beykoz Belediyesi burayı tadilata alıyor. Tasarımı da Abidin Dino’nun."

"Yaptırmak isteyenler de Sabahatin Eyüboğlu’nun girişiminde bir ortam var. Çok önemli hattatların da içinde olduğu, kimliğine de sahip çıkan bir sanat ortamı ürünü. Bu, tasarımı biraz anlamamaktan, biraz kimliğini anlamamaktan dönüşmüş bir alan. Umarım aileyle görüşüp, bir çözüm buluruz sizler de uygun görürseniz ve restore ederiz." şeklinde bilgi verdi.

İmamoğlu, İstanbul'un kadim bir şehir olduğunu ve her zaman vefakar olunması gerektiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Güzel tasarımlarla vefalı bir kent olduğumuzu göstereceğiz"

"Burada yok sayılan, kıymetli Abidin Dino’nun bir eseriymiş. O dönem Orhan Veli’nin sanatçı dostlarının girişimi ile yapılan bir çalışma. Bu ve buna benzer mezarlıkların bütün maneviyatlarına uygun şekilde tasarlanması bizim bir borcumuz. İnşallah güzel sonuçlarla, güzel tasarımlarla nasıl vefalı bir kent olduğunu hissettiren alanları bu şekilde İstanbulluya kazandırmış olacağız.

- Mezarın öyküsü

Orhan Veli Kanık, 14 Kasım 1950’de yaşamını kaybetti. Sarıyer’deki Aşiyan Mezarlığı’na defnedilen Kanık’ın mezarının yapımı için ünlü şair Sabahattin Eyüboğlu öncülüğünde bir kampanya başlatıldı. Sanatçıların, okurların destek verdiği kampanyayla mezar için para toplandı. Destek verenlerin listesi Varlık Dergisi’nde yayımlanıyor, okullarda bunun için para toplanıyordu. Sonrasında Abidin Dino mezarı tasarladı.

Yapı, pembe granitten, Nevzat Kemal tarafından inşa edildi. Kitabeye Orhan Veli’nin adını ise usta kalem Emin Barın yazdı.

Beykoz Belediyesi, kendi ilçelerinde dünyaya gelen Kanık’ın tarihi anlamı olan anıt mezar için, 2016 yılında harekete geçti. Belediye, Kanık’ın yayıncısı Yapı Kredi Yayınları’nın aracılığıyla şairin, o dönemde 90 yaşında olan kız kardeşi Füruzan Yolyapan’dan izin aldı.

Bu şekilde belediyece bir "mimari" proje hazırlandı ve ardından 2016 yılının Nisan ayı içinde Kanık’ın mezar yenilendi. O günden bugüne kadar da Kanık’ın "yenilenen" mezar taşı ile ilgili tartışmalar bitmedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz