İBB Beykoz Yalıköy Pazaryeri’ni İSPARK yaptı

  • 24.04.2021 19:29
  • Güncelleme: 24.04.2021 19:32
  • Okunma: 9771 kez
  • Yorum: 0
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beykoz Yalıköy Pazaryeri’ni İspark yapması tepkilere neden oldu.
İBB Beykoz Yalıköy Pazaryeri’ni İSPARK yaptı

İBB’nin Yalıköy’deki uygulamasına tepki gösteren AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, daha önce AK Partili İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Burunbahçe’ye girişleri 1 TL yapmasına tepki gösteren CHP’lilerin videosunu paylaştı.

Konuya ilişkin kamuoyuna açıklama yapan Muhammed Hanefi Dilmaç, uygulamanın akıllara zarar bir uygulama olduğunu söyledi.

CHP’nin, Pandemi koşullarında zor günlerden geçen pazarcı esnafı ve vatandaşlara destek olmak yerine yeni bir yük yüklediğini söyleyen Dilmaç, “kuruluşundan beri İstanbul’un tarım ve organik ürün tedarikçisi olarak kitaplara konu olan Beykoz’da adına yakışır bir projenin hayata geçirilmesi için destek beklerken, ucuz bir hesapla adım atan İBB yönetimi, Yalıköy Pazaryeri’ni İSPARK’ın kullanımına açarak otoparkını da ücretli hale getirdi.” dedi.

Dilmaç açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi.

 Ekmeğini tezgahından çıkarmak için ter döken pazarcı esnafımızın yanısıra, hemşerilerimize de yeni bir külfet getiren bu uygulama, İBB yönetiminin şehircilik anlayışının da tezahürüdür.

Biz bu zihniyeti yıllardan beri farklı yerlerde yaptığı uygulamalarla çok iyi tanıyoruz. İstanbul’un her köşesini en ufağından en büyüğüne kadar bir rant alanı olarak gören bu anlayış, hiçbir çivi çakmadığı gibi, mevcut emeklerin de üzerine çökmeye çalışmaktadır.  Pazaryerimizin otoparkına giriş 10 lira yapılarak, bakış açılarını da çok iyi yansıtmıştır.

Burada yenilenmesi, esnafa ve halkımıza yakışır bir projenin hayata geçirilmesi için emek sarfetmek isteyenlerin önü kesildiği gibi, vaziyetten istifade edilmeye çalışıldığı da aşikardır.

Dediğimiz gibi biz sizin zihniyetinizi muhalefette olduğunuz dönemde bile çok iyi görmüştük. Bundan 5 yıl önce Burunbahçe’yi nezih bir yaşam alanına dönüştürmek için proje geliştiren dönemin AK Partili Büyükşehir Belediye yönetimini, sözüm ona halkçı olduğunu söyleyen milletvekilleri tarafından engellenmek istemişti.

O zaman da popülist hesaplarla demeçler veren kişiler, “Gözleri bir türlü doymuyor”,  “Bu alana ücretli geçiş koymak demek fakirler bu işte yararlanamaz, bu işten ancak parası olan yararlanabilir. Yani olayı tamamen iktisadi kar getirir amacına yönelik bir uygulama ki bu kabul edilebilir uygulama değildir” diye konuşuyordu. “Biz buranın rant alanına çevrilmesine izin vermeyeceğiz” sözleriyle “Burunbahçe’de İSPARK olmasın” diye feryat ediyordu.

CHP zihniyeti İBB yönetimini devraldı... İki yıl geçti…

Hala İSPARK orada…

Demek ki mesele başkaymış.

Biz, İBB yönetimini Yalıköy’deki pazaryerimizle ilgili bu akıldışı yaklaşımdan vazgeçmesi konusunda uyarıyoruz. Halkın sesine kulak vermesini ümit ediyoruz.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz