Güncel

İBB arazilerinde vade 5 yıla çıkacak

İBB arazilerinde vade 5 yıla çıkacak
2014.09.13 00:00
| | |
6958

Çubuklu vatandaşlarıyla mülkiyet satışı için bir araya gelen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, temel gerçeklere etrafında rasyonel yaptığı konuşmasını duygusal bitirdi.

Sadece Dost Beykoz vardı ...

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in Çubuklu sakinleriyle bir araya geldiği toplantıyı sadece Dost Beykoz takip etti.

Satış işlemlerinden dolayı kendisine 24 yıl öncesinin sorumluluğu yüklenen ve daha önce gerçekleştirdiği satışlarda 'ağzı yandığı' için bu kez 'yoğurdu üfleyerek yemeye' çalışanBaşkan Çelikbilek, yine de bunu başaramadı. Yücel Çelikbilek, satışlarda 3 yıllık vadenin 5 yıla çıkabileceğini ima etti ve peşin ödemelerde yüzde 10 olan indirim oranının daha da yükselmesi için kurmaylarıyla görüşmeler yapacağını söyledi.

'Meclis Eylül ayında açılıyor. Sonra...'

Daha önce gerçekleştirdiği satış işlemlerinde hem Beykoz Halkı, hem hukuki ve yasal süreç; hem de Beykoz Belediyesi çıkarlarını bir arada götürmeye gayret eden Başkan Çelikbilek, ardı ardına gelen 'vade uzaması' ve 'fiyat indirimi' taleplerine bu kez sessiz kalamadı. "Meclis şu an tatilde. Açıldığı zaman bununla ilgili olarak bir çalışma yapılmasına öncülük edeceğim" diyen Başkan Yücel Çelikbilek, mülkiyet satışlarında vatandaşın önceliği olduğunu, vatandaş dışında bu yerlere dair ihaleyi bir başkasının kazanması halinde, ihalenin iptali için şahsen çalışacağını kaydetti. "Bilemiyorum sonu ne olacak? Bir kere iptal ettim, iki kere ettim. Üçüncüsünde elbet bana bunun hesabını soracaklardır" diyen Çelikbilek'in açıkça dile getiremese bile vatandaşların sadece 'fiyata'odaklanmasından duyduğu rahatsızlık da yüzüne yansıdı.

'Başkan, yardımcılarıyla birlikte tam kadro katıldı'

İBB mülkiyetinde olup daha sonra Beykoz Belediyesi'ne geçen mülkiyetlerin satışı için Çubuklu sakinleriyle yetkililer bir araya geldi. Prof. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin girişinde bulunan Nikâh Salonu'nda toplanan yüzü aşkın kişi, Beykoz Belediye BaşkanıYücel Çelikbilek ve yine Belediye Emlak İstimlâk Müdürü Ali Rıza Tekin'in verdiği bilgileri dinledi. Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu'nun da yer aldığı toplantıda Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi DilmaçYüksel Baki ve Nevin Çalışkan da hazır bulundu. Başkan Çelikbilek zaman zaman Av. Yüksel Baki'den bilgi alırken, Hanefi Dilmaç da Başkan'a yöneltilen sorularda Çelikbilek'e destek verdi.

Tekin: "Gecikme vatandaşın lehineydi"

Belediye Nikâh Salonu'nda gerçekleştirilen toplantının açılışını Belediye'nin 20 yıllıkemektarı Emlak İstimlâk Müdürü Ali Rıza Tekin yaptı. Tarihi Kışla karşılığında Beykoz'daki 197 parselin Belediye'ye kazandırıldığını söyleyen Ali Rıza Tekin, sürecin bu kadar uzamasının vatandaşın lehine olduğunu anlattı. "Yasa gereği 2 yıl içerisinde edinilen taşınmazlarda yüzde 18 KDV de ödemek zorundasınız. Biz bu süreci uzatarak 2 yıllık sürenin dolmasını ve yüzde 18 KDV ödememenizi sağladık" diyen Beykoz Belediyesi Emlak İstimlak Müdürü Ali Rıza Tekin, 26 Eylül'de 2 yıllık sürenin dolacağını, pilot satışların ardından da seri satışlara geçileceğini ifade etti. Satışların 2886 Sayılı Kanun çerçevesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Ali Rıza Tekin, kanun gereği satışların peşin gerçekleştirildiğini ancak Başkan Çelikbilek'in gayretleriyle alternatif olarak taksitle satış yönünde Meclis'ten karar çıkarıldığını belirtti. Ali Rıza Tekin şunları kaydetti:

'Mahkeme 5 katı fiyat belirlemiş'

"Fiyatları belirlerken biz, daha önce yapılan satışlar, tapuda yapılan satışlar göz önüne alınarak, bunların çok çok altında belirlenmiştir. Basit bir örnek vereyim: Çubuklu'da yine sizin yaşadığınız yerde biz, kamulaştıracağımız bir yerle ilgili bin 200 lira teklif etmemize rağmen karşı taraf kabul etmedi ve mahkemeye gittik. Mahkeme ise bilirkişi raporları sonucunda bizim bin 200 lira verdiğimiz yerde 5 bin 800 lira bedel biçti. Biz de sonuçta kamulaştırmaktan vazgeçtik. Bizim şu anda Çubuklu'da belirlediğimiz fiyat ise 240 ila 320 lira arasındadır"

'Tapu Tahsis Belgeleri geçersiz'

Ali Rıza Tekin'in ardından söz alan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yaklaşık 40 dakika boyunca bölgenin durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Ecrimisil uygulamasının söz konusu olmayacağının altını çizen Başkan Çelikbilek, Tapu Tahsis Belgesi (TTB) sahiplerinin ise 1987 yılında CHP tarafından yapılan itiraz sonucu Anayasa tarafından geçersiz kılındığını anlattı. TTB sahiplerinin yapacakları tek işin, yatırdıkları 2 bin lirayı geri almak olduğunu vurgulayan Başkan Çelikbilek, bunu da vatandaşların ya Büyükşehir Belediyesi ya da Milli Emlak'tan talep etmeleri gerektiğini söyledi. 

"Daha sizin arsalarınıza yönelik talip olan herhangi birisi Allah'a şükür çıkmadı"diyen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu olasılığın gerçekleşmesi halinde de bir 3. kişiye yapılacak satışı iptal edeceğini söyledi. Bu şekilde risk almış olacağının da altını çizen Çelikbilek, şunları kaydetti:

"Sizin yeriniz 200 lira diyelim. Ben ihale yaptığımda bir adam çıktı ve 500 lira verdi. Bu Belediye'nin lehine, menfaatine değil mi? Evet ancak öyle de olsa ben bu satışı iptal edeceğim. Bir kere daha ihaleye sunacağım. Yine gelirse yine iptal edeceğim. Üçüncüye de gelirse artık bunun hesabını benden sorarlar. O bakımdan ben bu kez satışı komple iptal edeceğim ve bu yerleri sattırmayacağım. Bunu vatandaşımı korumak için yapacağım"

'TOKİ'yi Beykoz'a sokmadık!'

Bölgedeki dönüşümün Çubuklulu vatandaşlar tarafından gerçekleştirileceğini ifade eden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, TOKİ'nin yer talep ettiğini buna rağmen kendilerine yer vermediklerini dile getirdi. Yeni kanunlara göre TOKİ'nin 400 metre üzerindeki yerlerin satışında söz sahibi olduğunun altını çizen Çelikbilek, TOKİ'ye danışılmadan iş yapılamayacağını ancak buna karşın TOKİ'ye danışılmadan Beykoz'da dönüşüm ve satış yapılmasının mümkün olduğunu belirtti. Beykoz'un üzerinde ciddi bir kamuoyu baskısı olduğuna dikkat çeken Yücel Çelikbilek, şunları söyledi:

Haber Merkezi

'Köprü nedeniyle dava açacağım'

"Beykoz İstanbul'un akciğeridir, deniliyor. Buradan yol geçse Şişli'deki adam ayağa kalkıyor. Beykoz'un yüzde 84'ü ormanlık alandır. Yeni yapılacak olan 3. köprü yüzde 1 ya da 2'ye tekabül ediyor, ancak Şişli'deki adam zıplıyor: 'Beykoz'da orman katliamı var' diyor. Yüzde 2'si gitse Beykoz neyini kaybedecek? Köprü geçecek oradan diyoruz, 'yok' diyorlar. O zaman başka türlü yapalım: Tüm İstanbul Halkı birleşsin, Beykoz'u sübvanse etsin? Bizden vergi alınmasın, biz hiçbir masrafa katılmayalım? Olur mu? Boğaz Köprüsü geçiyor buradan... Binlerce aracın egzoz gazı ilçemize yağıyor. Ben şimdi bunun için dava açacağım. İnşallah kazanırız. Oradan gelecek parayı da yine Belediye'nin farklı ihtiyaçları için kullanacağım" 

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Ali Rıza Tekin, Arazi, Beykoz Belediyesi, Çubuklu, Yücel Çelikbilek, İBB

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"