Son Dakika

İBB, 121A hattında indirim talebini reddetmiş!

  • 2
  • 13475

Dost Beykoz'un, 'Beykoz-Mecidiyeköy hattında çift bilet vurgunu' başlığıyla manşetine taşıdığı haber, kamuoyunda büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Dost Beykoz'u telefonla ve elektronik postayla gazeteyi mesaj yağmuruna tutan Beykozlu vatandaşlar, 121A hattında kısa mesafeye rağmen 'çift bilet' kullanmak zorunda kaldıklarını anlatarak, habere destek verdiklerini söylüyor. Gazeteye ulaşan mesajlar ise Beykozlu vatandaşların bu konuya dair geçmişte büyük mücadele verdiklerini de tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. İrfan Yaran adlı vatandaş, İBB ile bu konuda 2014 Haziranı'nda gerçekleştirdiği yazışmaya işaret ederek, "İBB Beyaz Masa, geçtiğimiz yıl indirim konusundaki yazıma 'olumsuz' yanıtını verdi!" diyor. Oysa Beykoz'un bu konuda geçmişe yönelik bir ivme kazandığı da gazeteye ulaşan bir başka elektronik postadan anlaşılıyor. Daha önce İl Genel Meclis Üyesi olan İlyas Yılmaz imzasını taşıyan söz konusu belgede, Beykoz'un 7 köyünden Beykoz'a 'çift biletle' taşıma yapıldığı hatırlatılıyor ve vatandaşın mağdur olduğu kaydediliyor. Bilindiği üzere bugün köylerden Beykoz'a yapılan taşımacılıkta 'tek bilet' kullanılıyor. Bu da İl Genel Meclisi eski Üyesi İlyas Yılmaz'ın yazdığı dilekçe sonrası ulaşımda 'çift' biletten 'tek' bilete geçildiğini gösteriyor.

‘Metrobüs bile 3 lira 25 kuruşken, Beykozlu 4 lira 30 kuruş ödüyor!’

Beykozlu vatandaş, 'çift bilet' uygulamasının mağduriyetini yaşıyor ve isyan ediyor. Geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz'un araştırmaları sonucu elde ettiği bilgilere göre, Sultaniye'den Mecidiyeköy'e 1 biletle giden vatandaş, neredeyse aynı mesafeyi kat eden 121 A hattında 'çift' biletle seyahat ediyor. Beykoz-Mecidiyeköy hattında Beykozlular 23 kilometre yol gidip 4 lira 30 kuruş ücret öderken, Söğütlüçeşme-Avcılar hattını kullanan vatandaşlar 52 kilometre yol kat edip, yalnızca 3 lira 25 kuruş ödüyor. Haberin ardından gazetemize ulaşan mesajlar ise bu konuda Beykozlu vatandaşların daha önce gayret gösterdiği anlaşılıyor. İrfan Yaran adlı Beykozlu vatandaşın "Alınan son UKOME kararlarında fiyat artışları belirlenmiş olup, Beykoz Mecidiyeköy hattında uygulanacak fiyat belirtilmemiştir. Eskisi gibi çift bilet uygulaması yapılacak mıdır? Yapılacak ise Bölge İdare Mahkemesi’ne iptal davası açabilmem için bu kararın sayı ve tarihinin veya suretinin tarafıma iletilmesini arz ederim" şeklindeki yazısına İBB Beyaz Masa, bakın nasıl yanıt veriyor:

İETT’den İBB’ye yanıt: “121A hattı, ‘çift bilet’ olmaya devam edecek!”

"Sayın İRFAN YARAN... 13.06.2014 23:34:06 Tarih ve 1-234810424 Nolu Başvurunuz Müdürlüğümüze iletmiş olduğunuz başvurunuzla ilgili İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi şu şekildedir: 'Kurumumuza yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. Hatlarımız ücret tarifesi tek bilet, indirimli, kıta indirimli, köprü geçişli, bölgesel taşımacılık ve gece tarifesi gibi özelliklerde UKOME tarafından belirlenmektedir. 121A numaralı hattımız kıta indirimli çift bilet tarifesinden çalışmaktadır. Tek bilete dönüştürülmesi talebiniz olumlu değerlendirilememektedir. Ayrıca belirtmiş olduğunuz belgelerle ilgili yasa gereği 3. şahıslara evrak verilememektedir. Adli işlem başlatmanız neticesinde Mahkemenin talep etmesi halinde evrak mahkemeye sunulabilmektedir.' İETT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ALO 153 BEYAZMASA".

İl Genel Meclisi eski Üyeleri'nden İlyas Yılmaz'a ait bir başka dilekçe ise görünen o ki, karşılık buluyor. CHP'li İl Genel Meclisi eski Üyesi İlyas Yılmaz, 5 Ekim 2009 tarihli dilekçesinde, bugün 'tek bilet' olan köylerden ilçe merkezine gelişlerle ilgili olarak şunları kaydediyor:

‘Köylerinden Beykoz’a vatandaşlar artık ‘tek biletle’ seyahat ediyor’

"Beykoz ilçemizin 20 tane köyü mevcuttur. Bu köylerimizden 7 tanesinde (Cumhuriyet, Göllü, İshaklı, Kılıçlı, Paşamandıra, Öğümce, Bozhane) Beykoz’a ulaşımda çift bilet tarifesi uygulanmaktadır. Çift bilet Beykoz ilçesine geliş, çift bilet de dönüş olunca, toplam 4 bilet 1 sefer köyden Beykoz’a gelmek ve dönmek için verilmektedir. Köylülerimiz bu konuda cidden mağdurdur.

Bu sebeple Trafik Komisyonumuzun halkın mağduriyetini tespit etmesini ve gereğinin yapılması için Trafik Komisyon raporunun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri vasıtasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne gönderilmesini arz ederim."

Görünen o ki, geçmişte Beykoz ile köyler arasındaki ulaşımda 'adaletsizliğe' el atan İETT, İstanbul’un göbeğindeki ilçe olan Beykoz’da çift biletin geçtiği tek hat olan ‘121 A’ hattıyla ilgili olarak sessiz kalmaya devam ediyor ve 'çift bilet' uygulamasında da kararlılıkla ısrar ediyor...

İLGİLİ HABER:

Beykoz Mecidiyeköy hattında çift bilet vurgunu

CHP Beykoz, Riva zehrine 'dur' dedi
Önceki CHP Beykoz, Riva zehrine 'dur' dedi
Beykoz’un Çınarları bir günlerini engellilere ayırdı
Sonraki Beykoz’un Çınarları bir günlerini engellilere ayırdı
Yorumlar (2 Yorum)

Arife Ergin (7 yıl önce)

Çift bilet almalarına alıştık artık otobüs yok 10dk aralıklı otobüsler 13dk ya çıkarıldı arız olunca 20dk buluyor Çifteçınarlardan hareket eden otobüslerimiz artık tarihe karışmakta birileri şu yok oluşa dur desin.... 121,101 yok ve 4 adet E-2 hattı otobüs okuluntatil olması ile oda yok 16 adet 121A hattı.

halil ata (8 yıl önce)

Heryerden soyguna devam.

Yorum Yaz