Hızır Yılmaz ve Rüzgarlıbahçe

  • 2014.07.20 00:00
  • Okunma: 14966 kez

Kader GÜR


Beykoz’da siyaset kötü yapılıyor, bu da Beykoz’un talihsizliği olsa gerek… Neden mi böyle konuşuyorum?

Daha seçimlere bir yıl olmasına rağmen Beykoz’da oldukça gergin bir ortam var… Bu gerginliğin başlıca nedenlerinden bir tanesi Rüzgarlıbahçe’de vatandaşlara verilen tapuları da kapsayan yargı süreci…

Yaklaşık 400 vatandaşı yakından ilgilendiren davada Beykoz Belediyesi’nin 53 meclis üyesive iki Belediye Başkanı yargılanıyor… Yargılanan Meclis üyeleri arasında CHP’lilerde var… Öte yandan konuyu yargıya taşıyan dört CHP’li meclis üyesinin hala iyi bir şey yaptıklarını savunmaları gerçekten pişkinlik ve yüzsüzlük olarak yorumlanıyor. İşin bir başka ilginç boyutu ise CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ı çok yakından ilgilendiriyor… Sizin kulağınıza geldi mi bilmiyorum? Rüzgarlıbahçe davasında Bölge İdare Mahkemesi’nin takipsizlik kararına itiraz edilmesinin talimatını Hızır Yılmaz’ın verdiği söyleniyor… Bunu söyleyende konunun muhataplarından bir tanesi, eğer bu doğruysa ki, doğru olma ihtimali çok yüksek, işte bu siyasetin çirkin ve nalet yüzüdür…
Şimdi gelişmeleri yan yana koyup bu söylentinin doğru olup olmadığına bakalım… Bu konuyu yargıya taşıyan dört CHP’li meclis üyesiyle ilgili kamuoyunda söylenenlerden duydukları rahatsızlık sonucunda CHP’nin diğer dokuz meclis üyesi istifa dilekçelerini İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a vermişti. Hatta bu konu Dost Beykoz’da geniş bir haber olarak yer almıştı… Dört Meclis üyesine tepki amacıyla, diğer dokuz meclis üyesinin istifa dilekçesi vermiş olmaları örtbas edildi… Hızır Yılmaz bu konuyla ilgili her hangi açıklama da yapmadı… Burada Hızır Yılmaz’ın bu dört meclis üyesi ile ilgili girişimde bulunmaması nasıl yorumlamalı?
Bir diğer konu ise her şeye yorum yapan Hızır Yılmaz, 8 Şubat’ta Beykoz Adliyesi’nde görülmeye başlayan davaya da gelmedi… Neden acaba? Kamuoyundaki tepkilere rağmen Hızır Yılmaz bu dört meclis üyesinden biri olan Halit Kılıç ile halkın karşısına çıkıp, lüzumsuz şeyler anlatıyor… Hızır Yılmaz sizce ne yapmaya çalışıyor?
Hızır Yılmaz’ın bizzat bana, bu dört meclis üyesinin kamu yararı olan birçok konuyu yargıya taşımasını doğru bulmadığını söylemiş olmasına rağmen buna yer vermemize tepki göstermesi de ayrı bir muamma!
Yani bu fotoğraflar yana yana koyulduğu zaman söylentilerin doğru olma ihtimalini kuvvetlendiriyor… Herhalde Hızır Yılmaz, ‘ya başkan bize sen söyledin ya şimdi ne yapıyorsun’ tepkisinden çekiniyor.
Hızır Yılmaz’a şunu söylemek istiyorum… Dostluğumuz dostluktur. Doğru söylediğin her şey benin nezdim de makbuldür… Fakat ne yaparsan yap, bu tartışmaları karmaşaya getiremezsin… Bizzat benim tanıklım ettiğim duyunca şaşkına döndüğüm gerçekler var…
Hızır Yılmaz İlçe Başkanı olarak Beykoz’da CHP siyasetinin kalitesini yükseltmek yerine kaliteyi her geçen gün düşürüyor… Kendine ait hiçbir fikir yok, Beykoz siyasetine yeni bir şey getiremedi… Mahallelerde yaptığı toplantılara bakıyorum… Çok çelişkili ifadeler kullanıyor. Medipol’un Beykoz’da yapacağı Tıp Fakültesi’ni, arazisi peş keş çekildi diyerek eleştiriyor, ardından da eğitime karşı olmadıklarını, Beykoz’da böyle eğitim alanları yapılması gerektiğini söylüyor… Ama diğer taraftan Türk Alman Üniversitesi’ni kimin yargıya taşıdığından hiç söz etmiyor. Beykoz’da fabrikaların kapatıldığını söyleyen Hızır Yılmaz Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası’nın kimin olduğundan, kimin zamanında kapatıldığından hiç bahsetmiyor. Beykoz’da hangi fabrikanın kimin döneminde kapandığını dahi bilmiyor.
Hızır Yılmaz’ın bugün kol kola yürüdüğü insanlar Beykoz’un gelişmesine bana göre ciddi manada engel olmuşlardır. Bunlardan bir diğeri de Göksu’da yapılacak olan Aqua Park’tır. 

Hızır Yılmaz durmadan geriyor, kafa karıştırıyor… Şimdi de Çubuklu’da Beykoz Belediyesi’ne ait parsellerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesini işliyor… Şahsi anlamda her şeyin bir bedeli olma ilkesinden yola çıkarak, gerek 2B, gerekse diğer konumlarda olan devlet arazileriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan insanlara da haksızlık yapılmasından yana değilim. Fakat bir mağduriyet varsa bu tabii ki dile getirilmeli… Ben Çubuklu’da insanların mağdur olacağına inanlardan olmadığım gibi, Hızır Yılmaz’ın Beykoz siyasetine nasıl veda edeceğini bilenlerdenim.

Yazarın Yazıları