Spor

Hisar Akademi’de Türk Zeyna’dan şov

2014.08.06 00:00
| | |
7149

Anadoluhisarı Marmara Üniversitesi Eğitim Kampüsü ve Spor Tesislerinde gün içinde bir birinden değişik spor dallarında antrenman yapan eğitim yapan sporcuları ve öğrencileri görmek mümkün.

Bir köşede cirit atma eğitimi varken diğer köşede disk atmanın incelikleri gösterilmekte. Golf branşını tercih edenler için okul içindeki salonda çalışmalar devam etmekte, kapalı yüzme havuzunda kulaçlar yarınların rekorları için atılmakta. Atletizm pistinde Türkiye çapında hatta Milli Takımda ülkemizi birçok kez temsil etmiş sporcuları görmek mümkün. Kendini kanıtlamış Türkiye Milli Takımına birçok sporcu yetiştirmiş kariyer sahibi antrenörlerin tek derdi var yeni yıldızları bünyelerinden çıkarabilmek.

Dost Beykoz olarak sıklıkla ziyaret ettiğimiz defalarca futbol maçı izlediğimiz haber yaptığımız Spor Akademisinde ilk kez Okçuluk antrenmanına rastlayınca takibe aldık. Bir erkek ve bir bayan okçunun attığını 12 den vurduğuna şahit olunca haber amaçlı görüşmeye başladık. Bayan Okçumuz defalarca Milli Takımda yer almış, kariyerinde Türkiye Şampiyonluğu, üçüncülüğü olan ve ülkemizi Dünya ve Balkan Şampiyonalarında temsil etmiş Gamze İnce idi. Erkek okçu ise tabiri caizse çiçeği burnunda bir okçu… Marmara Üniversitesi BESYO 2.sınıf öğrencisi olan Fatih Özçil’in kısa sürede elde ettiği bir başarı var ki İstanbul Şampiyonu olmak.

Eski Milli Okçu yaklaşık 15 yıl sonra Türkiye Şampiyonasına katılmaya niyetlenmiş. Bu spor dalındaki birikim ve deneyimlerini bu spora yeni başlayan isimlere aktarmakla meşgul. En son olarak geçen hafta sonunda Kocaeli Okçuluk İl Temsilciliğince düzenlenen Salon İl Müdürlüğü Yarışmalarında Klasik Yay Büyük Bayanlar Kategorisinde 1. olmuş. Anadoluhisarı’ndaki antrenmanlarını tamamlayınca 29-31 tarihleri arasında Antalya’da yapılacak Uluslararası K. Bagatır İlkbahar Okları Yarışmalarına katılacak ve heyecanı büyük tabii ki iyi bir derecede yapma niyetinde. Fatih Özçil için de bu yarışma iyi bir deneyim olacak gibi.

Sohbetimizin ardından Spor Akademisi'nin dış duvarı dibinde yaptıkları atışları kontrol için hedefe gittiğimizde 12 diye tabir edeceğimiz noktaya inen okları görünce yeteneklerinin farkına vardık. Attıkları oku incelemek için aldığımızda annelerimizin örgü şişlerinin benzeri aksamında olduğunu gördük. Özel alaşımlı bir maddeden yapılıyormuş şişler. Başarılar dileyip ayrıldıktan sonra diğer spor branşındaki sporcuların antrenmanlarını izlemeye devam ettik. O anda çalışma sırası Kürekçiler gelmişti.

Bu arada bizim 25 sene önce gitme imkânımız, yeteneğimiz var iken gitme tercihinde bulunmadığımız Spor Akademisi ki şimdiki isimleri Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulları’na (BESYO) girebilmek ise artık birçok Beykozlu için hayal olacak gibi. Yetenek sınavları ile öğrenci alımı olmayacak gibi. Kontenjanlar Milli sporcular aktarılmış. Yani Beykozlular eğer ki spor akademisinde okumak istiyor ise işe olayın temelinden dahil olacaklar, çocukluk anlarında bir branş seçip başarılara imza atıp milli takımlarda yer almak zorunda bizden hatırlatması.

Spor Servisi / Talip Ercan

Anahtar Kelimeler: Ok, Cirit, Disk, Golf, Fatih Özçil, Gamze İnce, Eğitim

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"