Makaleler

Hiç kimse üzerine alınmamış!

2014.07.21 00:00
| | |
8316

Çoğu kere kendimi ağzım bir karış açık kalmış, yaşananlara bir anlam yüklemeye çalışırken buluyorum.

Anlam yüklemeye çalışıyorum zira yaşadığım yer olan Beykoz benim için önemli olduğundan, içinde yaşayanları da önemsememezlik edemiyorum; aidiyet duygum biraz fazla gelişmiş sanırım.
Sanırım bu yüzden kararlarımı verirken çok düşünüyorum ve çok tuhaf veya yanlış görünse bile yaşananlara bir anlam yüklemeye çalışıyorum ve ona göre karar vermeye gayret ediyorum.
Zaten bu yaşıma kadar hayattan öğrendiğim çok önemli derslerden biri de “hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığı” gerçeği…
Ancak bazen –hatta çoğunlukla- bu durum Beykoz’da tutmuyor.
Son makalemde kaleme aldığım konu mesela. Beykoz’da yaşayıp nüfus kaydını memleketine aldıranlar!
Hiç kimse üzerine alınmamış.
Ben en azından Beykoz Kaymakamlığı’nın Nüfus Müdürlüğü ile bir çalışma yürütmesini ve Muhtarları da bu çalışmaya ortak etmelerini beklerdim.
Hiçbir şey yapmasam Kavacık Muhtarı Yusuf Kesici’nin sözlerini ihbar kabul eder ve o binada yaşayan ve nüfus kaydı nerede olduğu meçhul olan insanlara yasaları uygulardım.
Demek ki Dost Beykoz’un Beykoz önceliği, yapılan haberlerin ve kaleme alınan makalelerin hukuki zeminde yer bulmasına yeterli olmuyor.
Ben bunu yerel basının yetersizliğine ve ciddiyetsizliğine bağlıyorum.
Gazeteciliği kişisel nefretlerinin önüne maskeleyerek, eleştiri özgürlüğünü hakaretle karıştıran, birkaç entelektüel cümleyle de hakaretlerini süslediğini zanneden çapsızların bol olduğu bir camiada ciddiye alınmayı beklemek zor olsa da; özellikle Beykoz’u ilgilendiren toplumsal meselelerde bunu bekliyoruz. Aksi halde boşuna kafa patlatıyoruz demektir…
Kader Gür, Ferda Kazancıbaşı, Erdal Öztürk, Mehmet Ali Anafarta, Muharrem Kaşıtoğlu, Nimet Er, Raif Öztük, Melih Perçin, Murat Miniç, Talip Ercan, Dr. Mahmut Akyıldız, Muhammed Aslan, Asım Özdemir…
Bu arkadaşlarımın yanında yine içimizden çıkmış ve sosyal hayatın çeşitli kademelerinde önemli görevlere gelmiş, sorumluluk almış nice arkadaşlarımız.
Hepimizin ortak noktası önceliğimizin Beykoz olmasıdır…
Kalemlerimizden dökülenlerde gerçeğe aykırı hiçbir şey bulamayacağınız gibi, asla seviyesizlik ve çapsızlıkla anılmamıza yol açacak bir zavallılığın içinde de olmayız.
Dost Beykoz’un bir numara olmasının ardındaki en önemli neden disiplin ve vizyonla birlikte yazarlarıdır.
Huzurlarınızda hepsine teşekkür etmek isterim.
Vesselam…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"