Makaleler

Herkes kendine yakışanı yapıyor…

2014.07.17 00:00
| | |
10110

Yapmış olduğunuz iş ve ortaya koyduğun anlayışa göre toplum size bir rol biçiyor, sonra da siyaset o rolün üzerine bina ediliyor.

Rolü oynamaya çalışırken, toplumumuzun gerginlikten hoşlanmadığı ve gerginlik yaratanları geçmişte toplumumuzun bir çok kez cezalandırdığı göz ardı ediliyor. Demek ki, toplumumuz gerginliği sevmiyor… Fakat zaman zaman gerginlik olmadan da bazı doğrular ortaya çıkmıyor…

CHP Beykoz İlçe Başkanı Metin Çanak şimdilerde mahalle mahalle dolaşarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylanarak kabul edilen 1/5000’lik planları anlatıyor… Beykoz halkı Metin Çanak’ı ilk kez, kendine özgü doğal tavrından uzaklaşarak siyaset yaparken izliyor… Ama maalesef Metin Çanak’a bu tavır yakışmıyor… Ülkemizin bir çok güç odağının işine gelmediği zaman, sırf iş yapıyor gözükmek, rejime sahip çıkıyorum mesajı vermek adına yapılan girişimlerin bir başka versiyonunu Metin Çanak hayata geçirmeye çalışıyor…

Bunları söyleme hakkı nereden mi doğuyor? Beykoz’un ve Beykozlunun en derin yarası olan imar problemi üzerinden siyaset yapmaya çalışmanın aldatmaca dan öteye gitmediği biliniyor… Dahası 1/5000’lik planların oylamasında CHP’nin olumlu oy kullanması da, planlara yönelik işlenen tüm muhalif tezleri çürütüyor.

Daha önce MHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın öncülüğünde düzenlenen “Beykozlu tapusunu istiyor” kampanyasında; bazı mahalle muhtarlarının haricinde, gerek diğer siyasi partilerin gerekse Beykoz’un yönetiminde söz sahibi olan kişilerin olmaması, bu sorunun ne kadar ciddiye alındığının kanıtı olmakla birlikte, bireysel girişimlerle imar problemine çözüm üretilemeyeceği gerçeğini de ortaya koyuyor.

Bu ülkede rejim sorunu yoktur ama, Beykoz’da imar sorunu vardır…Metin Çanak, Beykoz’un imar problemini Beykoz’da rejim sorunu haline getirmeye çalışıyor. 2/B Yasası olarak bilinen, üzerinde konut olan hazine arazilerinin kullanıcılarına satılmasını içeren yasanın TBMM’de görüşüldüğü esnada CHP’nin ortaya koyduğu tavır biliniyor… Keza Beykoz’un ve bir çok bölgenin imar sorununun çözümünü büyük ölçüde kolaylaştıracak olan 2/B Yasası Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmiştir.

Bunları neden anlatıyorum… Metin Çanak Beykoz kamuoyunda doğal kişiliğiyle tanınan isim olmakla birlikte bir çok kesim tarafından da sevilmektedir. Eğer bu girişimleriyle  kamuoyunu gerçek manada bilgilendirip, yaklaşan seçimler öncesi taraftar toplamayı hedefliyorsa, şunu bilmelidir ki; doğal ve gerçekçi olmak, siyasete has üretilen tavırdan daha efdal ve makbuldür.

Sayın Metin Çanak’ın ortaya koymuş olduğu bu temponun arkasında, Beykoz’un sorunlarını dile getirmek değil, partisi içinde yaşadığı bir takım sıkıntıları unutturma çabası olduğu söyleniyor. Fakat sıkıntının ne olduğu konusunda ser verip sır verilmiyor. Biz de bir basın yayın kurumu olarak gelişmeleri takip ediyoruz. Bu gelişmelerle birlikte her partide olabileceği gibi CHP içinde de bazı sorunların olmasını normal karşılayarak kamuoyunu ilgilendirmeyen hiçbir gelişmeye yer vermiyoruz. Yani parti içinde yaşanan ağız dalaşlarının bizi ilgilendirmediğini düşünüyoruz.

Dost Beykoz olarak Metin Çanak’a, derken… dürüst olduğuna inandığımız tüm kurum ve şahıslara yönelik izlediğimiz politika yayınlarımız incelendiğinde görülebilecek kadar net ve berraktır. Metin Çanak’ta bizim dürüst ve doğallığa vermiş olduğumuz kıymetten en yüksek seviyede faydalanmıştır.

Fakat bugün gelmiş olduğumuz noktada, Metin Çanak’ın tavırları şaşkınlık verecek boyutlara ulaşmıştır. Tokatköy de yapmış olduğu bilgilendirme toplantısında, yayın politikamıza ve şahsıma yönelik ortaya koymuş olduğu yaklaşımdan dolayı kendisini şiddetle kınıyorum…

Ne söylediğine gelince, benim söylediğimi ifade ettiği bir cümleden dolayı da hukuki haklarımı saklı tutuyorum… Kendisine, ifade ettiği gibi köy ziyaretlerinde eşlik ettiğimiz doğrudur… Bazı bölgelerde, kendisine muhalif olan isimlere yönelik bilgiler köylülerce verilmiştir. Fakat verilen bilgiye konu olan durum suç değildir. Bunun ötesinde bilgiler hiçbir kanıta dayandırılamamaktadır. Sizce bunun adı nedir…

Ayrıca Dost Beykoz kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine her zaman dikkat etmekle birlikte demokrasi ve hukuk kuralları içinde özgür ve bağımsız bir yayın organıdır… Şu bilinmelidir ki, hukuk devletinde kanıta dayanmayan her söylem ve eylem sadece iftira niteliği taşımaktadır…

Yok hayır böyle değilse eğer, Metin Çanak yada her hangi bir kurum veya şahısla ilgili ortaya atılan iddialara da gerçek gözüyle bakılma hakkı doğmaktadır.

Selam ve Sevgi ile…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"