Makaleler

Herkes için bir şeyler

2014.07.17 00:00
| | |
7459

Bundan 1 yıl önce, Ocak 2005’de yazılı yayın hayatımıza başladık. Tabii ki, kolay olmadığını etrafımızda dost görünen bir çok düşmanla birlikte yaşayacağımızı biliyorduk. Fakat biz bunu hiç önemsemedik.

Kendi içimizde çelişkiye düşürülüp, birbirimize düşman olmamaya dikkat ettik. Allah’a şükür ki, bugüne, demokrasinin gereksinimi olan fikir zenginliklerimizle geldik.

İçinde yaşanan bir Beykoz’la faydalı olmaya çalıştığımız Beykoz’un çok farklı ve ayrı olduğunu görünce dehşete düştük... Ve bu dehşet unsurlarını zaman zaman bazı köşe yazarlarımız vasıtasıyla sizlere aktardık. Beykoz kamuoyunda bilinmeyenleri değerlendirme yoluyla anlayabilecek bir algılama şeklini henüz oluşturamadık…Bunu da bize haksızca yöneltilen eleştirilerden anlıyoruz…

Bu eleştirileri ciddiye alıp incelediğimizde, arkasından, gerçekten; yanlış yaptığımız bulgusuna ulaşmamız gerekirken bazı insanlarla karşılaşmamızı ahlaki bulmuyorum… Düşmanlığın ve rakip olmanın bile ayaklar altına alındığını üzülerek izliyorum.

Beykoz parsellenmiş

Beykoz’da küçük küçük dünyalar kurulmuş, kurulan dünyalar içinde, tamamen halktan bağımsız, halktan yana gözüken sistemler oluşturulmuş.

İşte biz bu dünyaları tartışmaya açtık. Kutuplaşmış; içine, sistemine ayak uydurmayan hiçbir olguyu almayan düşünceleri halkın görüşüne sevk ederek yüzleştirdik.

Ben, Dost Beykoz’un İmtiyaz Sahibi olarak her zaman; “ne dost ne düşman” anlayışıyla hareket ettim. Dost Beykoz’un yayın politikasını da bu şekilde oluşturma gayreti sergiledim. Hatta o kadarki,“can” diye bildiğim dostlarım tarafından yapılan eleştirilere de göğüs gerdim.Germeye de devam edeceğim. Kişiliğimizden ve yayın politikamızdan taviz vermemizi gerektirecek bir gelişme olması durumunda yayın hayatımıza son vermeyi daha uygun bulacağımızı ben ve arkadaşlarım hep söyledik.

Bu paralelde, dost diye nitelendirdiğim bazı kurum ve kişilere küçük uyarılar yapmayı da ilke edindim.

Bunlardan bir tanesi şu, Dost Beykoz olarak Beykoz Muhtarlar Derneği’nin etkinlik ve çalışmalarıyla ilgili bilgilendirilmiyoruz. Bunun sebebi tabii ki vardır. Fakat bu sebep bağlayıcı değildir. Bakışlar farklı olabilir fakat tüm yayın organlarının çabası Beykoz içindir. Muhtarlar Derneği bu gerçeği göz ardı etmemelidir.

Aynı şeyi MHP Beykoz İlçe Başkanlığı içinde söylüyorum… Onlarda bir yayın organıyla hizmet üretiyor. Dostluk ve iyi niyetlerinden şüphe duymadığımız insanlar, fakat MHP’nin eskisi gibi davetlerini beklediğimizi açıkça beyan ediyorum.

Dost Beykoz’un 1. yılını doldurmuş olması münasebetiyle çok zamandır söylemeyi düşündüğüm bu sözleri, bağlar tam manasıyla kopmadan söyleme gereksinimi duyuyorum.

Beni tanıyanlar ve lütfedip yazılarımı okuma lütfunda bulunanlar, hiç kimsenin yüzüne söyleyemeyeceğim bir sözü gıyabında konuşmayacağımı bilirler. Onun içindir ki bu dostlar bana alınmasınlar. Söz konusu dostlar, yazımın başlangıcında ifade ettiğim küçük dünyaların içinde yer almasınlar.

Dost Beykoz hiçbir zaman yayın yoluyla para kazanmayı tercih etmedi. Yani, parayı ilişkilerinin içine almadı. Fakat, bizim yaptığımız bir yöre derneğiyle ilgili haberi eleştiri bombardımanına tutup ta sonradan bir yayın organında para karşılığı yer almaktan mutlu olanları unutmadı… Hatta bu haksız rekabet ortamını oluşturanları da bir kenara yazdı.

Dost Beykoz’a saldırmak, bir açığını yakalamak için ağzından salya akarak pusuya yatıp bekleyenler, ömür biçenler, birbirlerine düştüler, yakında dağılırlar diyenler. Ne ararsan var.

Bu söylemlere cevaben açıkça şunu söylüyorum… Dost Beykoz’un, herkeste olduğu gibi bir anlayışı bir tarafı vardır… Ama bu asla Beykoz’u sömürmek, Beykoz halkını kandırmak değildir. Bunu söyleyenler ispat etmekle mükelleftir. Belediye güdümlü çalıştığımızı düşünenler söylemlerinin altında ezilmektedir. Dost Beykoz , bu sözleri tahrik unsuru gibi algılayıp kimseye küfür etmeyecektir. 

Belediyenin de, Muhtarlar Derneği’nin de, siyasi partilerin de,  siyasetçilerin de, spor kulüplerinin de tek hedefi Beykoz’dur. Kendisine birilerini düşman seçmek isteyenler bu bilinçle hareket etmelidir. Çok sesliliğe tarafız. Eleştiriye açığız. O kadar ki, “Dost Beykoz dışarı” protestolarını da saygıyla karşılıyoruz…

İşte biz buyuz…

“Bu imkanı biz oluşturduk, bunu istediğimiz gibi sadece biz kullanırız” demiyoruz. Yüreğimizde herkese yer var…

Bekliyoruz.

Selam ve Sevgi ile…

 

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"