Her yerde bulunmuyor, Beykoz'da var

  • Güncelleme: 04.12.2013 00:11
  • Okunma: 37877 kez
  • Yorum: 1
İnek sütüne göre daha zor bulunan manda sütünün faydaları saymakla bitmiyor.
Her yerde bulunmuyor, Beykoz'da var

Manda sütü inek sütüne göre daha zor bulunduğu için fiyat bakımından da inek sütüne göre daha pahalı. Fakat bu nadir bulunan ve fiyatı pahalı olan manda sütünün vücutta da birçok önemli faydası olduğunu uzmanlar sık sık dile getiriyor.

Beykoz’da ise manda sütü ve ürünleri bir tek yerde satılıyor… İstenildiği zaman her yerde bulunmayan manda sütüne ilişkin yapmış olduğumuz çalışma sırasında, genç bir anneye rastladık ve yıllarca bu işe emek verdiğini öğrendik.

Kısa süre önce Beykoz’da faaliyete geçen Çubuklu Dedeoğlu’daki Sosyete Çarşısı’nda, manda sütü ve ürünlerinin satıldığı dükkânını tüketicinin hizmetine sunan Alev Zegerek’ten bilgi aldık.

Ben bir anneyim, sağlıklı beslenmeyi önemsiyorum

Doğal bir antibiyotik olan manda sütünün A vitamini bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olduğunu dile getiren Bayan Zegerek, üç çocuk annesi olmasının sağlık beslenme konusunda kendisini arayışa ittiğini ve bu süreçte manda sütünün faydalarını öğrendiğini dile getirdi… Halkla ilişkiler ve İşletme eğitimi alan birisi olarak bu işin ticaretini yapmaya karar verdiğini söyleyen Alev Hanım; “Bu konuda yaptığım bazı çalışmaların öncesinde evimde kullandığım ürünleri daha profesyonel anlayışla Beykoz Sosyete Çarşısındaki MND Süt Ürünleri isimli firmamız aracılığıyla ileriye dönük planlamalarımız ışığında İstanbul geneli ile paylaşmayı hedefledim” şeklinde konuştu.

Firma olarak amaçlarını; manda sütünün faydalarını anlatmak ve bu müthiş lezzeti tattırarak mümkün olan en geniş kitleleri doğallıkla tanıştırmak olarak açıklayan Alev Zegerek,“Beykoz şubemizi çok kısa bir süre önce faaliyete sokmamıza rağmen, Pendik, Topkapı gibi bölgelerden taleplerin gelmesi manda sütüne duyulan ihtiyacı anlamak bakımından önemlidir” dedi. 

Manda Sütünden; Tavukgöğsü, keşkül, kazandibi, supanglez, sütlaç 

Sosyete Çarşısı’nda ki MND Süt Ürünleri dükkânında tüketicinin beğenisine sunmuş oldukları ürünlerle ilgili de bilgi veren Alev Zegerek şöyle konuştu: Yoğurdumuz tamamen doğal maya ile mayalanıyor. Kaymağımız meşhur Afyon kaymağı gibi manda sütünden yapıldığı için en çok talep edilen lezzetlerimizden birisi durumunda. En sevilen tatlımız Boşnak tatlısı olarak da adlandırılan 'Trileçe' yi bir yiyen mutlaka bir tane daha istiyor. Tavukgöğsü, keşkül, kazandibi, supanglez, sütlaç; manda sütünün lezzetiyle damaklara tat veriyor. Tüm bunları halkımıza YOĞURTÇU firması garantisi ile sunuyoruz. Tereyağımızdan tutun sucuk, tatlılar, kaymak yani aklınıza gelen her ürünümüz hiç bir katkı maddesi ve koruyucu içermiyor. Ayrıca üretim yelpazemiz geniş olduğundan fabrikasyon değil talebe göre belirleme yaptığımız için diğer firmalar genelinde bir üstünlüğümüz olduğunu düşünüyorum. 

Ne Kadar Süt Tüketmeliyiz? 

Yeterli olması ve dengeli bir beslenme için günde en az;

Bebekler 750ml

Çocuklar 300-350 ml

Gençler 350 ml

Yetişkinler ve yaşlılar 250-400 ml

Hamile ve emziren kadınlar 500 ml süt tüketilmelidir.

Neden Manda Sütü? 

Manda sütü ve yoğurdu özellikle yaşlılar ve çocuklara oldukça faydalıdır. Manda sütünün protein, vitamin ve protein oranı inek sütüne göre daha üstün. Laktoz (süt şekeri) ise manda sütünde daha düşük. Bazı insanlar laktoza alerjik tepki verirler. Bu çocuklar içinde geçerlidir. Manda sütünde laktoz oranı düşük olduğu için büyüklerde ve çocuklarda alerjiye neden olmaz. Uzmanlar enerji içeceği olarak tüketilen içeceklerin yerine manda sütünün ve yoğurdunun tüketilmesini öneriyor. Manda sütü aynı zamanda bağırsakları düzenleyici özelliğe sahiptir, sindirimi kolaylaştırır. Manda yoğurdunun kalın bağırsak kanser riskini önemli oranda azalttığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. 

Manda yoğurdu aynı zamanda vücutta tümör oluşumuna da engel oluyor. Manda sütü, inek, koyun ve keçi sütüyle kıyaslandığında iki kat fazla kalsiyum ve protein içeriyor. Üstelikkolesterolü yok denecek kadar az. Manda yoğurdunda çok yüksek oranda B12 vitamini bulunmaktadır. Kırmızı et yemeyen ve bazı vejetaryenler için manda yoğurdu sağlıklı. Manda yoğurdunun mayalandırılması sırasında içerisindeki laktoz karbonhidratının parçalanması sindirimi kolaylaştırır. Laktik asit bakterilerinin ürettiği antibiyotik veantimikrobiyal maddeler yüksek bağışıklık düzeyi oluşturur. Çeşitli biyokoruyucumaddelerin (immunoglobulinler, laktoferrin, lisozim, laktoperoksidaz) manda sütünde daha fazla olması, özel diyetlerde ve sağlıklı besin hazırlamada daha üstün kılmaktadır. Sağlıklı yaşam için manda sütü, yoğurdu veya peynirinden her gün en az 2 veya 3 porsiyonyemeyi ihmal etmeyiniz

Daha detaylı bilgi için: www.mndsut.com

Çubuklu Mah. Dedeoğlu cad. Sosyete çarşısı

Beykoz / İstanbul – Tel: (0216) 323 88 88

Dost Beykoz / Özel Haber

Yorumlar (1 Yorum)

Ali Güvençer (3 yıl önce)

Manda yoğurdu kg/tl kaç? Peynir fiyatları?

Yorum Yaz