Siyaset

Hepsi bir yerde… Erdoğan tek başına

Hepsi bir yerde… Erdoğan tek başına
2014.07.22 00:00
| | |
11430

Seçim süreci 29 Haziran itibariyle başladı. Türk siyaseti için tarihi önem taşıyan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 3 aday kamuoyunun önüne çıktı.

AK Parti, aday olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı belirlerken, CHP ve MHP'nin 'çatı' adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu oldu… HDP ise Selahattin Demirtaş’ı halkın ilk kez oy kullanacağı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Beykoz'da neler olacak ve nasıl sonuçlanacak?

2003 yılından beri Başbakan olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adayı Yücel Çelikbilek Beykoz’da son yerel seçimlerde yüzde 44,6 oy almıştı.

Diğer iki adayın Beykoz'daki oy oranı yüzde kaç olacak? Dost Beykoz, sizin için araştırdı.

Vatandaşlar, 10 Ağustos'ta sandık başına giderek, Abdullah Gül'ün ardından Cumhurbaşkanı olacak ismi belirleyecek. Türkiye'de ilk kez parlamentonun değil halkın oyuna sunulan Cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 aday ortaya çıksa da son yerel seçimlerle birlikte aldığı oy oranını çoğunlukla koruyacağı tahmin edilen AK Parti'nin Adayı Recep Tayyip Erdoğan öne çıkıyor. Öte yandan 'çatı' aday olarak belirlenen Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek her geçen gün biraz daha artıyor. Meclis'te AK Parti'den sonra ikinci büyük parti olan CHP'nin yine son genel seçimler sonrasında Meclis'e 52 milletvekili göndermeyi başaran MHP ile ortaklaşa belirlediği İhsanoğlu, bu partilerin çabasıyla eksenini genişletiyor. Son ana kadar sessizliğini koruyan BBP, Genel Başkanı Mustafa Destici’nin ağzından Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek vereceğini ilan ederken, TBMM'de temsil edilmese de DSP, BTP, DP gibi partiler de yine İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini resmen açıkladı. Peki, tüm bu gerçekler, son yerel seçimde alınan oylar temel alındığında Beykoz için nasıl yorumlanacak? Tüm bu açıklamalar ne anlama gelecek?

'Kaç oy aldılar?'

Geçtiğimiz 30 Mart seçimlerinde Beykoz'da alınan seçim sonuçlarına göre netice şu şekilde belirlenmişti:

AK Parti yüzde 46,6 oranla 69 bin 757 oy

CHP yüzde 32,7 oranla 51 bin 109 oy

MHP yüzde 9,8 oranla 15 bin 286 oy

BBP yüzde 6,7 oranla 10 bin 508 oy

SP yüzde 2,6 oranla 4 bin 121 oy

HDP yüzde 1,8 oranla 2 bin 886 oy

MP yüzde 0,5 oranla 841 oy

DP yüzde 0,3 oranla 443 oy

DSP yüzde 0,2 oranla 376 oy

HEPAR yüzde 0,2 oranla 341 oy

İP yüzde 0,2 oranla 299 oy

BTP yüzde 0,1 oranla 231 oy

Bağımsız yüzde 0,1 oranla 107 oy

'CHP'de bütünlük sağlanabilir mi?'

Yerel Seçim sonuçlarında pastanın büyük dilimini AK Parti ve CHP oluştursa da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 'bir başka şekillenebileceğini' düşünmek mümkün. AK Parti'ye oy veren 69 bin 757 kişinin Recep Tayyip Erdoğan dışında bir kişiye oy verme olasılığı neredeyse olanaksız dururken, CHP'ye oy veren 51 bin 109 kişiden kaçının Ekmeleddin İhsanoğlu gibi muhafazakâr bir isme oy vereceği ciddi manada tartışılıyor.

Nitekim CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın seçilir seçilmez yaptığı ilk konuşmada, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği Ekmeleddin İhsanoğlu dışında bir seçeneğin Erdoğan'ı Çankaya gönderebileceğine yönelik uyarısı, CHP Beykoz'da 'kırılma' olabileceği sinyallerini canlı tutmaya maalesef yetmeyecek gibi gözüküyor.

Arıkan'ın "Biz kan kusarız ama sorulduğunda kızılcık şerbeti içtik deriz" sözleri, CHP'de Ekmeleddin İhsanoğlu'na ‘istemeye istemeye oy verecek’ bir kesimin olduğu bu ifadelerle netlik kazandı.

Beykoz'da 'çatı aday' Eklemeddin İhsanoğlu'na CHP'den kaç kişinin 'istemeyerek de olsa' oy vereceği konuşulurken, kesinlikle İhsanoğlu'na vermeyecek CHP’lilerin de nasıl tavır alacakları kısmı olarak etkili olabileceği yorumalrı yapılıyor.

Göstergeler, Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy vermeyecek olan CHP'lileri Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş ve hiç sandığa gitmeme seçenekleriyle baş başa bırakırken, en güçlü seçenek olarak ise ‘sandığa hiç gitmemek’ duruyor.

'MHP Beykoz'da sorun olacak mı?'

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından önerilen 'çatı aday' Ekmeleddin İhsanoğlu'na ilk desteği MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin verdiği biliniyor. Ancak seçimlerde konu MHP olmadığı için CHP gibi MHP'lilerin de Ekmeleddin İhsanoğlu'na 'kesintisiz bir destek' verip vermeyecekleri sorusu hâlâ yanıt bekliyor. MHP içerisinde "Genel Başkanımız ne derse onu yaparız" diyenler olduğu kadar, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu CHP'nin belirlediği bir aday olması nedeniyle 'içine sindirememişlerin' oldukça önemli bir kesimi oluşturduğu konuşuluyor.

‘BBP ve SP ne yapacak?'

AK Parti, CHP ve MHP'nin ardından en büyük 4. ve 5. parti olarak Beykoz'da öne çıkan BBP ve SP'de ise nasıl bir sonuç alınacağı merak ediliyor. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyeceklerini açıklasa da özellikle sosyal medya üzerinden BBP’ye gönül verenler arasında büyük bir tartışmanın da başladığı dikkati çekiyor.

Destici hatalı bir karar vermiştir

BBP’lilerin pek çoğu sosyal medyadaki forumlarda, Genel Başkan Destici’nin hatalı bir karar verdiğini örneklerle açıklıyor. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun destek aldığı ‘sol’ kesimle birlikte hareket etmeyi reddeden BBP tabanı, özellikle CHP ile aynı karede yer almayı ‘içlerine sindiremediklerinden’ yakınıyor. Parti içerisinde görev alan ancak azınlıkta kalan BBP’liler ise Mustafa Destici’nin Ekmeleddin İhsanoğlu kararını savunarak, konunun sol ya da CHP değil Erdoğan ve İhsanoğlu arasında bir seçim yapmaktan ibaret olduğunun altını çiziyor.

Saadet Partisi’nde ise Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez "Biz, üç alternatifi değerlendiriyoruz" derken, bunlardan birinin Erdoğan'ı desteklemek, birinin İhsanoğlu'nu desteklemek ve son seçeneğin ise sandığa gitmemek olduğunu kaydediyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği ‘Cumhurbaşkanlığı Vizyon Belgesi’ başlıklı toplantısında, Saadet Partisi eski Başkanı Recai Kutan’ın görülmesi, partinin Erdoğan’ı destekleyeceği yorumlarını da beraberinde getirdi. Yine de partinin halen Başkanı olan Prof. Mustafa Kamalak’ın söyleyecekleri, Kutan’dan çok daha büyük bir önem taşıyor.

Öte yandan BBP ve SP Genel Merkezleri'nin verecekleri ve açıklayacakları kararlara Beykoz'daki partililerin 'ne kadar uyacağı' da soru işareti olarak masa üstünde duruyor. Sonuçta Beykoz'daki seçmenin vereceği karar, taraftarı oldukları partiyi doğrudan ‘kesinlikle’ etkilemiyor. Bu ise parti genel merkezlerinin vereceği kararların etkisini, diğer ilçelerde olduğu gibi Beykoz’da da zayıflatıyor.

'En rahatı AK Parti'

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyunun rengi NET ve belli olan AK Parti, diğer partilere göre daha rahat ve avantajlı bir şekilde seçimlere giriyor. Son seçimlerde Yücel Çelikbilek'e Belediye Başkanlığı için oy veren hemen her partilinin gönlünde Recep Tayyip Erdoğan olduğu gerçeği gün gibi ortada dururken, Yücel Çelikbilek'e "EVET" demiş olan bir kişinin Recep Tayyip Erdoğan'a sıra geldiğinde "HAYIR" demesi ihtimalini de mucizelere bırakıyor. AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın Beykoz'da son seçimlerde alınan yüzde 46,6 oy oranının altında kalmayacağına ise bu gerekçelerle, nerdeyse KESİN gözüyle bakılıyor.

AK Parti dışındaki partilerden de Erdoğan'a Beykoz'dan yüksek oranda oy çıkabilme ihtimali üzerinde duruluyor… CHP seçmeni için bu belki 'küçük' bir olasılık olsa da BBP, MHP ve SP gibi 'muhafazakâr' parti seçmenlerinin, AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vermelerinin önünde büyük engeller olmadığı görülüyor.

'Yüzde 50'yi geçecek mi?'

AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan'a kendi partisi dışındaki partilerden de oy verilmesi durumunda, Beykoz'da yüzde 50'nin de üzerinde oy alabileceği öngörülüyor. Tek bir fire vermediğinde, CHP ve MHP'nin ise potansiyel olarak toplam oyları, son seçim sonuçlarına göre yaklaşık 67 bine dayanıyor. Bu ise nerdeyse yüzde 45'in de üzerinde bir oy alacakları anlamına geliyor. Ancak MHP ve CHP'den fire olması durumunda oy oranının daha da düşük olarak kaydedileceği hesaplanıyor. BBP’nin yine firesiz İhsanoğlu’na destek vermesi ise Beykoz’daki hesapları bir anda değiştiriyor: Son seçimlerde 10 binin üzerinde oy alan BBP’nin oylarıyla İhsanoğlu’nu Beykoz’da 80 bine dayanan bir oy sayısı bekliyor. Ancak gerek CHP’deki İhsanoğlu’na karşı uzak duruş, gerekse MHP, BBP gibi partilerin tabanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a duyulan ancak açığa vurulmaktan kaçınılan sempati, İhsanoğlu’nun bu denli yüksek bir oya ulaşmasını imkânsız kılıyor.

Şimdi herkes 10 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan seçimleri bekliyor. Bir görüşe göre Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 50’yi çok rahat aşıp yüzde 60 ve hatta yüzde 65’leri bulan bir oyu Beykoz’da yakalaması muhtemel gözüküyor.

Kader Gür / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Başbakan, Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı, Kader Gür, Özel Haber

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"