Makaleler

Hep destek tam destek!

08.12.2016 19:21
| | |
2621

Süper Amatör Lig ve 1. Amatör Lig’de sezonun ikinci yarısı başladı.

Takımlarımız ardı ardına maçlarını oynamaya başladılar.  Süper Amatör Lig geçmiş yıllara nazaran bu yıl çok daha zor geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda 24 hafta süren lig bu sezon 1. ve 2. grupta 20 hafta, diğer 8 grupta 18 hafta oynanacak.

1. Amatör Ligde de geçmiş yıllarla kıyaslarsak çok daha zorlu bir sezon devam ediyor. 1. Amatör Ligde ise sezon boyunca sadece 16 maç oynayacak kulüplerimiz. Daha kısa bir lig oynanıyor gördüğümüz kadarıyla. Kaybedilecek bir kaç maç takımların bir yıllık emeklerine mal olabilir. Bu yıl geçmiş yıllara nazaran takımlarda çok güçlü. Çok büyük yatırım yapan kulüpler var. Neredeyse  bir takım kurulacak parayı 2-3 oyuncuya veren kulüpler var. Bu sene büyük hedefler koyan kulüpler var.
 

Bizim de Süper Amatör Ligde  8, 1. Amatör Ligde 5 olmak üzere toplam 13 kulübümüz bu liglerde mücadele ediyor. Birbirinden zorlu maçlar oynuyorlar. Çok zorlu deplasmanlarda rakipleriyle puan mücadelesi yapıyorlar.

Puan neredeyse aslanın midesinde. Puan yada puanları almak için her zamankinden fazla gayret sarf ediyorlar. Oyuncuların yaptıkları da gerçekten kolay bir iş değil. Hafta boyu işlerinde çalışıyorlar. Akşamları antrenmanlara geliyorlar. Hafta sonu 90 dakika kıyasıya mücadele ediyorlar. Buna can dayanmaz. Tabii ki bunun karşılığında amatör standartlarında para da kazanıyorlar. Bu da sonuna kadar hakları olan, alın terlerinin karşılığı, analarının ak sütü gibi helal bir para.

Bu zorlu süreçte kulüplerini seven, destek veren taraftarlara da önemli bir görev düşüyor. Takımlarının yanında olmak ve onlara maddi ya da manevi destek vermek. Beykoz  halkı gerçekten futbolla yatıp futbolla kalkan bir halk. Birçok maçta taraftarlarımız takımlarına en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışıyorlar. Özellikle yaşı 15 ile 40 arasında değişen arkadaşlarımız tribünlere de gelerek takımlarına destek oluyorlar. Bazen stadyumda binlerce taraftar bile olabiliyor. Bu işin güzel kısmı. Ama bunun  bu sene her zaman, her maçta yapılması lazım. Taraftarlarımız maalesef maç seçiyorlar. Taraftarlarımız kesinlikle maç seçmemeli. Müsait olduğu zamanlarda kulüplerimize tribünden destek vermeli. Sporda tribün desteği çok önemli. Özellikle futbolda bu daha da önemli. Asla taşkınlık yapmadan, kimseyle kavga etmeden takımlarımızı desteklemeliyiz. Tribünler taraftarların adeta ikinci evleridir. Taraftarlar hep bir ağızdan yaptıkları tezahüratla, söyledikleri şarkılarla kendilerini çok iyi ifade ederler. Çoğu zaman verdikleri destekle takımlarının motivasyonunu arttırarak galibiyette pay sahibi olurlar. Aynı zamanda rakip takımların işlerini zorlaştırırlar.

Beykoz'da büyük bir taraftar gerçeği var. Bunu görmezden gelemeyiz. Taraftar eğer o gün stada gelmişse o stat adeta o gün bayram gününe  döner. Ama gelmediyse bir cenaze evinden farksızdır.
Taraftarlarımız gerçekten vefalıdır. Takımına aşkla bağlıdır. Ona sevgisini göstermek için tribünlere koşar. Bazen protesto eder ama çoğunlukla da destek verir. Takımının galip gelmesi için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

Sezonun bitmesine yakın takımlarımızın çok daha fazla desteğe ihtiyacı var.
Yukarıda bahsettiğim gibi lig gerçekten bu yıl çok zor. Takımlarımızın muhakkak yanında olmalıyız. Takımlarımızı 90 dakika boyunca centilmence desteklemeliyiz. Taşkınlık yapmadan, sağa sola sataşmadan sadece takımımızı desteklemeliyiz. Takımlarımızın sahadaki itici gücü olmalıyız. Zorlu maçlardan başları dik bir şekilde çıkmaları için statları doldurmalıyız.

Yazımızı toparlayacak olursak işin özü şu sevgili arkadaşlar. Sezonun kalan haftalarında takımlarımızı yalnız bırakmayalım. Her maç yanlarında olalım. Son söz olarak taraftar sloganıyla yazımızı noktalayalım.

HEP DESTEK TAM DESTEK
 

Anahtar Kelimeler: Destek, Taraftar

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"