Hazreti Musa’nın yoldaşı, İsrailoğulları’nın peygamberi

  • Güncelleme: 09.03.2020 19:26
  • Okunma: 8913 kez
  • Yorum: 0
Müslümanların yanı sıra, Yahudi ve Hıristiyanların da sahip çıktığı Hz. Yuşa (a.s)’a ait olduğu rivayet edilen Beykoz’da ki türbeyi özellikle Ramazan ayında binlerce kişi ziyaret ediyor.
Hazreti Musa’nın yoldaşı, İsrailoğulları’nın peygamberi

Üç dine mensup inananların sahip çıktığı Hz. Yuşa Aleyhisselam’a ait olduğu rivayet edilen türbe, Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğruyor. Ziyaretçileri en çok etkileyen ise 17 metre uzunluğu, 2 buçuk metre genişliğiyle diğer türbelerden çok farklı oluşundaki sır.

Türkiye’nin en uzun türbesinin sırrı

Müslümanların yanı sıra, Yahudiler ve Hıristiyanların da sahip çıktığı Hz.Yuşa Aleyhisselam’a ait olduğu rivayet edilen türbeyi özellikle Ramazan ayında binlerce kişi ziyaret ediyor. Ziyaret edenler arasında yeni evlenen çiftler, çocuğu olan aileler, hac ve umreden dönenlerin yanı sıra herhangi bir nedenle zor durumda bulunanlar yer alıyor.

HZ. MUSA’NIN YOLDAŞI, İSRAİLOĞULLARI’NIN PEYGAMBERİ

Dünyanın en uzun türbesiyle ilgili sırrı açıklayan ise türbenin yanında bulunan Yuşa Camii İmam Hatibi Abdullah Arda oldu.

Yuşa Camii İmam Hatibi Abdullah Arda, Hz.Yuşa Aleyhisselam ile ilgili şu bilgileri verdi.
“Yuşa Aleyhisselam rivayetlerde İsrailoğulları’na gönderilmiş olan dört büyük peygamberden biri. Hz. Musa’nın bir gençle iki denizin birleştiği yere kadar yaptıkları tarihi ve gizemli yolculukları ve burada Hızır Aleyhisselam ile buluşmaları Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nin 60-65. ayetlerinde anlatılır. Ayette geçen bu genç yiğit kişinin Hz. Yuşa Aleyhisselam olduğu rivayet ediliyor.”

TÜRBENİN UZUN OLUŞUNUN SIRRI

Yuşa Camii İmam Hatibi Abdullah Arda türbeyle ilgili verdiği bilgide ise Hz.Yuşa Aleyhisselam’a ait olduğu belirlenen yerin geniş tutulmasının boy uzunluğuyla ilgisinin olmadığını söyledi

Cami İmam Hatibi Arda; “Kanuni Sultan Süleyman'ın sütkardeşi Yahya Efendi tarafından keşfedilen yer 17 metre uzunlukta, 2 buçuk metre genişliğindeki alandır. Bu alan geniş tutulmuştur. Gerçekte Hz.Yuşa Aleyhisselam’ın boyunun bu kadar uzun olması söz konusu değildir.”

GÜNDE 10 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Burayı ziyaret eden kişi sayısının günde 10 binleri bulduğunu da ifade eden Arda, “Çevrilen bu alan içerisinde bir yatır ve bir peygamber olduğu düşüncesiyle iyi dileklerde bulunmak, ibadet niyetiyle ziyaret edilmektedir. Daha çok hüznü, sevinci maneviyatla paylaşmak için dua ediliyor.Bu şahsa hürmeten Yüce Allah’tan niyazda bulunuluyor.Normal zamanlarda da ziyaretçisi eksik olmayan türbeye Ramazan'da günde 10,15 bini bulan ziyaretçiler gelmektedir” dedi.

HZ.YUŞA HEM EN UZUN HEM DE BİRDEN ÇOK TÜRBEYE SAHİP

Hz. Yuşa Aleyhisselam’a ait olduğu ileri sürülen birçok türbenin de bulunduğunu hatırlatan Arda; “Bugün Filistin topraklarında ve Gaziantep ilimizde de Hz. Yuşa’ya ait olduğu rivayet edilen türbeler bulunmaktadır. Ancak buradaki türbe dünyada en uzun türbe olarak bilinmektedir.” dedi.

TGRT HABER

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Yuşa Tepesi, Türbe, İnanç, Turizm

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz