Makaleler

Hazırlanın !.. Saldırı başlıyor

2014.07.17 00:00
| | |
5872

AK Parti’nin kuruluş öncesini ve iktidara geliş sürecini bilmem hatırlatmaya gerek var mıdır? 14 Ağustos 2001 ve 3 Kasım 2002 tarihlerini tarihe kaydeden gelişmeleri bir daha düşünün.

Düşününde, tamamen iyi niyetle yapılmış uyarıları içeren bu yazımı ona göre değerlendirin… Kararınızı da ona göre verin.

Antidemokratik uygulamalardan doğan siyasi kararların, hukuk kılıfına uydurulduğu bir süreçte, 21 Eylül 2002’de Anayasa Mahkemesi tarihi bir karar veriyor… Yapılan kamuoyu yoklamalarından, büyük bir çoğunlukla iktidara geleceği anlaşılan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan milletvekili olamıyor… Bu kararla birlikte Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığı da tartışmaya açılıyor.

Ve daha sonra kaderin bir cilvesi mi denir, yoksa bükülemeyen bileğin öpülmesi mi, yada Anadolu dan yükselen duaların etkisi mi? Bilinmez. Yiğit düştüğü yerden kalkıyor ve Siirt’ten milletvekili seçilerek ülkenin başbakanı oluyor.

O mağduriyetinde katkı sağladığı rüzgarın etkisiyle iktidara gelen partisi bugün 3. yılını bitirmiş 4. yılından gün sayıyor. Bu günler sayılırken, bir taraftan parti içinde diğer taraftan genel seçime hazırlanılıyor.

Hazırlanın !.. Saldırı başlıyor

Bu günlerde yaşananlara iyi dikkat edin. Güneydoğu bölgemizde yaşanan patlamaların altından çıkan isimler. Alttan üstten kaşınan kimlikler. Meyhaneler, içkiler. Aldığı ihalelerle zengin olan AK Partililer.

Bunları kaşıyan, milletin kafasını bulandırmaya çalışan kimler?.. Devletten çaldığı paraları geri almak maksadıyla bütün mal varlığına el konulan uzan grubunun basın yayın organlarımı? Yoksa… Bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından icap ettiği şekilde borçları ertelenen gazete patronlarının adamları.

İktidar içinde bazı isimler fırsatları değerlendirirken, iktidar dışında olanlarda boş durmuyor.. Onlarda yıpratma politikalarını ve hatta Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağını kaydırma harekatlarını uygulamaya koyuyor… Ben AK Partiliyim diyerek iktidar havası atanlardan çıt ses çıkmıyor… Uyanın !.. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor… Bu oyun ve gelişmelerin ardında Cumhurbaşkanını bu meclise seçtirmemek yatıyor.

Son günlerde ulusal basını takip ediyorsanız, 3 Kasım sonrası iyimser mesaj verenlerin son gelişmelerle birlikte nasıl ağız değiştirdiğini fark edersiniz. Ülkemiz bu iktidar döneminde malum güçler tarafından hep izlendi. İktidarın icraatları çeşitli yollarla engellendi. Ne doğru düzgün bir atama yapılabildi. Nede toplumun yararına olan yasaların uygulamaya geçirilmesine izin verildi. Kimisini mahkemeler, kimisini de sayın Cumhurbaşkanı veto etti. Bu kısıtlamalar karşısında çıkış yolları arayan iktidar, bir çoğu kendi teşkilat mensubu olan sabit gelirli insana yüklendi. Bu yüklenmeye göğüs gerebilenler kaldı. geremeyenler küsüp gitti..

Bu ülkede sadece AK Parti üzerine suni gündem oluşturulmadı. Hatırlarsanız, 3 Kasım öncesi MHP’ye de buna benzer bir senaryo hazırlandı. Bunu fark eden MHP’de genel seçime giderek hevesleri kursaklara bıraktı. Yani demem o ki iktidarda kalmanın iktidar olmanın tek yolu halk ve teşkilat desteğidir. Patronların ve paranın desteğiyle iktidarda ne kadar kalınabilir.? Ortaya çıkan bu olumsuzların derhal fırsata dönüştürülmesi ve önümüzdeki günlerde start alacak olan parti içi yarışta demokrasi işletilmelidir. Makamda oturmak cesaret gerektirir. Korku, endişe ve gelecek kaygısıyla çatının su almasına yol açmak iyi bir mesaj değildir.

Ülkenin 18 yıl sonra yakaladığı istikrarın bozulması, geleceği şekillendirecek olan delegelerin arasına yazılmaktan korkulan bazı isimlerin elinde midir? 

Yoksa…

“Recep Tayyip Erdoğan’ın parti içine verdiği her mesaj, Rahmetli Özal’ın “benim memurum işini bilir” sözleri gibi algılanıyor ve gün geçtikçe telafisiz boyutlara doğru hızla yol alıyor. Ben kahrediyorum. Ülkem ve 22 partiyle girmiş olduğu seçim yarışından tek başına iktidar olarak çıkan, elde ettiği başarıyla Türk siyaset tarihini yeniden yazan parti, kişisel zenginlik ve beklentiler uğruna bitiriliyor” tespitlerinde midir?

Yorum sizin !...

Selam ve Sevgi ile

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"