Hayvansever bile 'PES' dedi

  • Güncelleme: 09.05.2013 00:11
  • Okunma: 9755 kez
  • Yorum: 0
Ali Bahadır Köyü'ndeki başıboş köpekler zarar vermeye başladı. Dost Beykoz oradaydı...
Hayvansever bile 'PES' dedi

Beykoz Ali Bahadır Köyü'nde barınan sokak köpekleri, hayvanseverleri bile canından bezdirdi. Köyde başıboş dolaşan hayvanlar, geceleri vatandaşların evcil hayvanlarına saldırarak, maddi manevi zarar vermeye başladı. Geçimini otobüs şoförlüğü yaparak kazanan ve tavuk, koyun gibi küçükbaş hayvanları besleyerek yaşama tutunan Mehmet Abdioğlu, çitlerle çevirdiği bahçesinde eliyle beslediği kuzusunun telef olduğunu görünce gözlerine inanamadı. Köydeki sokak köpekleri tarafından ahır kapısı açılarak dışarıya sürüklenen zavallı hayvan, bu vahşi saldırıya uzun süre dayanamadı.

Boğularak öldüğü anlaşılan kuzu için köye gelen Jandarma ekipleri tutanak tutup köyden ayrıldı. 400 liralık maddi zararı oluşan ve Ali Bahadır Köyü'nde 'Hacı' lakabıyla tanınan Mehmet Abdioğlu"Parası bir yana ben onu kuzum değil kızım diye severdim. Çok üzgünüm" diye konuştu.

Sokak köpeklerinin yalnızca İstanbul'da değil tüm ülkede en rahat ettikleri ilçelerin başındaBeykoz geliyor. Özellikle sokak hayvanları konusunda duyarlı bir Belediye Başkanı'na sahip olan ilçe, bu konuda Avrupa Birliği ülkeleriyle bile yarışacak düzeyde hizmet veriyor.
 
Beykozlu vatandaşlar ise elden geldiğince Belediye'yle birlikte sokak hayvanlarının bu yaşam hakkını devam ettirebilmeleri için fedakârlık yapıyor. Ancak bu yaşam hakkı, giderek daha büyük sıkıntılara yol açacağı sinyalini de vermeye başladı.
 
 
Beykoz Ali Bahadır Köyü ise buna bir örnek oluşturmuş durumda. Yıllardır evinin önünde köpek besleyen, beslediği köpekler zehirlenip ölse de hayvan sevgisini yitirmeyen; tavukla kuzuyla evinin ekmeğini paylaşan 50 yaşındaki Mehmet Amca, yaşadığı son olayı bir türlü kabullenmek istemiyor. Gözü gibi baktığı ve canından bile çok sevdiği kınalı kuzusunu ahırın önünde kanlar içinde bulan Mehmet Abdioğlu, sokak köpeklerine ve yaşadığı bu dramatik olaya isyan ediyor. Daha önce tavuklarını da kaybettiğini anlatan Mehmet Abdioğlu,"Tavuklarımı kaybettiğimde de üzüldüm. Ancak onlar kanatlı hayvandır, uçuşup durmuşlardır, belki köpekleri rahatsız etmişlerdir diye düşündüm. Ama bu kuzum başka. Kimseye zararı olmadan, ahırında sessiz sedasız yatardı. Kuzumu kaybettiğime çok üzüldüm. Çok sinirlendim. İsyan ettim" diye konuşuyor.
 
Dost Beykoz olarak Mehmet Amca dışında köyde görüştüklerimiz de benzer sözler söyledi. Bir vatandaş, sokak köpeklerinin saldırabildiklerine dikkat çekerken, bir diğeri zaten Ali Bahadır Köyü'nün köpekler konusunda büyük sıkıntıları olduğunu ve zaman zaman ulusal basına bile bu sorunların yansıdığını aktardı. Kimi zaman akşamları kapı önüne çıkmaya korktuklarını kaydeden köy sakinleri, yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmaları gerektiğini ifade etti.
 
Haber Merkezi
 
 
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz