Beykoz'da hangi parti kaç meclis üyesi aldı?

  • Güncelleme: 26.02.2015 20:10
  • Okunma: 25996 kez
  • Yorum: 0
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adayı Yücel Çelikbilek, 69 bin 757 kişiden oy alarak Belediye Başkanı seçildi.
Beykoz'da hangi parti kaç meclis üyesi aldı?

51 bin 109 oyda kalan CHP'li Hızır Yılmaz ikinci ve 15 bin 508 oy alan Alaattin Köseler ise üçüncü oldu. Bu sonuçlara göre Beykoz Belediye Meclisi'nde AK Parti 17CHP ise 11üyeyle temsil edilecek. Yücel Çelikbilek'in kontenjanından Meclise dahil olacak 3 kişiyle birlikte AK Parti 20 sandalyeyle Beykoz'u yönetecek. Yücel ÇelikbilekBeykoz'daki 597 sandıktan çıkan toplam oyun yüzde 44,62'sini alarak bir kez daha Belediye Başkanı seçildi. Meclis üyeliği oylarında da yüzde 44,55'lik bir oranı yakalayan Adalet ve Kalkınma PartisiBeykoz Belediye Meclisi'ndeki 31 üyenin 17'sini almaya hak kazandı. İkinci sırada yer alan Cumhuriyet Halk Partisi ise bir önceki seçimlere göre sandalye kaybetti ve meclise 11 kişiyle temsil edilme hakkı kazandı. CHPBeykoz'da yine muhalefette yer alacak. 

Öte yandan Adalet ve Kalkınma Partisi'yle Cumhuriyet Halk Partisi'nin Beykoz Belediye Meclis Üyeleri şu şekilde sıralanması bekleniyor: 

Adalet ve Kalkınma Partisi;

 
Muharrem Kaşıtoğlu: Yenimahalle'de oturan Kaşıtoğlu, Kastamonulu. Türkiye Basın Yayın Meslek Birliği'nin de Başkanlığı'nı yürütmekte. Muharrem Kaşıtoğlu, Başkan Yücel Çelikbilek'in 3 kişilik kontenjanından Meclis'e girdi. Aynı zamanda bir önceki Meclis'te de yer alan ve Beykoz'daki sosyal-kültürel faaliyetlerde başı çeken isimdi. Kaşıtoğlu, Beykoz Belesiyesi'nin sporda ve özellikle de voleybolda büyük başarılar yakalamasında pay sahibi olmuştu. 

Şahin Emanet: Giresun doğumlu olan Emanet, Çiğdem Mahallesi'nin tanınan iş adamlarından birisi. O da Muharrem Kaşıtoğlu gibi Başkan Çelikbilek'in kontenjanından Meclis'e dahil olan isimler arasında yer alıyor. 

Erdal Demir: Mesudiyeli Erdal Demir avukatlık yapıyor. İncirköy'de ikâmet eden Demir, AK Parti teşkilatında yıllarca emek vermiş olan ve sevilen simalardan. Güleryüzlülüğüyle tanınıyor ve seçim döneminde özellikle AK Parti'nin hukuki işlerini takip etmesiyle biliniyor. Avukat Erdal Demir, Başkan Çelikbilek'in kontenjanından Meclis'e dahil olan 3 isimden sonuncusu. 

Muhammed Hanefi Dilmaç: Çavuşbaşı'nın eski Belediye Başkanı. Geçtiğimiz dönem Yücel Çelikbilek'in Başkan Yardımcılığını başarıyla yürütmüş olan bir isim. Aslen Trabzonlu olan Dilmaç, Çavuşbaşı'nda hayli seviliyor. Esprili ve sempatik kimliğiyle öne çıkan Hanefi Dilmaç'ın Meclis'te yine kritik noktalarda görev alması bekleniyor. 

İbrahim Hocaoğlu: Hanefi Dilmaç gibi Çavuşbaşı Mahallesi'nden Meclis'e giren bir isim. Aslen Rizeli. Geçtiğimiz dönem Meclis'te hararetli tartışmalar esnasında sesini mutlak duyduğumuz Hocaoğlu, yapı itibariyle sert mizaçlı bir kişi. Ancak öte yandan da Nevzat Oral ile birlikte özellikle 2B ile ilgili çalışmaların merkezinde durmuş, hayli çalışkan bir mühendis. İbrahim Hocaoğlu'nun gelecek 5 yıllık süreçte, Beykoz'un yeniden inşası projelerinde aktif rol oynamasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Manolya Demirören Tekin: Demirören Ailesi'nin bir ferdi olan Manolya Demirören Tekin, yöneticilik yapıyor. Aile şirketindeki işlerine Beykoz Belediye Meclis Üyeliği nedeniyle ara veren Tekin'in Meclis Üyeliği sırasında çocuklarla ilgili projelerde aktif rol alması bekleniyor. 

Furkan Köse: AK Parti'nin gençlik kollarında çalışmalar yapan Furkan Köse, iletişim alanında yüksek lisans yapmış bir isim. Furkan Köse'nin Beykoz'un vizyonunu belirlemede önemli roller üstleneceği konuşuluyor. 

Nevzat Oral: İbrahim Hocaoğlu ile birlikte Beykoz'daki 2B'ler ile ilgili aktif rol almış iki isimden birisi. Giresunlu ve yüksek lisans mezunu Oral, sakin ve vakur görünümüyle tanınıyor. Nevzat Oral, Kaşıtoğlu, Dilmaç ve Hocaoğlu gibi geçmiş Meclis'te de yer almış tecrübeli bir isim olarak öne çıkıyor. 

Tuncer D
ede: Ardahanlı Tuncer Dede Beykoz'un tanınan ve sevilen işadamlarından. Dost Beykoz Gazetesi'nin kurucuları arasında da yer alan Dede, Beykozlu esnaf tarafından bilinen ve sözüne inanılan bir isim. Meclis'te yer almamasına karşın geçtiğimiz dönem sıklıkla Meclis toplantılarında ya da AK Parti koridorlarında rastgelinen Tuncer Dede'nin Meclis'te önemli görevler üstlenmesi bekleniyor. 


Gül Biçer: Mesudiyeli olan Gül Biçer, Çubuklu Mahallesi'nde AK Parti adına aktif görev almış, teşkilatın içerisinde çalışkanlığıyla iz bırakmış bir isim. Manolya Demirören Tekin ve Emine Ünlü ile birlikte AK Parti'den Meclis'e girmiş 3 kadından birisi olan Biçer'in özellikle sosyal konularda Meclis'te görev almasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Bayram Çevik: Dost Beykoz'un haber haline getirdiği ve Kiremitdere Cami'nin yıkılıp yerine yapılan Mültezem Cami'nin mimarı. Aslen Erzurumlu olan Bayram Çevik'in Yeni ve Modern Beykoz'un inşasında fikirleriyle büyük katkılar sağlaması bekleniyor. 

Emin Yavuz: Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz, üniversite mezunu ve serbest meslekle uğraşıyor. İki dönem önce Muharrem Ergül'ün Başkanlık yaptığı Meclis'te de üye olan Yavuz, 3. Çelikbilek Dönemi'nde yeniden Meclis'te yer alacak. Sakin ve yapıcı tavırlarıyla Emin Yavuz'un Beykoz'daki ayrılıklara karşı birleştirici roller üstleneceği konuşuluyor. 

Salim Öztürk: Giresunlu Salim Öztürk, üniversite mezunu ve mali müşavirlik yapıyor. 2. Çelikbilek döneminde de Meclis'te yer alan Öztürk, plan ve bütçe komisyonlarında önemli görevler üstlenmişti. 

Engin Yıldız: Kastamonulu Engin Yıldız, Beykoz'da esnaflık yapıyor. Salim Öztürk gibi 2. Çelikbilek döneminde de Meclis'te yer alan Yıldız, komisyonlarda aktif rol alması ve birden fazla işi başarıyla tamamlama becerisiyle tanınıyor. 

Yakup Özbek: HAS Parti'nin yönetici kadrolarında yer almış bir isim olan Yakup Özbek, HAS Parti'nin AK Parti'ye katılması sonrası Çelikbilek'in yanında yer alan isimlerden. Erzurumlu olan Özbek, Avukatlıkla uğraşıyor. 

Sinan Çıtlak: Giresun doğumlu Beykoz'lu esnaflardan Sinan Çıtlak, Beykoz'un en genç üyesi olarak dikkat çekiyor. Çıtlak, AK Parti Gençlik Kolları'nda Sosyal İlişkiler Başkanlığı yapmış bir isim. 

İskender Öz: Aslen Malatyalı olan İskender Öz, lise mezunu ve işadamı. Meclis Üyeliği'nde ilk deneyimini yaşayacak olan Öz'ün kültür ve turizm konularında etkin olması bekleniyor. 

Yılmaz Özdemir: Muharrem Kaşıtoğlu gibi aslen Kastamonulu olan Yılmaz Özdemir, İskender Öz ile birlikte Belediye Meclisi'nin 'yeni' isimlerinden. Özdemir'in de tıpkı İskender Öz gibi kültür ve turizm konularında Beykoz'daki çalışmalarda fikirleri ve öngörüleriyle katkı sağlayacağı konuşuluyor. 

Ahmet Soylu: Gümüşhaneli olan Ahmet Soylu, yıllarca Gümüşsuyu Muhtarlığı yapmış bir isim. Dernek ve dernek yöneticiliği konusunda da deneyimleri olan Soylu'nun özellikle Belediye-Muhtarlar ilişkilerinde etkin rol oynamasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Emine Ünlü: AK Parti'den Meclis Üyeliğine seçilen son isim olan Emine Ünlü, Meclis'te yer alan 3 AK Partili kadın üyeden birisi olarak öne çıkıyor. Aslen Sivaslı olan Ünlü'nün Belediye Meclisi'nde bu ilk deneyimi olacak. 

Cumhuriyet Halk Partisi 

Aydın Düzgün: CHP'den önce Belediye Başkan Aday Adayı olan Düzgün, sonrasında Hızır Yılmaz'ın aday gösterilmesiyle Meclis Üyeliği'ne aday olmuş bir isim. Aydın Düzgün, Başkan Çelikbilek'e en sert eleştirileri yöneltmiş bir isim.

Mehmet Gülen 
Yılmaz Işık 

Gülay Demirel: BEDES Başkanı olan Gülay Demirel, Beykoz'un tanınmış simalarından. Özellikle çocuklar ve kadınlar konusunda sosyal çalışmalar yapan Demirel, CHP listesindeki en tanınmış isimlerden birisi. 

Kerem Ersin 

Süleyman Kılıç 

Deniz Yıldız 

Aydın Habil 

Suha Okay 

 

Cavit Gül: Muhtarlar Derneği Başkanı olan Cavit Gül, Beykoz'un tanınmış simalarından. Daha önce adı MHP ile geçen Gül, Hızır Yılmaz'ın Meclis Listesi'nde 10. sırada kendine yer bulmuştu. 

Hakkı Emanet: Beykoz Zabıta Dairesi eski Başkanı olan Hakkı Emanet de Gülay Demirel ve Cavit Gül gibi Beykoz'un tanınmış simalarından. Hakkı Emanet, CHP listesinde 11. sırada yer alarak Meclis'e giriyor.

 

SİYASİ PARTİ ADI

BAŞKANLIK OYU/ORANI

MECLİS ÜYELİĞİ OYU/ORANI      

AK PARTİ

69 757 - % 44,62

69 436 - % 44,55

CHP

51 109 - % 32,69

50 961 - % 32,70

MHP

15 286 - % 9,78

14 512 - % 9,31

BBP

10 508 - % 6,72

  9 595 - % 6,16

SAADET PARTİSİ

  4 121 - % 2,64

  5 202 - % 3,34

HDP

  2 886 - % 1,85

  3 137 - % 2,01

DEMOKRAT PARTİ

     443 - % 0,02

     365 - % 0,02

MİLLET PARTİSİ

     841 - % 0,05

     680 - % 0,04

DSP

     376 - % 0,02

     393 - % 0,03

HEPAR

     341 - % 0,02

     274 - % 0,02

İŞÇİ PARTİSİ

     299 - % 0,02

     473 - % 0,03

BTP

     231 - % 0,02

     248 - % 0,02

TKP

            0

     201 - % 0,02

ÖDP

            0

     237 - % 0,02

HAK VE ÖZGÜRLÜK P.

            0

     151 - % 0,01

LDP

            0

       33 - % 0,01

BAĞIMSIZLAR

     107 - % 0,01

            0

TOPLAM

       156 338

       155 865