Hanefi Dilmaç söz vermişti. Yasa çıktı

  • 22.12.2018 13:50
  • Güncelleme: 22.12.2018 14:08
  • Okunma: 16240 kez
  • Yorum: 5
Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sırasında, Hanefi Dilmaç’ın sözünü verdiği kanun TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
Hanefi Dilmaç söz vermişti. Yasa çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan ‘imar barışı’na villalar olduğu gerekçesiyle Boğaziçi Öngörünüm de kalan yapılar dahil edilmemişti.

Bu durum sadece villa sahiplerini değil, barınmak için konut sahibi olan insanları da mağdur etmişti… Muhammed Hanefi Dilmaç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçeceği seçim çalışmaları sırasında bu mağduriyeti ortadan kaldıracağının sözünü vermiş, dönemin İstanbul Milletvekili Metin Külünk vasıtasıyla önemli girişimlerde bulunmuştu.

O günden beri çalışmalarını sürdüren Hanefi Dilmaç’ın, bakanlık düzeyinde yapmış olduğu girişimler sonuç verdi.

Yaklaşık 7 ay önce İmar Barışı düzenlemesinden çıkarılan İstanbul Boğazı’ndaki yapılara ‘Yapı kayıt belgesi’ verilmesini içeren yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 

Mayıs 2018'te Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İmar Barışı yasa teklifi görüşülürken kapsam dışında tutulan Boğaz'daki yapılar bu kez yeniden düzenlemeye alındı. Teklifte, “2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir” denildi. Bu madde ile Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar ilçelerinde ruhsatsız inşa edilmiş ve kaçak eklentisi olan yapılar imar barışı başvurusu yapılabilecek.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "9 milyon 210 bin vatandaşımız İmar Barışı'na başvurdular ve 10 milyar 350 milyon TL'lik bedel yatırdılar." şeklinde yeni bir açıklama yaptı.

Bakan Kurul  açıklamasının devamında "(İmar Barışı) Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil" dedi.

Haber Merkezi

Yorumlar (5 Yorum)

MUSTAFA KAN (3 yıl önce)

poyraköy mah. akıbeti nedir ondan bahsedin.sit alanı ve öngörünüm yerleri hakkında bilgi verin.

Erkan Erkan (3 yıl önce)

iyapı kayıt belgesi bir işe yaramaz..parayı yatırsak nolur,hani imar gelmişdi? 13 yıl oy verdik .size artık oy yok.zenginin sofrasında oturun siz.

Hüseyin (3 yıl önce)

Güzel fakat yetersiz asıl yapılması gereken makul bir imar verilmesidir. Çünkü Öngörünümdeki tüm binaların ekonomik omurleride bitmiştir. Mahallalerde yeni saglam binalar sosyal alanlar istiyoruz

emine okutan (3 yıl önce)

BEYKOZ EVİMİZ HANEFİ BABAMIZ

Abuuzeeya (3 yıl önce)

Kabul edilmiş edilmesine fakat üsküdar ve Sarıyer'e göre Beykoz'a yine üvey evlat muamelesi yapılmış Sarıyer'de dağın tepesindeki yer faydalanırken beykoz sadece sahile en yakın olanlar faydalanabiliyor

Yorum Yaz