Hamzaçebi: 'Riva Deresi'nın devlet korumasına ihtiyacı var!'

  • 0
  • 10029
Hamzaçebi: 'Riva Deresi'nın devlet korumasına ihtiyacı var!'
Hamzaçebi: 'Riva Deresi'nın devlet korumasına ihtiyacı var!'
Hamzaçebi: 'Riva Deresi'nın devlet korumasına ihtiyacı var!'

Beykoz'da bulunan Riva Deresi'nde yaşanan 'balık ölümleri' İlçe Belediyesi'nden sonra şimdi de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ye taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, RİVA Deresi sorununu TBMM'ye taşıdı. Beykoz'da bulunan Riva Deresi'nde yaşanan 'balık ölümleri' İlçe Belediyesi'nden sonra şimdi de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ye taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Nilüfer Çayı ile ilgili koruma önergesine Riva Deresi'nin de eklenmesini istedi. TBMM'de söz isteyerek 2 dakikayı aşkın bir konuşma yapan CHP'li Hamzaçebi, "Riva Deresi gerçekten yoğun bir kirlilik yaşıyor. Bitki ve balık türleri tehlike altındadır; yok olmaktadır. Nilüfer Çayı, Riva Deresi ve Türkiye'de belki de daha birçok dere, devletin koruma tedbirlerine ihtiyaç duymaktadır" dedi. Milletvekili Akif Hamzaçebi ayrıca ilgili Bakanları da göreve davet etti.

‘Başkan Yücel Çelikbilek, yardımcılarına Meclis’te talimat vermişti’

Daha önce Beykoz Belediye Meclisi'nde de gündeme gelen ve Başkan Yücel Çelikbilek'in yardımcılarına dönerek, "Ne gerekiyorsa yapın. Numune alın ve inceletin. Sonuçlar geldiğinde değerlendirme yaparız" dediği Riva Deresi, şimdi de TBMM gündemine geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Nilüfer Deresi'yle ilgili olarak Meclis'te görüşülürken söz istedi ve şunları söyledi:

"Bursa Nilüfer Çayı ile ilgili burada çok güzel konuşmalar yapıldı. Nilüfer Çayı'nın yaşadığı sorunların bir benzeri, İstanbul'da Riva Deresi'nde yaşanmaktadır. Diğer adıyla Çayağzı Deresi, İstanbullular tarafından bilinen adıyla Riva Deresi, Kocaeli'nin Gebze İlçesi Tepecik Mahallesi yakınlarından doğar, Pendik ve Çekmeköy içinden geçer; Beykoz'un yaklaşık 10 mahallesini dolaştıktan sonra Karadeniz'e dökülür. Riva Deresi'nde bu günlerde yoğun balık ölümleri yaşanmaktadır. Riva Deresi, tıpkı Nilüfer Çayı gibi büyük bir kirlilikle karşı karşıyadır.

CHP Milletvekili Hamzaçebi: “Riva, devletin koruma tedbirlerine muhtaç!”

Riva Deresi'ne fosseptikler akıtılabilmekte, çevrede bulunan küçük sanayi atıkları da yine dereye akıtılmakta; izinsiz hafriyat dökümleri yapılmakta ve sayabileceğimiz daha birçok nedenle Riva Deresi gerçekten yoğun bir kirlilik yaşıyor. Bitki ve balık türleri tehlike altındadır; yok olmaktadır. Diğer endemik türler azalmakta, göçmen kuşların doğal ortamı bozulmakta ve ortadan kalkmakta ve bunun gibi sayısız sorunu yaşıyoruz. Nilüfer Çayı, Riva Deresi ve Türkiye'de belki de daha birçok dere, devletin koruma tedbirlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu kürsüden sadece 'Bu derelerin durumu iyidir' demek doğru değildir; özel bir önlem almak gerekiyor. Ben Nilüfer Çayı'na yönelik olarak yapılan önerilerin altına Riva Deresi'ne ilişkin olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanını göreve çağırıyorum. Riva Deresi elden çıkmak üzeredir..."

Haber Merkezi

Paşabahçespor berabere kaldı
Önceki Paşabahçespor berabere kaldı
Millet İttifakı adayımı açıklıyorum
Sonraki Millet İttifakı adayımı açıklıyorum
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz