Hamzaçebi, Kastamonululara anayasa anlattı

  • 0
  • 6519
Hamzaçebi, Kastamonululara anayasa anlattı
Hamzaçebi, Kastamonululara anayasa anlattı
Hamzaçebi, Kastamonululara anayasa anlattı
Hamzaçebi, Kastamonululara anayasa anlattı
Hamzaçebi, Kastamonululara anayasa anlattı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, Beykoz'un Paşabahçe Mahallesi'nde Kastamonulularla bir araya geldi.

Beykoz Kastamonulular Derneği tarafından dernek lokalinde düzenlenen toplantıda vatandaşlara konuşan Hamzaçebi, "Meclis ne yapar? Bir kanun yapar, iki hükümeti denetler. Kanun yapma yetkisine Cumhurbaşkanı ortak oluyor." dedi.

TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Beykoz'da bir araya geldiği Kastamonululara halk oylamasıyla ilgili düşüncelerini aktardı.

"...O kararı Bakanlar Kurulu almayacak"

Hamzaçebi, geçtiğimiz hafta Sarıyer'in Büyükarmutlu Mahallesinde vatandaşları ziyaret ettiğini ve Bakanlar Kurulu'nun aldığı kentsel dönüşüm kararının mahkeme tarafından iptal edildiğini ve vatandaşların "Bizim durumumuz ne olacak?" sorusunu şöyle cevapladığını anlattı: "Eğer bu yeni anayasa değişiklik teklifi yürürlüğe girerse durumunuz şudur. O iptal ettirdiğiniz bakanlar kurulu kararı var ya orası bir kez daha riskli alan ilan edilirse, o kararı Bakanlar Kurulu almayacak. Cumhurbaşkanı alacak. Bir kararname ile riskli alan ilan edecek. Çünkü kanunlarda Bakanlar Kurulu'na verilmiş olan yetkiler eğer bu teklif yürürlüğe girerse Cumhurbaşkanı tarafından kullanılacaktır. Cumhurbaşkanı tarafından orası riskli alan ilan edilirse, mahkemede dava açamazsınız. Çünkü Cumhurbaşkanı Kararnameleri kanun gücündedir. Ancak Anayasa Mahkemesi'nde dava açılabilir, onu da siz açamazsınız Ana Muhalefet Partisi açabilir. O açılan dava da en az iki yıl sürer. İki yıl sonra dava görüldüğünde, mahkeme hangi kararı verir bilemem. Ama Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinin 12'sini Cumhurbaşkanı tayin ediyor. Ne çıkar bu karar? Ret çıkar. Ben başka bir yorum yapamıyorum." ifadelerini kullandı.

"TBMM'nin gücü artıyor diyorlar"

Yeni Anayasa ile birlikte Cumhurbaşkanının, Meclis'in kanun yapma yetkisine ortak olacağı görüşünü savunan Hamzaçebi, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gücü artıyor diye afişler görüyorum. Gücü artmıyor. Meclis ne yapar? Bir kanun yapar, iki hükümeti denetler. Kanun yapma yetkisine Cumhurbaşkanı ortak oluyor. Kararname ile düzenlediği ve resmi gazetede yayınladığı konular hakkında vatandaşımız dava açamaz. Meclis yine kanun yapacak ama Cumhurbaşkanına tek imza ile kanun gücünde kararname çıkarma yetkisi veriliyor." şeklinde konuştu.  

"Burada parti seçmiyoruz"

Başbakan Binali Yıldırım'ın dün yaptığı açıklamalara değinen Akif Hamzaçebi, Başbakan Yıldırım'ın "Burada parti seçmiyoruz" söylemini onayladığına dikkati çekerek, "Sayın Başbakan, dün güzel bir cümle kullandı. "Bu bir seçim değil, burada parti seçmiyoruz" dedi. Çok doğru söyledi. Parti seçmiyoruz, lider seçmiyoruz. Onları diğer seçimde konuşacağız. Geçenlerde Adana'da bir toplantı öncesi vatandaşa sordum, ne düşünüyorsun diye. "Vekilim, yol yaptık diye oy istiyorlar ama ileride ne yapacaklar bilemiyorum" dedi. Şimdi anayasayı konuşmamız lazımdır." dedi.

TBMM Başkanvekili ve CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, şöyle konuştu:

"Devletin geleceği önemlidir"

"Devletin bekası diyorlar. Elbette önemli bir konu, devletin bekası dediğimiz zaman kişilerin durumları önemli mi? Asla. Devletin geleceği önemlidir. Yeni anayasa devletin bekası için getiriliyor ise bu kadar önemliyse niye 2,5 yıl sonra yürürlüğe giriyor? Hemen yürürlüğe konulması gerekmez mi? Ama iki madde hemen yürürlüğe giriyor. Birisi partili Cumhurbaşkanlığı diğeri de HSYK atamalarının yapılması, bunlar acil olarak yapılıyor."

"Kim Cumhurbaşkanı olur bilemeyiz"

"Sakın ola bir kişiyi düşünerek konuştuğumu düşünmeyin. Bugünkü siyasi kadroda olan kimseyi kast etmiyorum. AK Partili arkadaşlar şöyle diyor: "Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlar neden karşı çıkıyor? Bir gün onlardan da Cumhurbaşkanı çıkar." Bunun arkasındaki düşünce nedir? Yarın Cumhurbaşkanı bizden çıkacak düşüncesidir. Ben buna katılmıyorum, kim Cumhurbaşkanı olur bilemeyiz. İster şu an yürürlükte olan sistemle Cumhurbaşkanı seçilsin, isterse yeni oylaması yapılacak olan sistemle Cumhurbaşkanı seçilsin. Şimdiden Cumhurbaşkanı şu olacak düşüncesiyle bu teklifi değerlendirirsek yanlış olur."

Haber Merkezi

Beykoz İlçe Seçim Kurulu’ndan şok karar
Önceki Beykoz İlçe Seçim Kurulu’ndan şok karar
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz