Hamzaçebi, Beykoz'da son kez 'hayır' dedi

  • 0
  • 7497
Hamzaçebi, Beykoz'da son kez 'hayır' dedi
Hamzaçebi, Beykoz'da son kez 'hayır' dedi
Hamzaçebi, Beykoz'da son kez 'hayır' dedi
Hamzaçebi, Beykoz'da son kez 'hayır' dedi
Hamzaçebi, Beykoz'da son kez 'hayır' dedi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili (TBMM) M. Akif Hamzaçebi, Çubukluspor Kulübünde halk oylamasıyla ilgili son kez konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili (TBMM) M. Akif Hamzaçebi, Beykoz'da Çubukluspor Kulübünü ziyaret ederek, referanduma saatler kala halk oylamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Yorulmuyor musunuz diyorlar"

Son saatlere girildiğini ve söyleneceklerin bilindiğini ifade eden TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, "Yorulmuyor musunuz diyorlar. Stres insanı diri tutuyor. Son saatler söyleyeceklerim biliniyor. Sinop belediye başkanlığı iki seçimde bir oyla el değiştirdi. AK Parti ve CHP arasında bir oyla her şey olabilir. Bir oyla ne olur demeyin, yüzde elli artı bir diyoruz." dedi.

"Yarın Cumhurbaşkanı şu kişi olur diyemem"

Beykoz Çubukluspor Kulübünde yöneticilere halk oylamasıyla ilgili konuşan Hamzaçebi, anayasanın insanların barış içinde endişe duymadan yaşamaları için yapıldığına dikkati çekerek, "1982 anayasasıyla bugüne kadar geldik. O anayasada da darbe döneminde yapıldığı için darbe dönemine uygun yapıldığı için düzenlemeler yapılmalıdır. Önümüze koyulan anayasa değişikliği bütün yetkileri tek bir kişide toplayan bir çalışmadır. Ben yarın Cumhurbaşkanı şu kişi olur diyemem. İleride ne olur? Bugün sevdiğimiz kişi gelebilir. Sevmediğimiz biri gelirse de ne olur? Ben bu pakette olumlu hiçbir madde görmüyorum. Sadece 18 yaş maddesinin olumlu olduğunu düşünüyorum çünkü eşitlikten yanayım." ifadelerini kullandı.

"Amaç 9 milyon gençten oy almak"

Bugüne kadar 25 ve 26 yaşında bir milletvekilinin hiç olmadığını ve en geç milletvekilinin 27 yaşında olduğunu söyleyen Hamzaçebi, 18 yaşındaki gençlere milletvekilliği yolunun açılmasıyla ilgili maddenin Türkiye'de bulunan 9 milyon genç seçmenin oyunu almak olduğu görüşünü savundu.

2010 yılında yapılan referandumda 24 olumlu maddenin olduğuna dikkati çeken M. Akif Hamzaçebi, "Şimdi 24 maddenin yanında iki madde vardı anayasa mahkemesi ve hakimler savcılar kurulu maddesiydi. Burada 18 yaş gençliğine 'sen buna oy ver diğerleri geçsin' diyorlar. Hukuk ihtiyaçtan doğar ve hayatımızı düzenler. Parlamenter sistemde sorun olan nedir? İşlemeyen bir şey var mı? Bir Cumhurbaşkanı tarifi var, tarafsız olacak diyorlar. Ama mevcut Cumhurbaşkanı anayasaya uymuyor. Bu parlamenter sistemin meselesi değildir." şeklinde konuştu.

"Adalette reform istiyoruz"

TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, şunları söyledi:  

"Hayır çıktığında 'ben tek adamlık sistemini istemiyorum' demektir. Mevcut Cumhurbaşkanı, 'mevcut anayasaya uymuyor anayasal sınırlarına dön' demektir. Çözüm daima sandıktır. Bugün yargıdan şikayet ediyoruz. Kimsenin yargıyla işi olmasa bile hakkımı alırım diyen kimse yok. Şu anda yargıyı bir kişiye veriyoruz. Adalette reform istiyoruz."

Haber Merkezi

Gol makinesi Arif Arslan tutulmuyor…
Önceki Gol makinesi Arif Arslan tutulmuyor…
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz