Hamzaçebi, Beykoz'da muhtarlarla buluştu

  • Güncelleme: 08.03.2020 15:59
  • Okunma: 11541 kez
  • Yorum: 0
TBMM Başkanvekili, CHP İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzeçebi, beraberindeki heyetle birlikte Beykoz'un 45 muhtarıyla sabah kahvaltısında buluştu.
Hamzaçebi, Beykoz'da muhtarlarla buluştu

Partisinin Beykoz örgütü tarafından düzenlenen toplantıya İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, İl Başkan Yardımcısı Gamze Öztürk, Meclis Üyeleri ile birlikte katılan TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Bugüne kadar Beykoz'un sorunları çözüme kavuşturmak konusunda elimizden geleni yaptık" diyerek, şöyle devam etti:

"Bizler biliyoruz ki bir ülkede vatandaşın oturduğu evin tapusu yok ise o evde huzur olmaz. Önce tapusunu ve buna bağlı olarak imar sorununu çözeceğiz. Diğer bütün sorunlar bunun peşinden gelecek. Siz bizlerin bu konuda ne emekler verdiğimizi biliyorsunuz. İnşallah çok daha büyük çabalarla sıkıntıları tek tek ortadan kaldıracağız."

“Her iki oy da saygı değerdir”

Başkanvekili Hamzaçebi, hayır oylarının teröre destek olduğu şeklindeki düşüncelere karşı olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin gündeminde bir anayasa paket var. Önemli olan bu konuda doğru bilgilenmektir. Doğru bilgiler ışığında karar vermektir. Bu bakımdan bütün oylar değerlidir. Evet oyu da saygı değerdir, hayır oyu da saygı değerdir. Kimse diğerini kendi düşüncesinin aksi istikamette oy verdi diye küçük görme hakkına sahip değildir. Herkes bu ülkenin evladı vatandaşıdır. Bu düşünceler doğrultusunda oy kullanacağız. Hayır oyu verdi diye kimse terörist olmaz. İşte şu parti hayır oyu veriyor, terörden yanadır demek insafsızlıktır. Bu Türkiye'nin siyasetine yakışmıyor. Bir parti ve seçmenin verdiği oya göre diğerlerini yorumlamak yanlıştır." dedi.

“2010 yılında yapılan referandumu hatırlayın…”

Evet ve hayır oylarını veren kişilere yönelik yapılan yorumların yanlış olduğu görüşünü savunan Hamzaçebi, "Buna geçmişten örnekler bulmak mümkündür. 2010 Referandumunu hatırlayın. O zaman ki anayasa değişikliğinin şimdi tersi yapılıyor." şeklinde konuştu.

Hamzaçebi, 2010 yılındaki referandumda Milliyetçi Hareket Partisi'nin stratejiyle ilgili örnek verdiği konuşmasında "Milliyetçi Hareket Partisi bu yasaya karşı çıkmıştı o dönem. MHP bu yasaya karşı çıktığı için HDP ile aynı politikayı izlediği için terörün yanında mı yer almış oluyor? Bugünde siz çok iyi biliyorsunuz siyaset yelpazesinin sağında yer aldığı halde bu referandum da hayır oyu vereceğini açıklayan partilerimiz var. Bütün oylar saygı değerdir ve herkes inandığı yönde hareket edecek. Bizler sizlere ne kadar doğru bilgi verirsek kararlar da o kadar doğru olur diye düşünüyorum." ifadelerine yer verdi.

TBMM Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Grup Başkanvekili olduğu dönemde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile arasında geçen bir anısını anlattı.

“Sayın Abdullah Gül, beni Çankaya’ya davet etti”

Hamzaçebi, şunları söyledi: "Meclis'te torba bir kanun kabul ediliyor. Bu maddelerden bir tanesi de Sayıştay'ın denetim yetkisini sınırlıyor. Çok önemli ölçüde kısıtlıyordu. Kanun kabul edildi bende bir basın toplantısı yaptım. Dedim ki Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, bu yasayı bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etsin. Ardından Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, beni Çankaya Köşkü'ne davet ederek, 'Böyle bir açıklama yapmışsın, gerekçelerini anlatır mısın?' dedi. Bende anlattım. Yasayı iade etmedi. İşin o kısmı çokta önemli değil. Önemli olan ülkenin Cumhurbaşkanı'nın muhalefetin bir yasa ile ilgili sözünü ciddiye alıp değer verip onu dinleme ihtiyacı duymasıdır. Neden dinleme ihtiyacı duyar? Çünkü Cumhurbaşkanı tarafsızdır. Kriz çözer, sıkıntıları gidermek adına hakem görevi yürütür."

“Partili mi olsun, tarafsız mı olsun?”

Akif Hamzaçebi, Kıyı Emniyeti Tesisleri'nde bir araya geldiği muhtarlara hitaben yaptığı konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: "Şimdi ben sizlere soruyorum? Cevap verin anlamında değil tabii ki ama ülkenin Cumhurbaşkanı, partili mi olsun? Tarafsız mı olsun? Krizleri çözse, kriz anında Genel Başkanları, siyasi partileri toplasa ve işleri yoluna koysa kötü mü olur?"

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, yaptığı konuşmanın ardından Beykozlu muhtarların sorularını yanıtladı, sıkıntıları için çözüm önerilerinde bulundu.

Muhtarlar şikayetlerini iletti

Riva Muhtarı Mevlüt Eren’in, köylerde yaşanan hayvan hırsızlıklarıyla ilgili sıkıntıları olduğu uyuşturucunun da yine son zamanlarda artmaya başladığını söyledi.

Muhtar Eren’in sözleri üzerine konuşan CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, “Bu aslında Ankara’nın halledebileceği bir şey değil, yerel bazlı bizlerin çözüme kavuşturması gereken bir konudur. Güvenlik önlemleri konusunda Beykoz’un köylerinde sıkıntılar var. Konuyu Emniyet Müdürümüz Sururi Bey ve Kaymakamımız Ahmet Bey ile tekrar görüşmeyi düşünüyorum” şeklinde yanıtladı.

“Bundan sonraki süreçte de yanınızdayız”

İmar planlarından, 2B Başvuru süresinin uzatılmasına kadar birçok konunun çözümü için önerilerde bulunan Akif Hamzaçebi, “Beykoz’da elimizden geldiği kadar sizlerin sıkıntılarınıza çözüm bulmaya çalışıyoruz. Gerekirse Ankara’ya taşıyor, ilgili kurumlarla gerekli görüşmeleri yapıyoruz.” şeklinde konuşarak bundan sonraki süreçte de Beykoz halkının sorunlarıyla yakından ilgileneceğini belirtti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz