Hamzaçebi, Beykoz'da Giresunlulara konuk oldu

  • 0
  • 9057
Hamzaçebi, Beykoz'da Giresunlulara konuk oldu
Hamzaçebi, Beykoz'da Giresunlulara konuk oldu
Hamzaçebi, Beykoz'da Giresunlulara konuk oldu
Hamzaçebi, Beykoz'da Giresunlulara konuk oldu
Hamzaçebi, Beykoz'da Giresunlulara konuk oldu

Nisan ayında yapılacak halk oylamasıyla ilgili düşüncelerini aktarmak üzere Beykoz'a gelen TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yeni anayasayı anlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa değişikliği teklifini değerlendirirken her hangi bir kişinin Cumhurbaşkanı olacağını düşünerek değil sistemi değerlendirmenin doğru olduğunu belirterek, "Ben teklifi değerlendirirken şu kişi Cumhurbaşkanı olur demem. Zaten anayasayı değerlendirirken şahısları değil sistemi değerlendirmek gerekir. Partili Cumhurbaşkanlığı hemen devreye giriyor, mevcut Cumhurbaşkanı eski sisteme göre seçildiği halde ona yeni sisteme göre yetkileri hemen veriyorsun. Bu yanlış bir şey, kabul edilemez. Partili Cumhurbaşkanı doğru değildir." dedi.

Hamzaçebi konuşmasında, "Tarafsız Cumhurbaşkanı bu binanın sigortası gibidir. Bu binadan sigortayı alın götürün her an bina yanabilir. Cumhurbaşkanını partili yaptığınız zaman sistem sigortasız kalır. Partisiz demek sigortasız demektir; herkesi kucaklamak demektir." ifadelerini kullandı.

Beykoz'da Giresunlular Derneği'ni ziyaret ederek 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasıyla ilgili düşüncelerini vatandaşlara aktaran Başkanvekili Hamzaçebi, bazı değerlendirmelerde bulundu.

"Cumhurbaşkanı partili olursa ne olur?"

Partisinin Grup Başkanvekili olduğu dönemde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile arasında geçen bir anıyı anlatan Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Meclisten bir torba yasa geçti. O torba yasanın bir maddesi Sayıştay'ın yetkilerini daraltıyordu. Bende bir basın toplantısı yaptım. Sayın Cumhurbaşkanı bu maddeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etsin. Sayın Gül, telefon ederek köşke davet etti. Akif Bey böyle bir açıklama yaptın, gerekçesi nedir bana anlatır mısın dedi. Bende gerekçelerimi kendisine anlattım. Onu iade edip etmemesi önemli değildir. Ama anayasanın kendisine tarafsızlık konumu verdiği bir Cumhurbaşkanı, Ana Muhalefet Partisinin Grup Başkanvekili davet ediyor ve dinliyor. Cumhurbaşkanı partili olursa ne olur? Tarafsız Cumhurbaşkanlığı önemlidir ve biz buna ülke olarak alıştık. 1961'den bu yana tarafsız Cumhurbaşkanı vardır. Bundan vazgeçmemek lazımdır. Siyasal kültürler kolay oluşmuyor. Tarafsız demek çağırır liderleri, konuşur ve uzlaştırır." ifadelerini kullandı.

"Mahkeme de sesi en çok çıkan değil, anayasa üstündür"

TBMM Başaknvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile ilgili yapılması düşünülen değişiklikle ilgili düşüncelerini şu cümlelerle aktardı:

"Hemen yürürlüğe girecek bir yetki de Hakimler ve Savcılar Kurulu ile ilgili olan düzenlemedir. 2019'u beklemiyor. Neden? Yargıyı hemen düzenleyelim düşüncesiyle yapılıyor. 13 üyeli bir kurul bu, Adalet Bakanı ve Adalet Müsteşarı doğal üye, 4 üyeyi de Cumhurbaşkanı doğrudan atıyor, etti 6 üye. Kalan 7 üyeyi de TBMM seçiyor, Başkan'ın mensup olduğu partinin TBMM'deki ağırlığı her halde en az bir üyeyi seçebilir. 13 üyenin 7'sini Cumhurbaşkanı belirlemiş olur. Amerika'da Trump bir karar aldı. 7 Müslüman ülkenin Amerika'ya girişini yasaklamıştı. Orada dediler ki mahkeme de sesi en çok çıkan değil, anayasa üstündür. 7 Müslüman ülkeden Amerika'ya gelecek olan 60 bin kişinin vizeleri iptal edilmişti, karar iptal edilince vizeler iade edildi. Amerika'da başkan var ama karşısında bağımsız bir yargı var. O hakimi savcıyı başkan tayin edemiyor. Böyle bir siyasal kültür var orada, Yüksek Mahkeme var orada da ve Trump'ın tayin edebileceği bir tane üye yok."

Haber Merkezi

Muharrem İnce, Beykoz'da hayıra davet etti
Önceki Muharrem İnce, Beykoz'da hayıra davet etti
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz