Hamzaçebi, Beykoz'da Arakan için çağrıda bulundu

  • Güncelleme: 02.09.2017 17:18
  • Okunma: 5673 kez
  • Yorum: 0
TBMM Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, partisinin Beykoz İlçe Başkanlığı'ndaki bayramlaşma programına katılarak bir takım açıklamalarda bulundu.
Hamzaçebi, Beykoz'da Arakan için çağrıda bulundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma programında Myanmar Devleti'nin Arakanlılara uyguladığı sorunun çözümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Partisinin Beykoz Kavacık'ta bulunan İlçe Merkezi'nde, İlçe Başkanı Mahir Taştan ve partililer tarafından karşılanan Başkanvekili Hamzaçebi, "Arakan için Birleşmiş Milletlere çağrılar yapılmalıdır. Bir şey daha yapılmalı; Batı, Suriye konusunda kötü bir sınav verdi. Şu anda 3.5 milyona yakın mülteci Türkiye'de. Batı bu konuda hiçbir yük üstlenmemiştir. Bu 3.5 milyon kişinin belli bir bölümünü Avrupa alabilirdi. Avrupa Birliği'nin çözümü size para verelim, sizde onları batıya göndermeyin oldu. Bu bir kere insanlık adına bir ayıptır ve devam ediyor" dedi.

-"İnsan hakları sadece bir ülkenin meselesi değildir"

Hamzaçebi, Arakan'da yaşanan olayların Suriye meselesiyle paralel bir şekilde değerlendirilebileceği görüşünü savunarak, "Orada ne olursa olsun, bu onların meselesi denilemez. İnsan hakları hiçbir zaman bir ülkenin meselesi değildir. İnsan hakları, bütün toplumun, dünyanın meselesidir. Dolayısıyla oradaki olaylara dünya seyirci kalamaz. Çağrı yaptık, uyulmuyor denilecek bir mevzu değildir. Bu konuda Türkiye bir adım atmalıdır" ifadelerini kullandı.

-"Bu oraya Avrupa'nın ve dünyanın doğrudan müdahalesi demektir"

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı'ndaki bayramlaşma programındaki konuşmasında hükümete seslenen Milletvekili Hamzaçebi, şunları söyledi:

"Bence şöyle bir adım atılabilir. Türkiye oradan bir grup aileyi ülkemize alabilir. Kitleler halinde bir göçten söz etmiyorum. Bunu bütün Avrupa ülkelerinin bu yükü omuzlaması konusunda bir adım olarak değerlendirmek gerekir. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde Türkiye'nin yaptığına benzer bir şekilde çeşitli gruplar halinde aileleri kabul etmelidir, böyle bir adım atılabilir. Böyle bir adım atılırsa, bu oraya Avrupa'nın ve dünyanın doğrudan müdahalesi demektir. Oradaki vahşetin son verilme çağrısının uygulamaya geçilmesi demektir. Çok ciddi bir yankı olacaktır. Bu çağrıyı Beykoz'dan hükümete yapıyorum. Hükümet bu adımı atmalıdır. Avrupa'ya da böyle bir çağrıyı yapmalıdır."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz