Halk, Küçüksu Mesire Yeri için yürüdü

  • 0
  • 16708
Halk, Küçüksu Mesire Yeri için yürüdü
Halk, Küçüksu Mesire Yeri için yürüdü
Halk, Küçüksu Mesire Yeri için yürüdü
Halk, Küçüksu Mesire Yeri için yürüdü
Halk, Küçüksu Mesire Yeri için yürüdü
Halk, Küçüksu Mesire Yeri için yürüdü

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma derneği Küçüksu Mesire Yerinin tarihinde yaşadığı güzel günlere yeniden kavuşması için halk yürüyüşü yaptı.

Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin düzenlemiş olduğu yürüyüş Anadoluhisarı Spor Kulübü önünden başlayarak mesire yerine kadar devametti. Yürüyüşe Beykoz Eğitime Destek derneği (BEDES) öğrencileri de destek verdi.

Yürüyüş öncesi katılım göstermek üzere alana gelen insanlara bir konser veren Nejat Yavaşoğulları BEDES öğrencilerine ve öğrenci velilerine güzel bir gün yaşattı. Yavaşoğullarının şarkılarına tempo tutan öğrenciler şarkıları ilgiyle dinledi… Anadoluhisarı’nın tarihi özelliklerine vurgu yapan şarkılar büyüklerden de ilgi gördü..

BEDES’li bandolu yürüyüş

Konserin ardından Paşabahçe Ferit İnal Lisesi’nin bando takımı alana giriş yaptı. Yapılacak yürüyüşe dikkat çekmek üzere alana getirilen bando takımı izleyenlerden tam not alırken, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün de gelmesiyle alana tam bir coşku hakim oldu.

Vatandaşların Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’e yoğun ilgi gösterdiği programa İl Genel Meclis üyesi İsmet Konca, Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi Meclis üyesi Erdal Öztürk ve Şenol Erener, BİSK Başkanı Asım Özdemir ve BEDES Başkanı Gülay Demirel’de katıldı.

 

Yaklaşık 500 kişiden oluşan grup Küçüksu Mesire alanın yeniden halkın kullanımına kazandırılması için yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında yol boyunca zaman zaman trafik aksamaları yaşandı…

Pankartlar dikkat çekti

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ferda Kazancıbaşı’nın önderliğini yaptığı yürüyüş yaklaşık 15 dakika sürdü.. Yürüyüşe katılan grup yol boyunca, 

“Tarihi Küçüksu Mesire Yeri üstün özellikleri ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamına yer almaya layıktır,

Ülkemizin hayırsever simalarını Küçüksu Mesire Yeri Projesine destek vermeye çağırıyoruz, 

Marmara Üniversitesi’nin Küçüksu’nun 2 ve 5 sayılı parselleri’ni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devretmesini bekliyoruz” yazılı dövizler taşıdı.

Ata sporlarının yapıldığı alan

Mesire yerinde ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programda bir konuşma yapan Dernek Başkanı Ferda Kazancıbaşı, çarpıcı ifadeler kullandı. Küçüksu Mesire yerinin yeniden halkın kullanımına kazandırılması için bir araya geldiklerini kaydeden Başkan Kazancıbaşı, Küçüksu Mesire Alanı’nın diğer yerlerden ayrıcalığı olduğunu kaydederek, “bu alan dedelerin torunlarıyla oynadığı, ata sporu yağlı güreşlerin yapıldığı bir alandır” dedi.

Çağ değişikliklerinin abidesi olan Küçüksu Mesire Yeri’nin; 2863 Sayılı Tabiat varlıklarını Koruma Yasası’na göre koruma altına alınması gerektiğini ve dünya insanlığına mal olmuş bir yer olduğunu  belirten Kazancıbaşı, ne olursa olsun demenin kendilerine yakışmayacağını söyledi.

Usulsüz bir tapu işlemi

Küçüksu Mesire Alanı’nın usulsüz bir tapu işlemiyle Marmara Üniversitesi’ne kaldığını kaydeden Kazancıbaşı, Büyükşehir Belediyesi’nin alanı Üniversiteden kamulaştırma yoluyla alarak tekrar halkın kullanımına sunmasını istedi.

Haber Merkezi

Alıcı kılığındaki polis suçüstü yaptı
Önceki Alıcı kılığındaki polis suçüstü yaptı
Beykoz’da ambulansa yol vermeyen sürücüye 30 bin lira ceza
Sonraki Beykoz’da ambulansa yol vermeyen sürücüye 30 bin lira ceza
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz