Halk davasına sahip çıkmadı

  • 0
  • 23701
Halk davasına sahip çıkmadı
Halk davasına sahip çıkmadı
Halk davasına sahip çıkmadı
Halk davasına sahip çıkmadı
Halk davasına sahip çıkmadı
Halk davasına sahip çıkmadı
Halk davasına sahip çıkmadı

Rüzgârlıbahçe’de dağıtılan arsa tapularının iptaline yönelik davada herkes vardı da bir tek onlar yoktu: Davaya konu edilen halk. AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer başta olmak üzere tüm AK Parti kadrosu davada yer alırken, CHP’nin hem şikâyetçi

Rüzgârlıbahçe Muhtarı Ayhan Gökgöz ise acı gerçeği şu sözlerle özetledi: “Ne yazıktır ki Rüzgârlıbahçe Halkı ‘Bana dokunmayan bin yıl yaşasın’ mantığındadır. Kahvehanelerde oturmayı, kendilerini ilgilendiren bir davayı takip etmeye tercih etmiş olmaları üzüntü veren bir gerçekliktir”

Öte yandan Rüzgarlıbahçe Mahallesi halkının davaya duyarsız kalması meclis üyelerinde de üzüntüye yol açtı. CHP Meclis Üyeleri ortak bir dil kullanarak, “İnsanlarımız tapu sahibi olsun diye risk alarak imza attık. Bugün bizler, 4 art niyetli adam yüzünden hâkim karşısına çıkıyoruz ancak Rüzgarlıbahçe Halkı’nı yanımızda göremiyoruz. Aynı kararı şimdi alacak olsak iki kere daha düşünürüz. Çünkü halkımızın kendileri için fedakârlık yapan meclis üyelerine sahip çıkmadığına bugün üzülerek tanık oluyoruz” şeklinde konuştu.

‘Dava Görüşülmeye Başlıyor’

İstanbul Beykoz 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada ilk duruşma, şikâyette bulunan CHP’li Meclis Üyeleri ve 57 sanıktan 20’sinin katılımıyla başladı. Yer konusunda sıkıntı olmaması için sanıklardan kalan 37 kişinin mazeret bildirdiği ve diğer davada da ilkine katılmayan kişilerin bulunacağı açıklandı. Hâkim Kamil Yıldız, davanın sonunda da açıklayacağı gibi bu mazeretleri kabul etti ve sanıkların yazılı savunmalarını kabulü sonrası davaya geçildi.

Sanıkların yazılı savunmalarının alınması sırasında Hâkim’in eklenmesi gereken bir sözlerinin olup olmadığı sorusuna, tüm sanıklar “Hayır” yanıtını verdi ve mahkemeye sundukları yazılı ifadelerinde de belirttikleri gibi “söz konusu davada kaydedilen suçlamaları kabul etmediklerini; davaya konu olan Belediye kararlarının yasalara uygun olduğunu”söyledi.

Duruşma devam ederken Hâkim’in söz verdiği şikâyetçiler dinlendi. Herhangi bir avukat talepleri olmayan şikâyetçilerden CHP’li Meclis Üyesi Naci Candaş, dava dilekçesinde adlarını açıkça belirttiği 5 kişi dışındaki kişilerden bir şikâyeti bulunmadığını ifade ederek “Bu kişiler dışındakilerin bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca davaya katılma talebim yoktur. Ben kamu adına davanın yürütülmesini yeterli görüyorum” diye konuştu. Candaş’ın ardından söz hakkı verilen CHP’li Meclis Üyesi Halit Kılıç da Beykoz Belediyesi’nin yaptığı ihalelerde kamu yararının gözetilmediğini ve bu nedenle de Beykoz Halkı’nın mağdur olduğunu iddia etti. Konuyla ilgili dilekçesini Mahkeme’ye sunduğunu kaydeden Kılıç, Candaş’ın aksine davaya ileriki aşamalarda katılmak istediğini belirtti.

Meclis Üyeleri ve şikâyetçi Mustafa Yiğit ile Nihat Arıcan da davaya katılmak istediklerini aktararak, Mahkeme’ye sundukları dilekçede şikâyet konularını ifade ettiklerini ve davaya ileriki aşamalarda da katılmak istediklerini açıkladı. Nihat Arıcan’ın bir ara “açtığımız dava”sözünü ise Hâkim’in “Sizin açtığınız değil Cumhuriyet Savcılığı’nın açtığı dava. Siz dava açamazsınız” şeklinde düzelttiği görüldü.

‘Adem Sefer’berlik İlân Etti’

Duruşmaya AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer ve Yönetim Kurulu tam kadro katılarak, yargılanan AK Parti ve CHP’li Meclis Üyeleri’ne destek oldu. Adem Sefer, duruşma salonunda ve adliye koridorlarında bulunan meclis üyelerinin yanına giderek sanıklarla tek tek ilgilendi ve onlara moral verdi.

Öte yandan sanık AK Parti’li ve CHP’li Meclis Üyeleri’nin şikayetçi Halit Kılıç, Naci Candaş, Nihat Arıcan ve Mustafa Yiğit’e karşı çok tepkili olduğu gözlendi. Diğer bir tepki ise CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a yönelikti. AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer’in sanık üyelere destek olmasını memnuniyetle karşılayanlar, “Kanarya Sevenler Derneği’nde bir kanaryanın kanadından tüy kopsa derneğe koşan Hızır Yılmaz niçin burada değil?” şeklinde serzenişte bulundu.

Rüzgarlıbahçe Mahallesi halkının davaya duyarsız kalması da meclis üyelerinde üzüntüye yol açtı. CHP Meclis Üyeleri ortak bir dil kullanarak, “İnsanlarımız tapu sahibi olsun diye risk alarak imza attık. Bugün bizler, 4 art niyetli adam yüzünden hâkim karşısına çıkıyoruz ancak Rüzgarlıbahçe Halkı’nı yanımızda göremiyoruz. Aynı kararı şimdi alacak olsak iki kere daha düşünürüz. Çünkü halkımızın kendileri için fedakârlık yapan meclis üyelerine sahip çıkmadığına bugün üzülerek tanık oluyoruz” şeklinde konuştu.

‘Davaya müdahil ekleniyor…’

Şikâyetçilerin sözlerinin ardından Hâkim Kamil Yıldız, davaya müdahil olarak katılmak isteyen Avukat Nebi Zenginli’yi dinledi. Durali Gür ve Celil Yıldız adlı vatandaşların vekili olduğunu belirten Av. Zenginli, her iki kişinin de Belediye’nin satışları sonrası mağdur olduğunu iddia etti. Bu davanın sonucu ile müvekkillerinin mağduriyetinin de karara bağlanacağını anlatan Nebi Zenginli, söz konusu mağduriyet ile ilgili ayrıntıları bir dilekçe ile Mahkeme’ye sunduğunu söyledi. Avukat Zenginli’nin sözlerini bitirmesinin ardından Hâkim’den söz isteyen sanık Avukatları’ndan Av. Hikmet Baki, sözü edilen kişilerin davaya dahil edilmesine itiraz etti. Durali Gür ve Celil Yıldız adlı vatandaşların daha önce mahkemeye başvuru yaptığının ve mahkemenin de bu kişiler hakkında aleyhte karar aldığının altını çizen Av. Baki, Mahkeme’ye bu kararı verebileceklerini savundu. Tekrar söz isteyen müdahil Avukat Nebi Zenginli’den sonra konuşan Hâkim Yıldız ise her iki avukatın da söylediklerinin yalnızca bir beyan olduğunu, bu konuda son kararı Mahkeme’nin vereceğini vurguladı.

‘Devamı 22 Nisan’da…’

Hâkim Kamil Yıldız, sanık, şikâyetçi ve vekillerden eklemek istedikleri herhangi bir hususun olup olmadığını sormasının ardından, “Gereği düşünüldü…” diye söze başlayıp kararı açıkladı. Duruşma, 22 Nisan 2013 Pazartesi gününe ertelendi.

Haber Merkezi

Köpek sayısı köyün nüfusundan fazla
Önceki Köpek sayısı köyün nüfusundan fazla
Can Ataklı’dan Hamzaçebi’ye tepki, Köseler’e övgü
Sonraki Can Ataklı’dan Hamzaçebi’ye tepki, Köseler’e övgü