Kültür

Halil İbrahim Uludağ’dan, Bekarlara evlilere mesaj var

Halil İbrahim Uludağ’dan, Bekarlara evlilere mesaj var
14.01.2018 13:34
| | |
6779

Uzun yıllardır Beykoz'da yaşayan belediye emeklisi Halil İbrahim Uludağ'ın, "Bekarlara evlilere mesaj var" isimli kitabı çıktı.

Beykoz'da uzun yıllar öğretmen olarak görev yaptıktan sonra Almanya'nın Hamburg eyaletin de çok sayıda seminer veren Uludağ, ayrıca Fransa'da da 23 ayrı yerde 39 ayrı seminer ve konferans verdi.

Ocak 2017'de Beykoz Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürlüğünden emekliye ayrılan Halil İbrahim Uludağ, emekliye ayrıldıktan sonra kaleme aldığı "Bekârlara evlilere mesaj var" isimli kitabında, nikâh adabı, evlilik, evlenmeye teşvik, nikâh, nikahın sebepleri, nikah ile cihatın kıyası, nikahın hayattaki önemi, nikahın sıfatları, tarifi, rüknü ve teşvik gibi konu başlıklarına yer vererek evlilik ile ilgili öğütlerde bulundu.

Yuva kurmanın ve evlenmenin İslam dinindeki yerinden de bahseden Uludağ, 190 sayfalık kitabında eserini tanıtmak amacıyla şu ifadelere yer verdi:

"Günümüzde en çok aranan nimet, mutluluk nimetidir. Bin bir çeşit zahmetlere katlanarak kurulan aile yuvasının bir müddet sonra sarsılması, yıkılması ve dağılması, insan olan herkesi üzmektedir. Bir takım zorluklarla bir yuva kurulmaktadır. Ama esas olan o yuvanın devamını sağlayarak mutlu bir hayat sürdürebilmektedir. Ben Kur'an ve sünnetten yola çıkarak, onları kaynak alarak, aile yuvasında cereyan edecek hadislerin ve problemlerin çözümünü kolaylaştırmak için gayret sarf ettim. Hz. Peygamber (SAV)'in hayatından ve birkaç büyük insanın yaşantısından misaller göstererek örnekler vermeye çalıştım. Problemlerin çözüm yollarını göstermeye gayret gösterdim. Amacım, her Müslüman'ın aile yuvasının mutluluğuna mutluluk katmak olmuştur."

Öte yandan Uludağ, evlenmenin faydalarına değindiği kitabında evlilik ile ilgili edilmesi bazı çevreler tarafından uygun gösterilen dualara da yer verdi.

Uludağ, "Bekarlara evlilere mesaj var" kitabında evliliği, "Hz. Adem (AS)'dan günümüze kadar devam eden, günümüzden itibaren cennet hayatımızda da devam edecek olan iki ibadet vardır. Bunlardan biri iman, biri de nikâhtır. Yani evliliktir. Bu iki ibadet cennette de devam edecektir. Evlenmek, İslam'da ibadet olarak kabul edilmiş ve övülmüştür. Hz. Peygamber (SAV), "Evleniniz, çoğalınız. Zira ben ahrette ümmetimin çokluğu sebebiyle iftihar edeceğim" buyurarak evlenmenin ehemmiyetini açıklamak istemiştir" ifadelerini kullandı.

Ayrıca İslam âlimi ve filozofu İmam Gazali'nin, "Bilmiş ol ki, âlimler evlenmenin faziletinde ihtilaf etmişlerdir. Bir kısmı evlenmeyi ibadet her işgalden üstün ve efdal zannedecek kadar ileri gitmiş, diğer bir kısmi nikâhın faziletini kabul etmekle beraber, şehvet galebe etmeyip cinsi münasebete zorlamadığı hallederde, ibadeti evlenmek üzere tercih etmişlerdir. Diğer bir kısmı da; ilk kadınların ahlaki dürüst ve kazançlar da meşru olduğu için her ne kadar o zaman evlenmek daha makbul idiyse de bu zamanda evlenmek daha makbul değildir" dediler. Ama peygamberlerin ve özellikle Peygamberimizin (SAV) hayatına baktığımızda onun evlilik konusundaki teşviklerin son derece dikkat çektiğini ve kendisinin de evlilik hayatı yaşadığını görüyoruz. Bizim için birinci derecede örnek olan O değil midir?" ifadelerine de yer vererek evliliğin İslam inancında büyük bir yer kapladığına değinmiştir.

Uludağ, kitabını yayınlamaktaki amacını her Müslüman'ın aile yuvasının mutluluğuna mutluluk katmak olarak açıkladı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Halil İbrahim Uludağ, Evli, bekar, Mesaj, Kitap

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"