Makaleler

Halep yardımları hakkında..

20.12.2016 19:04
| | |
5171

Halep'te ateşkesin sağlanması ve şehrin muhalifler tarafından terk edilmeye başlanması neticesinde, memleketimizin her yerin bir yardım seferberliği başladı

Allah razı olsun, gerçekten de milletimizin merhameti dünyada başka bir millette görülmeyecek derecede. Tırlar dolusu yardım bölgeye akıyor, her evden her fertten bölge için az ya da çok yapılan bir yardım var.

Ancak Halep yardımları ile ilgili bilinmeyenler de var. Maalesef sosyal medyada da rastlıyoruz. Cilvegözü sınır kapısına götürülen yardımları aylardır kuşatma altında olduğu halde Halep'e götürüyoruz diye anlatanlar var. Halep büyük bir şehir ve Azez'den Cerablusa uzanan alan da aslında idari olarak Halep'e bağlı.

Yüzbinlerce Halepli zaten yıllardır bu bölgelerde ve Türkiye içindeler. Yeni gidecek olanlar gerçek sayının onda biri değil. Fazla tafsilata girmeden Halep yardımları ile ilgili bilinmesi gereken birkaç maddeyi bilgilerinize sunarım.

1- Şu an Halep'ten tahliye edilen kişi sayısı Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre yaklaşık 38 bin ve yarın akşama kadar bütün tahliye işleminin biteceği öngörülüyor.

2- Halep'ten gelenler İdlib kentinde kurulan çadır kent/kamplarda ikame edilecekler.

3- Halep için toplanan bütün yardımlar Halep'e değil, bu bölgeye götürülüyor.

4- Azez bölgesindeki kamplarda da halen Halep ve Tel Rifat bölgelerinden daha önce gelen yaklaşık 300 bin insan yaşam mücadelesi veriyor.

5- Azez'de özellikle Tel Aferli Türkmenlerin kaldığı kamplarda, çadır, yatak, çizme ihtiyaçları ve salgın hastalık durumu var.

6- Cerablus, Azez, Tel Rifat'da Halep'e ait bölgelerdir. Halep merkezi ile karıştırılmasın, Halep el an Esed rejimi elindedir.

7- Şu an bütün yardımlar Halep adı altında İdlib'e gitmek üzere Reyhanlı Cilvegözü bölgesinde toplanıyor ancak Azez tarafında ihtiyaç had safhadadır.

8- Kızılay ve Gümrük tarafından ikinci el elbise bağışı ve geçişi yasak olduğu için sınır ötesine ikinci el elbise gönderilememektedir. İkinci el elbiseleri ancak Türkiye sınırları içindeki kamp ve derneklerde değerlendirebilirsiniz.

Not: Halep meselesi gündemde olduğu için, Türkmen Dağı gündemden düşmüştür ama hala o bölgede mücadele devam ediyor. 

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"