Elif ÇELİK
  • 21/06/2021 Son günceleme: 21/06/2021 16:45
  • 4.447

Babalar Günü kutlanırken sosyal medyada yapılan paylaşımlara bakınca aklıma hep şu gelirdi.

Ya babası olmayanlar, onlar ne düşünüyor? Son yıllarda ise içinde bulunduğum sıkıntıların ardından bu sıkıntıma şunu da ekledim. "Peki babası hayattayken babasızlık çekenler? Onlar ne yapıyorlar?". Baba derken de hak edeni var, hak etmeyeni var. Azıcık yalancıktan yaptığımız mutlulukları bir kenara bırakıp, gerçekleri konuşalım mı?"

Hep şunu düşünmüşümdür dostlar. Baba dediğin dağ gibi olacak... En zor zamanlarında senin yanında ama sana zarar vermek isteyen ya da isteyecek olan kişilerin de karşısında duracak. Sonra bir an durup yine düşündüm. "Kızım Elif" dedim. "Ya dağ gibi dediğin baba boş bir tarlaysa? Ya sadece kendini düşünen bir bencil baba olursa? O zaman sen kime baba diyeceksin?"

Neden "Devlet baba" diye bir tabir var bizim dilimizde bilir misiniz? Çünkü bizim kültürümüzde devlet, içinde halkın da tümüyle içinde yer alan ama gerektiğinde de dezavantajlı bireylere kol kanat geren bir kurumdur. Kimsesiz insanlar mesela... Doğal olarak devlet korumasına geçer. Hukuk mesela... Devlet Baba'nın kolu kanadıdır. Devlet, senin baban yoksa sana babalık edendir. Devlet, bencil babalar için de seni korur. Babanın babalık görevini yerine getiremediği kanaati sonrası hukuk, çocuğu otomatikman korumasına alır.

Haksızlıklara karşı da devlet halkına "Babalık" yapar. Herhangi bir mağduriyetinde baban var mı yok mu diye sorulamadan, senin mağduriyetini giderir. "Oh be!" dersin. "Adalet yerini buldu."

Şimdi eğer baban yoksa ve hatta varken bile evladı olarak senin haklarını korumuyorsa devlet baba da akan suya uyup, seni yapayalnız bırakıyorsa ne yapacaksın? Nereye gideceksin?

Bence en doğrusu, Babalar Gününü kutlamayı gerçekten hak etmiş olan kişilerin Babalar Gününün kutlanması.

Bencil olmayan, yaşamını doğumundan itibaren çocuklarına adayan, fedakarlık yapan çocuklarının gözündeki tek damla yaş için bile endişelenen babalar.

Kendi çocuğu olmasa da toplum içerisindeki çocuklara şefkatli yaklaşan babalar.

Çocuklarını yetiştirirken, diğer çocuklara ne şimdi ne de gelecekte asla zarar vermemesini herkesin bir ana kuzusu - baba kuzusu olduğunu hatırlatan babalar.

Asla çocukları arasında ayırımcılık yapmayan babalar.

En zor anında çocuklarının elini tutan babalar.

Merhametli babalar.

Çıkarcı olmayan babalar.

Adaletli babalar.

Sadece sizin Babalar Gününüz kutlu olmalı.

Diğerleri için ise bu Babalar Gününde sadece susmalı.

Ta ki, babalığın ne demek olduğunu onlar, gerçek anlamıyla öğrenene kadar...

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz