Güven ve tehlike Beykoz’da sarmaş dolaş

  • 28.06.2018 19:18
  • Okunma: 8231 kez

Kader GÜR


Daha önce defalarca söyledim, "Beykoz'da güven problemi var" diye...

AK Parti ile kurumsal manada hiç bir sıkıntısı olmayan Beykoz’un, bir önceki yöneticilere yönelik bir güven problemi vardı.

Beykoz halkı güven duyduğu insanı yıllarca bekler, beklemiştir de, ama güven duymuyorsa dünyayı bağışlayın bir dakika beklemez, ilk fırsatta gereğini yapar. AK Parti’nin 15 Nisan Kongresi, bir umut oldu Beykoz’da. Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle kongreye katılması Beykoz’a verilen önemin işareti olarak yorumlandı. Beykoz’a bu denli önem veren Recep Tayyip Erdoğan’ın elbette ki vatandaşını mağdur etmesi düşünülemezdi.

Öyle de oldu!

Cumhurbaşkanı’nın miting yapması, M. Hanefi Dilmaç’ın İlçe Başkanı seçilmesi ve seçim kampanyası süresince yapılan çalışmalar, Beykoz’da güven problemini kısmi olarak ortadan kaldırdığı gibi “Yaparsa yine AK Parti yapar” ifadesinin samimiyetini de gözler önüne serdi.

Bizim dostça yaptığımız eleştiriler, özellikle AK Parti içindeki AKP'liler tarafından hep "kişisel mevzu" olarak değerlendirilerek örtbas edilmeye çalışıldı.

Özellikle 7 Haziran 2015 Seçimleri'nden sonra Beykoz Belediyesi üzerindeki sis perdesinin kalkması gerektiğini, vaatlerin gerçekleştirilmesi, ekip yetersizliği ve büyük bir kısmı doğru olan dedikoduların duymazlıktan gelinmesinin pişkinlik olduğunu haykırdım. Hatta o kadar ki, gençlik kolları başkanının belediyenin önüne gelip arabasının kapısını açtırması, israfın had safhaya ulaştığı, rant, çıkar, menfaat, ayak kaydırma oyunlarının artık AK Parti ile özdeşleşen tartışmalar olduğunu canlı yayınlarda dile getirdim.

Ben iddia ediyorum! AK Parti'nin, 24 Haziran 2018 Seçimleri'ne bu sonuçla karşılaşmasının en önemli nedeni yerel yönetimlerin içinde yuvalanan rant, çıkar ve menfaat çetelerinin ayyuka çıkmasıdır.

Dostça konuşalım, darılmadan gücenmeden!

Güven problemine neden olan basit bir örnekten yola çıkalım;

Yol kenarına çektiği kamyonundan karpuz satan adama soruyorlar.

-Şehrin göbeğinde üç liraya karpuz satıyorsun, çok pahalı herhalde belediyeye çok vergi ödüyorsun. Yoksa zabıtalar burada satış yapmana izin vermez...

Karpuzcu cevap veriyor:

-Yok, belediyeye vergi vermiyorum orada bir hemşerim var, o işleri ayarlıyor.

-Allah Allah, kim o hemşerin?

-Tuncer Dede

Baktığınız zaman bu durumu bir ekmek davası olarak nitelendirebilirsiniz. Bu ülkede herkes ekmek kavgası veriyor ve devlete karşı yükümlülüklerini yerine getiriyor. Adam helal para kazanmak için karpuz satıyor. Eyvallah. Ama halkın oy vererek seçtiği bir meclis üyesi devletten üç beş lira tırpanlanmasına neden tevessül ediyor?

Neden, çünkü bu gibi adam kayırmalarla varlık gösteriyor.    

Yukarıda diyaloga baktığınız zaman insan ister istemez soruyor. Kim bu Tuncer Dede? Belediye yönetiminde değil, bir şey değil sadece bir meclis üyesi.

Gerçek öyle olsa da, arka plan öyle değil işte… Beykoz Belediyesi içinde oluşan menfaat gruplarının içinde olması ona farklılık katıyor. Onu önemli olmasa da etkili bir otorite pozisyonuna sokuyor. Bir takım özel hassasiyetlerinde etkisiyle, belediyede her dediği oluyor. Çünkü komisyonlarda görev yaptığı için oda başka bir şeylere müsamaha gösteriyor. Bu işler böyle dönüyor. 

Beykoz'da bu gibi menfaat gruplarını çoğaltmak, hatta birçok yaşanmış örnek vermek mümkün. Bu menfaat gruplarının hepsi kendilerine çalıştılar, hala da aynı yüzsüzlüklerine devam ediyorlar. Bunlar, AK Parti'nin itibarına katkı sağlamadığı gibi AK Parti’yi hep tükettiler. Beykoz’un belli başlı bölgelerinde hala AK Parti’yi yemeye devam ediyorlar. Bu yamyam takımından en ağır şekilde hesap sorulmalıdır!

Bu tayfa, korkum odur ki, Yücel Çelikbilek'in 40 yıllık siyasi hayatının kötü bir finalle bitmesine yol açacaktır.

Onun içindir ki, hangi AK Partili nerede bir yanlış görürse masaya yumruğunu vurmalıdır. Hatır, gönül işi bitmiştir. Hiç kimsenin şahsı çıkarları Beykoz’dan ve AK Parti’den daha önemli değildir.     

Benim ifadelerimi belki yine işinize geldiği gibi yorumluyorsunuz ama Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Nisan da Beykoz’a gelmesini neyle izah edeceksiniz?

Açık ve net söylüyorum;

Erdoğan, Beykoz’a AK Parti’yi toparlamaya geldi.

Kırıp döküleni yapıştırmaya, ‘ben gereğini yapacağım’ demeye geldi. Dedi mi? Dedi.   

Menfaat gruplarına ilk mesaj o gün verildi. Belediye Başkan Yardımcılığı’ndan istifa eden Hanefi Dilmaç’ın İlçe Başkanı yapılması bu anlamda en kuvvetli emareydi.

Kongrenin hemen arkasından erken seçimin gelmesi Dilmaç’ın daha hızlı hareket etmesini gerektirdi. Beklenmeyen bu değişikliğin oluşturduğu heyecanı yüreğinde hisseden AK Parti teşkilatları, Hanefi Dilmaç’tan almış olduğu enerjiyi kısa sürede Beykoz’a yaydı.

Hanefi Dilmaç, seçim kampanyası süresince kapı kapı dolaştı. Sahaya güven verdi. Kefil oldu. Ve 24 Haziran Seçimleri'nden başarıyla çıktı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Beykoz’u özellikle ziyaret etmesinin de etkisiyle AK Parti'nin Beykoz'da Hanefi Dilmaç ile birlikte bir toparlanma sürecine girdiğini ilçe binasına gittiğinizde hissediyorsunuz. Gidenin, gelenin haddi hesabı yok! Kardeşlik AK Parti’de yeniden tesis edildi.

Edildi edilmesine de, 24 Haziran Seçimleri’nden alınan oranlar, unutulmamalıdır ki; Beykoz halkının AK Parti’ye son kez verdiği bir kredi niteliğindedir. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın balkon konuşmasında, ‘mesajı aldık’ demesi de tehlikenin itirafı niteliğindedir.

AK Parti’ye duyulan güvenle, çıkarcıların oluşturduğu tehlike; Beykoz’da, alınan 24 Haziran Seçim sonuçlarına rağmen 30 Mart 2019 Yerel Seçimleri’ne kadar sarmaş dolaş yatacaklardır. Hangi taraf ağır basarsa 2019’da o taraf kendini gösterecektir. Ya takdir gelecektir, ya da ağır bir fatura kesilecektir.

Hanefi Dilmaç’ın sorumluluğu bu güne kadar AK Parti Beykoz İlçe Başkanı olarak görev yapan herkesten daha ağır ve ince bir çizgidedir. Çünkü süreç kritiktir, rantiyeci ve çıkarcı tayfasına haddini bildirerek, AK Parti’ye duyulan güveni diri tutmak, ilkesel değerlerimizi korumak Hanefi Dilmaç’ın başlıca görevidir. Aksi takdirde, Dilmaç’ın enkazın altında kalması muhtemeldir.

Önümüzdeki 30 Mart 2019 Yerel Seçimleri çoktan da öte çok önemlidir!

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları