Günümüz futbolunda oyun mevkilerinin özellikleri

  • 26.02.2018 15:10
  • Okunma: 17631 kez

Doç. Dr. Mehmet YORULMAZLAR


(Orta saha oyuncuları)

Daha önceki köşe yazılarımızda kaleci ve savunma oyuncularının özelliklerinden bahsetmiştik. Bu sayıdaki yazımızda ise, günümüz futbolunda Orta saha oyuncularında aranan özellikleri sizlerle paylaşmak ve çok konuşulan futboldaki bu teknik analizleri sizlerle paylaşmak istemekteyim. Bu paylaşımların sizleri biraz daha futboldaki oyuncuların oynadıkları mevkilere göre nasıl bir farklılık oluşturduğu ve sizlerin nasıl farklı bir gözle bakmanızı sağlayacağını ümit etmekteyim.

Futbolda orta saha oyuncuları

Yüksek oyun temposuna dayanıklı, savunma ve hücumda etkin rol oynayan, sporsal anlamda donanımlı oyuncular olmalıdırlar.

Her oyun sistemi, kendi içerisinde orta alan şekillenişini oluşturur. Takımlar, genel olarak orta alanlarında 3’lü, 4’lü ve 5’li şekillerde hareket ederler. Bütün bu uygulamalarda, savunma ve hücum kurguları orta alanda gerçekleştirilmeye çalışılır.

Hangi sistemde olursa olsun, orta alan düzenlenirken farklı tipte oyuncular seçilir. Oyuncuların hücum ve savunma özelliklerinin eşit ağırlıkta ve birbirlerini tamamlar şekilde olması dikkate alınmalıdır.

Bütün sistemlerde orta alanın merkezinde ve kenarındaki oyuncular hem fiziksel hem de teknik-taktik bakımlarından farklı özellikler taşırlar.

Orta alanın merkezi iki oyuncudan oluşuyorsa (4-4-2, 4-2-3-1, 3-4-3, 3-4-2-1 sistemlerinde) ya savunma özelliği iyi olan iki oyuncu, ya da biri savunmanını önünde (ön libero) oyun kurucu olarak oynayan, diğeri ise hücum özellikleri daha iyi olan bir oyuncudan oluşmalıdır.

Eğer orta alanın merkezi üç oyuncudan oluşuyorsa (4-3-3, 4-5-1, 3-5-2 sistemlerinde) biri savunma özellikli (ön libero), diğer ikisi hücum özellikli, ya da ikisi savunma biri hücum özellikleri olan oyunculardan oluşturulur. Orta alanın kenarlarındaki oyuncular, 3-5-2 ve 3-4-3 oyun sistemlerinde savunma görevlerini daha fazla üstlenirler.

Savunma durumundayken hızlı pozisyon almaları önemlidir. İkili mücadelelerde üstünlük sağlamalıdırlar. Boş alanları hızlı top sürerek değerlendirebilmelidirler.

4-4-2 ve 4-5-1 oyun sistemlerinde, orta alanın kenarlarında oynayan oyuncuların en belirgin özellikleri süratli olmalarıdır. İsabetli şut atabilme, iyi orta yapabilme, hızlı ve dengeli top sürme ve gol atma becerisi gibi yüksek bir oyun tekniğine sahip olmaları gerekmektedir

Orta alan oyuncularının hem hücum hem de savunma görevleri vardır. Bu da daha büyük bir alan içerisinde hareket etmelerine neden olur. Hücum sırasında atakların çoğunluğu orta alan oyuncularından kaynaklanır

Topa sahip olma(rakipten saklama),

İsabetli pas yapabilme,

Top sürme, çalım atabilme,

Şut ve orta yapabilme,

Dar alanda oynayabilme,

Pozisyon değişikliklerine uyum sağlayabilme,

Hücumda yaratılan boş alanları değerlendirebilme özelliklerine sahip olmalıdırlar

Savunma durumunda da rakip atağını karşılamada orta alan oyuncuları çok önemlidir. Bu nedenle,

İkili mücadeleleri kazanabilmeli,

İkili mücadeleye giren arkadaşına destek olabilmeli,

Rakibin atağını geciktirmeli,

Savunmada çoğalmaya katkıda bulunabilmelidir

Genel olarak orta saha oyuncuları, diğer mevkilerdeki oyunculara göre daha fazla fiziksel yüklemeler altında kalırlar. Bu da yüksek oyun temposuna karşı dayanıklı olmalarını ve fiziksel olarak en iyi şekilde donatılmalarını gerektirir. Ayrıca, bireysel hareketleri ve taktik kurguları gerçekleştirebilmeleri için de iyi bir futbol tekniğine sahip olmalıdırlar.

Anahtar Kelimeler: Futbol, Mevki, Özellik

Yazarın Yazıları