Son Dakika
Erdal ÖZTÜRK
  • 19/10/2021 Son günceleme: 19/10/2021 14:47
  • 4.688

​21 yıl kesintisiz yazılarımı yazıyorum. Yazılarımın bir çoğu siyasi yönde olmuştur. Yaptığım siyasi analizlerde yanılma payım çok düşük olmuştur.

Beykoz'u biliyoruz. Beykozluları tanıyoruz. Yeni gelenleri de yavaş yavaş tanımaya başladık. Erken seçim olmazsa, 2023 Türkiye ve dünya için çok önemli bir seçim olacak. 2023 ile ilgili yazacak çok şey var. Bunları zaten TV'lerde her akşam tartışma programlarında dinliyoruz. Ben asıl 2024'ün ilk fotoğrafını çelmeye çalışacağım. 2024'te belediye başkanlığı için partilerde çok çok aday adayları çıkacak. Hazırlanıyorlar, AK Parti'de iki güçlü cenah var. Son süreye kadar bu mücadele sürecek. İpi kimin göğüsleyeceğini tahmin ediyorum ama bunu buradan şimdi yazmayacağım. Tavsiyem, AK Parti zaten oy kaybediyor. Tarafların yıkıcı ve dökücü olmamalarını diliyorum. Çünkü bazen alenen çok şeyler konuşuluyor.

AK Parti İlçe Teşkilatı'nın işi de çok zor. 19 yıllık iktidarın yıpranmışlığı, kenara itilenler, küskünler varda var. Teşkilatın yöneticileri çok iyi çalışmalı. İyi derken, ticari anlamda kazanç değil, AK Parti'yi anlatmak ve eski çekim merkezine taşımaktır. Başkan Muhammed Hanefi Dilmaç bu konuda çok koşturuyor. AK Parti'nin kuruluşundan günümüze kadar görev yapmış onlarca kişiye ulaşıyor. Onlardan nasıl karşılık alıyor tam bilmiyorum ama bir dokunup, bin ah işitiyordur. Kendi öz evlatlarına ulaşmaya çalışırken, AK Parti dışından gelenleri tamamen kaybetti ve onları tekrar kazanması mümkün değil.

AK Parti ülke genelinde oy kaybettiği gibi Beykoz'da da kan kaybediyor. AK Parti İlçe Teşkilatı'nda Seçim İşleri Başkanı Yakup Özbek çok çalışmalıdır. Artık oylar oluk oluk gibi gelmeyecek, damlaya damlaya toplanacaktır. Bu iş belediyede oturmaya benzemez. Sonra Ali İhsan Yavuz gibi "bir yerlerde mutlaka bir şeyler oldu" demeyesin. İşini çok iyi yapmalısın. Belediye Başkanı Murat Aydın'ın oyu bana göre AK Parti'nin üstünde. Lakin bu durumu 2024'e kadar sürdürebileceği zor gözüküyor. Sahiller çok güzel oldu ve güzel olmaya devam ediyor. Beykoz'un çehresi biraz olsun değişiyor. Ancak cüzdan boş olunca, güzelim sahillere dolaşmak ne kadar zevkli olur ki.

CHP Beykoz'da fazla bir değişiklik yok. Aydın Düzgün partisini çok seviyor. Elinden geleni yapmaya çalışıyor. İşleri çok zor. Bu sefer Millet İttifakı olarak aday çıkarmalı ve liste yapılmalı. Yoksa her zaman olduğu gibi 11 tane meclis üyesi ile devam ederler. CHP grubunda bir ahenk noksanlığı görüyorum. Bunu giderecek olan ilçe başkanı ya da grup başkan vekilidir.

Millet İttifakı Beykoz'un milli takımını kurmalıdır. Millet İttifakı'nın adayı dışarıdan gelirse şaşırmayın. Ne demişler, gülme komşuna gelir başına. AK Parti ve CHP küskünlerini sağdan soldan toplamaya çalışırken, İYİ Parti İlçe Başkanı Akif Taşdemir partisinin kapısında peşin satanlar gibi oturuyor. Arı kovanı gibi işleyen bir ilçe merkezinin keyfini sürüyor.

Beykoz'da en stressiz parti MHP. İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman az veya çok teşkilatını elinde tutuyor. Meclis üyeleri ile de belediye gündemini takip ediyor. Her şey Cumhurbaşkanlığı Seçiminden sonra netleşecektir.

Not 1 - Beykoz'da bir yurt sorunu vardır. İlçemizdeki üniversiteleri kazanan, Anadolu'dan gelen öğrencilerimizin ilk önce geldikleri kapı Beykoz Belediyesidir. Belediyemizin bu konuda bir çalışması var mıdır? Bu öğrencilerimize nasıl bir cevap verilmiştir. Bizler zamanında Beykoz'da üniversiteler olsun diye çaba sarf ettik ve başardık. Şimdi yurt sorununu çözmek daha kolay olmalı.

Not 2 - Necmettin Erbakan Kültür Merkezi yıkıldı. Başkan Murat Aydın tekrar aynı isimle başka yerde yapacağız dedi. Saadet Partililer basın açıklaması yaptılar, duyarlılıklarını dile getirdiler. Milli Görüş orjinli Ekrem Tuncer eleştirilere paravan oldu. 'Merak etmeyin kesin yapılacak' dedi. Ben bu konuda hiç bir emare göremiyorum, ya sizler.

Not 3 - Kavacık'ta Hasan Yavuz Camisi yıkıldı. 'Yeniden yapılacak' denildi. Yapıldı mı? Yapılmadı, yerinde yeller esiyor. Biraz araştırdım, müftülük belediye, mülk sahibi vakıf, bu iş daha su kaldıracak gibi geliyor bana. Tabii cemaatin sabrı ne kadar sürecek?  

Not 4 - Ön görünüm sınırları içinde yaşayan yaklaşık 40 -50 bin arası Beykozlu imardan umudunu kesmiş. Beykoz'un ilk yerleşimcileri imarda en sona bırakılmış, hatta hiç yok sayılmış. Ön görünümdekileri yok sayan zihniyet imar barışında ise paraları takır takır topladı. Bakalım bu sefer oyları toplayabilecekler mi?

Yazarın Yazıları