Toplum

Gülümseten Emek projesi Beykoz'da tanıtıldı

Gülümseten Emek projesi Beykoz'da tanıtıldı
15.03.2018 17:05
| | |
6711

Foto galeri

Ensar Vakfı Gençlik Yapılanması tarafından başlatılan 'Gülümseten Emek' projesinin İstanbul'daki ilk tanıtımı Beykoz'da yapıldı.

Genç Ensar yapılanmasının başlattığı ve Hanımlar Komisyonu'nun desteği ile başlattığı projede gençler el emekleri ile yaptıkları bebekleri, Suriyeli mülteci kamplarındaki çocuklara gönderecek.

Proje, gençlerin sosyal uyumunu desteklemesi, gönüllülük bilinci aşılaması, mülteci kardeşlerimizin uyum süreçlerini kolaylaştırması ve içinde bulundukları hassas dönemi çabuk atlatmalarını sağlaması bakımından birden fazla faydayı gözettiğini ifade eden Ensar Vakfı Hanımlar Komisyonu Başkanı Ceyda Merdan, "Bugün Beykoz Şube ziyaretine gelmek istedik. Böyle de güzel bir organizasyon varmış. Çokta güzel oldu sizlerin sayesinde. Geçen sene de ziyarete geldiğimizde hocalarımız ve kursiyerlerimizle tanışmıştık. Gülümseten Emek projesine destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Hanımlar komisyonu oluşturma gayretindeyiz. Öncelikle İstanbul Şubelerimizle başladık. Beykoz Şubemiz de bunlardan bir tanesidir. Halk Eğitim Merkezi ve Ensar işbirliğiyle el sanatları kursunda çok güzel işler çıkarmışlar. Bu sene Genç Ensarımızın kurulumu sağlandı" dedi.

- Nisan ayının sonunda teslim edilecek!

Türkiye genelinde 166 şubede hanımlar komisyonu kurmayı hedeflediklerini belirten Merdan, "Gülümseten Emek" projesi ile ortaya çıkan ürünleri 23 Nisan'dan sonraki hafta Suriyeli sığınmacıların yaşadığı kamplara göndereceklerini belirtti.

Genç Ensar Kız Komisyonu Sorumlusu Sümeyye Soyal, görevine yaklaşık 5 ay önce başladığını ifade ederek başladığı konuşmasında, "Bugün toplanmamıza vesile olan projemizi yeni başlattık. Bildiğiniz üzere Suriye, binlerce yıllık geçmişe sahip olan bir ülkedir. Ancak şu anda tüm bu zenginlikleriyle değil, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır insani dramla gündeme geliyor. Bu savaşa ne kadar Suriye iç savaşı demişte olsak, pek çok ülke doğrudan veya dolaylı olarak bu savaşa dahil oldu. Ulusal ve uluslararası mecralarda çözüme amaçlı çalışmalar yürütülse de belirsizlik devam ediyor" ifadelerini kullandı.- "En çok bedeli çocuklar ve kadınlar ödemiştir"

Soyal, şunları söyledi:

"Bu savaşta yüzlerce insan hayatını kaybetti. Bunların da büyük bir çoğunluğu kadınlar ve çocuklardan oluşmaktadır. Tamamen burada sivillerden bahsediyoruz. Yaklaşık 7 milyon sivil insan, yaşamları uğruna vatanlarını terk ederek başka ülkelere sığınmak zorunda kalmıştır. Her ne kadar bu sorun ülkemizde ve dünyada siyasi-ekonomik açıdan ele alınmış olsa da toplumsal boyutlarıyla da ele alınmak zorundadır. Bu siviller sadece yeme ve içmeyle hayatını devam ettiremez. Bizde bu düşünceyle bu projeye kalkıştık. Bu noktada topluma büyük bir sorumluluk düşmektedir. Biz biliyoruz ki oradaki hiçbir çocuk bu savaştan mesul değildir. Bu savaş hiçbir çocuğun sorumluluğunda değildir fakat en ağır sonuçlarını da bu çocuklar yaşamıştır."

Sümeyye Soyal, bu projeyle Suriyeli sığınmacı çocuklara oyuncakları götürerek onları önemsediklerini göstermeye çalışacaklarını ifade etti.

Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam, verdikleri destek nedeniyle Beykoz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Mamur'a içerisinde hat sanatının yer aldığı bir tablo hediye etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Genç Ensar, Gülümseten Emek, Ceyda Merdan, Sümeyye Soyal, Fatih Sağlam, Mustafa Mamur

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"