Büşra ŞEN ÇOBAN
  • 22/02/2024 Son günceleme: 22/02/2024 19:57
  • 4.581

Çocuklarımız bu hayatta bize verilen en büyük armağan. Çocuklarımızın karakterlerinde genetik etkiler olacağı kadar yetiştirme tarzları da etkili olacaktır elbette.

Kız olsun, erkek olsun her çocuk özeldir ve özel ilgiyi hak eder. Toplumumuzda kadın olmanın daha az görünür olmak demek olduğu algısı mevcut olsa da ben bunun aksini düşünüyorum. İşini iyi yapan, başarılı ve güçlü olan herkes iyi yerlerde olacaktır. Bu olumsuz algının kırıldığı yönündeki inancım mutlaktır.

5 yaşında bir kız annesi olarak onu hayata hazırlarken bazen telaşlanıyor, bazen de kafa karışıklığı yaşasam da yoğun olan tutumum umutlu olmaktır. Her birey toplumumuzu şekillendirmektir. Güzel huylu, donanımlı, topluma faydalı bireyler geliştirmek her ebeveynin görevidir.

Sihirli Sevgi Sözcükleri; Her çocuk sevilmeyi hak ettiği gibi bunu duymayı da hak eder ve ister. Sevildiğini bilen, duyan çocuk sevmeyi de bilir. Doğayı, insanları, hayvanları da sever. Sevgi en sihirli kuraldır.

Karar verme fırsatı; İmkanlar dahilinde olumlu kararlar almasına izin verin. Ne giyeceğini hangi etkinliklere katılacağını, okul sonrası neler yapmak istediğini seçen çocuklar, özdenetimi ve özgüveni gelişmiş çocuklardır.

Sınır-Kural bilme; Her ne kadar çocuk merkezli düşünsek de çocuğun şımarık olması, her istediğini yaptırması, kontrolsüzce hakimiyeti eline almasına asla izin verilmemelidir. Çocuklar kurallar ile büyümelidir. Kuralsız çocuk okyanusa bırakılmış bir balık gibidir.

Spor alanında uzmanlaştırma; Her çocuk imkanlar dahilinde bir ilgi alanı kazanmalıdır. Bir şeye tutku ile bağlanan çocuk, umutlu ve disiplinli olur. Bu bağlamda spor fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişim sürecinde katkı sağlamaktadır. Haftada iki gün bir spora vakit ayırması çocuğunuza iyi gelecektir.

Popüler kültür ile olan ilişkisi sınırlandırılmalı: Bu sınırlama ile çocuğumuzun hayal gücü dayatılmak istenen organizmaya maruz kalmadan sağlıklıca gelişecektir. Bu bağlamda büyüdükçe medyanın mesajlarını okuyabilecektir.

Aile içi değerleri bilme; Aile içi değerleri, sıcak aile çemberini muhakkak hissetmeli. Ebeveynlerin tutumlarındaki tutarlılığı hissettirin. Haftada bir gün de olsa; İstişare saatleri oluşturun, tüm aile bireyleri fikirlerini ifade edip istişare edebilsin. İstişareler ile karar verme sürecine sıkça tanık olsun.

Kızlar dayanışması; kız arkadaşları ile geçirebileceği ortamlar oluşturun böylece kız arkadaşları ile işbirliği yaparak problemler çözebilmeyi öğrenecektir. Kız kıza dayanışmalar yapmak ve başarmak kızınızın ruhuna iyi gelecektir.

Yazarın Yazıları