Spor

Görme engelli öğretmen kanoyla Boğaz'ı geçti

Görme engelli öğretmen kanoyla Boğaz'ı geçti
22.07.2018 16:30
| | |
3133

Görme engelli öğretmen Ahmet Üstünel, kendi geliştirdiği kanosuyla Beykoz'dan Sarıyer'e geçti.

Üstünel'e Boğaz geçişi sırasında Denizde Arama Kurtarma Derneği (DAK-SAR) botlarla ve Boğaziçi Deniz Kayağı Kulübü üyeleri kanolarıyla eşlik etti.

Üstünel, Beykoz'dan başlayıp Sarıyer Yeniköy Su Ürünleri Kooperatifi'nde son bulan yolculuğunun sonunda sevincini eşi Dilara Üstünel ve arkadaşlarıyla paylaştı.

Kano yolculuğuyla ilgili konuşan Üstünel, "Bu etkinliği yapmamın asıl amacı, su sporlarının aslında ne kadar erişilebilir olduğunu göstermek ve teknolojiyi kullanarak bazı yapılamayacağı düşündüğümüz şeylerin nasıl yapılabileceğini göstermekti." dedi.

Üstünel, görme engelli insanların denizlerden faydalanamadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Özellikle görme engelliler için konuşuyorum, suya erişimimiz çok az. Beykoz’dan Yeniköy’e geçtim. Gayet iyi geçtik, 20 dakikada buradaydım. Zaman zaman akıntıya girdik, sert akıntı vardı. Ama beklediğimden rahat oldu. Teknolojilerimiz de iyi çalıştı. Navigasyon sistemimiz var. A noktasından B noktasına işaretliyoruz, beni otopilot gibi düşünün o noktalar arasında bir çizgide tutuyor. Çizgi dışına çıktığımda sağ ve solda titreşimlerle beni uyarıyor. Konuşan pusula var. Birkaç ayrı sistemi birleştirerek bir kombinasyon oluşturuyorum. Sistemin yapılmasında mühendis arkadaşlar yardımcı oldu."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Ahmet Üstünel, Kano, Boğaz, Sarıyer, Denizde Arama Kurtarma Derneği, Boğaziçi Deniz Kayağı Kulübü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"