Kültür

Görele Köyü'nde yaz çiçekleri açtı

Görele Köyü'nde yaz çiçekleri açtı
2014.08.03 00:00
| | |
6796

Görele Köyünde Yaz Kur’an Kursuna katılan kız öğreticileri içerisinde bulunduğumuz Ramazan-ı Şerif ayı dolayısıyla bir yaz etkinliği gerçekleştirildi.

Görele  Köyünde Yaz  Kur’an Kursuna katılan kız öğreticileri  içerisinde bulunduğumuz Ramazan-ı Şerif ayı dolayısıyla bir yaz etkinliği gerçekleştirildi. Öğrenci velilerinin de izlediği programa Beykoz Vaizesi Ayşe Nur Kapusuz  bir konuşma ile katıldı. Cami içinde icra edilen program, çocukların başarılı sunumu ile gönüllerde iz bıraktı.

Program, kurs öğrencilerinin okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlarken, okunan dua ve ilahiler coşkuyla dinlendi. Bembeyaz kıyafetleriyle yaptıkları semazen gösterisi beğeniyle izlendi. İstanbul’un fethinin akabinde Fatih Sultan Mehmet ile iki Hristiyan papazı arasında geçen bir olayın  büyük bir başarıyla canlandırıldığı piyeste bir milletin tüccarları dürüst, mahkemeleri adil, gençleri ahlaklı olduğu sürece  o milletin sırtının yere gelmeyeceği mesajı izleyenlere verilmeye çalışıldı.

Programda İlçe Vaizesi Ayşe Nur Kapusuz  bir konuşma yaptı. Vaize Kapusuz, çocuklarımızın dini ve ahlaki eğitiminin önemini ve bu eğitimde yaz Kur’an kurslarımızın rolünü vurgulayan konuşmasında:

”Allahu Teâlâ Tahrim Suresi'nin 6.ayetinde ‘Kendinizi ve ailenizi yakıtı taşlar ve insanlar olan cehennemin ateşinden koruyun’,  buyurarak çocuğun dini eğitiminde ebeveynin görevini ve sorumluluğunu beyan ediyor. Bu eğitimin gerçekleştirilmesinde çocuklarımıza Kur’an, namaz, abdest ve diğer ibadetlerin öğretilmesi ve ahlaki, manevi değerlerimizin pekiştirilmesinde yaz Kur’an Kurslarımızın önemli bir yeri vardır. Ebeveyn için ‘çocuğuna bırakacağı en güzel miras olan ahlakın ve dini değerlerin’  mükâfatı öldükten sonra arkadan dua eden salih bir evlat vesilesiyle amel defterinin açık kalması olacaktır. Dolayısıyla evlatlarımızın dini eğitimine yapılan yatırım, hizmet ve emek ebeveynler için bir ahiret sermayesidir. Bu sebeple veliler olarak hocalarımızın çalışmalarına her türlü desteği vermeliyiz” dedi.

Programda, kırk hadisi Arapça metinleri ve manaları ile ezberleyen öğrencinin dinlenmesinin ardından kurs öğreticisi Nurhan Kar’ın yaptığı dua ile program sona erdi.

Programın sonunda bütün öğrencilere hediye dağıtılarak, misafirlere de kek ve meyve suyu ikram edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Kuran Kursu, Yaz Etkinlikleri, Görele

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"