Gör hele Görele'nin halini

  • 0
  • 28116
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini
Gör hele Görele'nin halini

Kurmayları ve AK Partili milletvekiliyle birlikte iftar sofrasının protesto edildiği Görele Köyü'ne giden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2B rayiç bedellerinin yüksek olduğunu kendisinin de her fırsatta dile getirdiğini söyledi

Önce Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesiHayrullah Usta, Görele Köyü'ndeki yüksek fiyatları protesto etmek amacıyla, Görele Köyü'nde bir basın toplantısı düzenledi. Aynı Hayrullah Usta, Dost Beykoz'da yayımlanan ve "Hayrullah Usta kendini yakacak" başlığıyla duyurduğu Meclis konuşmasında da Görele Köyü'nde ki yüksek rayiç bedellerinden şikâyet etmişti. Hayrullah Usta'nın öncülüğünde köy sakinleri,Görele Köyü girişine "Satılık Köy" pankartı da asmıştı.

Ardından muhtelif zamanlarda Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Görele Köyü'ne geldiyse de basının haberi olmadığından ve basın yer vermediğinden, Görele Köyü Halkı 'tatmin' olmadı. Kendilerinin 'yok' sayıldığını düşünen Görele Köyü Sakinleri, Belediye Başkan Yardımcısı ve Çavuşbaşı eski Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç'a 'patladı'. Belediye'nin verdiği iftar yemeğini protesto eden Görele Köyü sakinleri, yemeğe katılmadı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise beraberinde AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'le birlikte yeniden bir iftar yemeği düzenleyerek Görele Köyü'ne geldi. Halk iftar sofrasına yine katılmasa da Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, önce iftar alanında, ardından da Köy Meydanı'nda açıklama yaptı. Görele Köyü Halkı, "Bu fiyatlar çok yüksek Başkan, halk yatağa düştü, uyku uyuyamıyor" dedi; Başkan, "Ben dünkü yaptığınızı hiç yakıştıramadım, eğer iş fiyatların yüksekliğiyse bunu ben de söylüyorum" diyerek sitem etti; CHP ise pek çok aday adayı ve Beykoz Kadın Kolları Başkanı'yla olayları uzaktan izleyip, köy kahvesinde durum değerlendirmeleri yaptı. Bu arada Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün camiye girişi sırasında arbede yaşandı. Çıkan olayda bir kişi hafif şekilde yaralandı.

‘Hükümet ne dedi?'

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, hakarete uğrayan Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç'a sahip çıkarak, "Şimdi 2B konusunda, Görele Mahallesi'nde vatandaşlarımızın bir hissiyatı var. Kendi canları acıdığı için feryatları var. Biz bu feryatlara saygı duyarız. Biz bu feryatları anlayışla karşılarız. Her tür düşünceye de saygı duyarız. Ancak bir şartla: Her şeyi nezaket sınırlarında gerçekleştirmek şartıyla"dedi. Görele Köyü Halkı'nı 'tahrik edenin' CHP'liler olduğunu vurgulayan Külünk, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin nereden nereye geldiğini, hep birlikte yaşadık, yaşıyoruz ve de yaşayacağız. 10 yıllık AK Parti iktidarının temel bir karakteri vardır: Milletin durduğu yerde durmaktır. Bu ülkede millete rağmen, bu ülkeyi onlarca yıldır darbeler üzerinden, topallaştırılmış demokrasi üzerinden yönetenlerin, millete tepeden bakanların, Türkiye'yi getirdiği noktayla milletle birlikte yürüyen AK Parti iktidarının getirdiği nokta ortadadır. Bunun şahitleri sizsiniz. Bugün Marmaray'da tren, yerin altına indirildi. Londra'dan çıkan tren Pekin'e denizden çıkmadan gidecek. Bu bir rüyaydı ama bugün gerçek. Bu, İstanbul üzerinden sağlanacak. Bizim dünyamız büyük. Biz bu milleti hiç kandırmadık. Kandırmıyoruz, kandırmayacağız. Biz, nerede ne olduğunun farkındayız. 2B bugünün problemi mi? Utanmadan Görele'deki insanların hissiyatıyla oynayanlar, önce kendi kirli tarihleriyle yüzleşsinler. Gazete sayfaları ortada, Anayasa Mahkemesi'nin dilekçeleri ortada, AK Parti iktidarının da yaptıkları da ortada. Şimdi 2B konusunda, Görele Mahallesi'nde vatandaşlarımızın bir hissiyatı var. Kendi canları acıdığı için feryatları var. Biz bu feryatlara saygı duyarız. Biz bu feryatları anlayışla karşılarız. Her tür düşünceye de saygı duyarız. Ancak bir şartla: Her şeyi nezaket sınırlarında gerçekleştirmek şartıyla.

Metin Külünk: "Milletin içinde siyaset yapıyoruz'

Ben Belediye Başkanımızın can hıraş nasıl mücadele ettiğinin şahidiyim. İlçe Başkanımızın nasıl mücadele ettiğinin şahidiyim. Kendimin nasıl bu konuda mücadele ettiğinin de şahidi Allah'tır. 2B bir rüyaydı, gerçek oldu. Geldik, şimdi fiyatlar konusunda bir kritik aşama yaşıyoruz. Ne biliyorsunuz yarın ne olur? Bu işi halledecek olan kim? AK Parti Hükümeti değil mi? AK Partili yerel yönetimler değil mi? Bizim kapılarımız kapalı mı ki, sokakta çözüm arıyorsunuz ya da hakarette çare arıyorsunuz? Bu yöntem, yöntem değil. Bizim dik duruşumuzdan kimsenin şüphesi olmasın. Biz buraya bugün de geliriz, yarın da geliriz, öbür gün de geliriz. Biz milletin içinde siyaset yapıyoruz. Biz kapalı kapılar ardında, lobilerde, Boğaz'daki yalı çetesiyle siyaset yapmıyoruz. Bizi Görele'ye 'niçin geliyor?' diye soranlar, önce bir Hakkâri’de Diyarbakır'da bir teşkilat kursunlar da göreyim? Görele Halkı'nı anlayışla karşılıyoruz, düşüncelerine saygımız var, her şeyin farkındayız; sizin durduğunuz yerde durup mücadele ettiğimizden dolayı şüpheniz olmasın"

'Belediye ne dedi?'

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Görele Köyü Halkı'nı ve CHP'li Meclis ÜyesiHayrullah Usta'yı eleştirerek, sitem etti. Son derece üzgün olduğunu ifade eden Yücel Çelikbilek, "Dün akşam burada hiç arzu etmediğimiz, aklımıza gelmeyen bir olay meydana geldi. Ben Ramazan'da gelip burada saygısızlık yapılacağını hiç düşünmedim. Görele Köyü Halkı'nın temiz kardeşlik duygularını, komşuluğunu baltalamak için gelip bunu yaptılar. Üzülerek söylüyorum içlerinde bir Meclis Üyesi arkadaşımız da var. Ayıptır, çok çirkin bir davranış. Kendilerine hiç yakıştıramadığım bir davranış biçimi" şeklinde konuştu. Görele Köyü ile ilgili 15 gün çalışma yaptığını ve bunun sonucunda kurmaylarıyla en yüksek fiyatı 152, en düşük fiyatı da 48 lira olarak belirlediğinin altını çizen Çelikbilek, şöyle dedi:

"Hepiniz şahitsiniz ki bu mahallede yapılan iftarlarda hiç konuşmadım. Buna çok dikkat ettim. Yalnız bu akşam biraz farklı bir akşam... Biz bu mahalle iftarlarını dostluk, kardeşlik pekişsin diye yapıyoruz. İnsanlar arasında siyasi ayırım gözetmeksizin bunu yapıyoruz. Özellikle sosyal yardımlarımızda, kimsenin cinsine, cibilliyetine, yöresine ya da bölgesine ve siyasi duruşuna bakmaksızın eşit davranıyoruz. Benden önceki dönemde de bu böyle oldu, bizim zamanımızda da buna dikkat ettik. Beykoz, sıkıntıları olan bir bölgeydi. 2B ile ilgili sorunları vardı. AK Parti iktidarı bu konuda çok efor sarf etti, biliyorsunuz. Eskiden 2B'lerin, Büyük şehir arsalarının, vakıf arazilerinin üzerinde oturan insanlar 'Bir gün buraları alıp da kullanmak acaba bize nasip olacak mı?' derlerdi. Bunun mücadelesini 'sattırmak istemeyiz!' diyenlere karşı verdik. Anayasa Mahkemesi'ne gidenler, Cumhurbaşkanını kullananlar, kanunları veto ettirenler, '2B'leri satamazsınız!' diyenler, bu anlayışı paylaşan insanlar vardı. Ancak sonunda vatandaş takdirini farklı kullandı. AK Parti'yle devam edilince, Anayasa'da değişiklikler meydana gelince, Cumhurbaşkanı değişince, bunların kolaylaştığını görmeye başladık. Tabi her şey bitmiyor. Keşke her şey bizim istediğimiz gibi kolayca olsa. Ancak maalesef her şeyi bir anda çözmemiz de zor. Biz 2B'lerle ilgili bir yandan sevinç yaşarken bir yandan da sıkıntı yaşıyoruz. Peki, bunlar ne olacak? Bunlar çözülür. Bugün sıkıntı gibi görünen şey, yarın bir bakarsın rahmete dönüşür. Allah bir kapıyı kapar, bir kapıyı açar. İnanan için böyle tabi. Yoksa Allah’la Peygamberle arası olmayan için bu dediğim söz konusu değil.

Çelikbilek: "İftar, bayram saati, aşk saatidir"

Dün akşam burada hiç arzu etmediğimiz, aklımıza gelmeyen bir olay meydana geldi. Ben Ramazan'da gelip burada saygısızlık yapılacağını hiç düşünmedim. Görele Halkı'nın temiz kardeşlik duygularını, komşuluğunu baltalamak için gelip bunu yaptılar. Üzülerek söylüyorum içlerinde bir Meclis Üyesi arkadaşımız da var. Ayıptır, çok çirkin bir davranış. Kendilerine hiç yakıştıramadığım bir davranış biçimi. Vatandaşsanız, protestonuzu makul yerde, makul şartta yaparsınız. Bu, bir Ramazan günü yapılır mı? Bize bunu nasıl reva görürsünüz? Bu kadar mı düştünüz siz? Her türlü eylemi yapın, ben de size destek vereyim. Yapmadım mı? Ben, Hükümetin mensubu olan bir Belediye Başkanıyım. Ama bu konularda, attığımız hiçbir adımda ben, muhtarlardan, sivil toplum kuruluşlarından geri kalmadım. Eğer bu konularda kalkıp Belediye'ye bir şey derseniz, sizin ağzınız kurur. Bunu söyleyecek adamın vicdanı yoktur. Bu Belediye Başkanı kendi sitesinde, vatandaşının ekonomik durumunu anlatan yazılar koymuş. Dün akşam duydum, içim kan ağladı. İnsan ancak bu kadar düşer, bu kadar küçülür, bu kadar alçalır... İftar saati bayram saatidir, aşk saatidir, muhabbet saatidir. İnsanların birbirini anlama saatidir, birbirlerine gönül verme saatidir. Allah’la yakınlaşma saatidir. Allah’la yakınlaşma saatini siz nasıl boykot etmeye kalkarsınız? Bu kadar mı Allahtan uzaklığınız var sizin? Hiç mi ilginiz yok Allah’la sizin? Bu kadar mı nasipsizsiniz?

Çelikbilek: "Allah benden hesabını sorar"

Dün Kadir Gecesiydi. Düşündük. Bu akşam bu yemeği yapmaya karar verdik. Biz adamız. Adam gibi gelip konuşur gideriz. Dinleriz, anlatırız. Ama öyle çapulculuğa asla prim bırakmayız. Buradaki insanlar, namusuyla yaşayan insanlardır. 60 yıllık komşudur burada insanlar. Esnafıyla, eviyle, halkıyla… Peki, biz 2B ile ilgili ne yaptık? Ben buradaki muhtarıma da Belediye Meclisi üyesi arkadaşıma da söyledim: 'Bu fiyatlar benim düşündüğüm fiyatlar değil' dedim. Bunlar arzu ettiğim fiyatlar değil. Ben maliyeye bölgemdeki 20 bin parselle ilgili bir fiyat tespiti yaptım. 15 gün buna kafa yordum. Bu konuda çıkan fiyatlara karışmıyorum. Çıkanı ben tespit etmedim. Ama Belediye'nin bu konuda uğraş vermediğini söyleyenin alnını karışlarım. O lafı ağızlarına tıkarım. Biz Beykoz'da şu ana kadar hep başımız dik yaşadık. Hiç eğilmedik. Çünkü vatandaşa hiç kötü bir şey yapmadık. Ben bu insanların çoğunu tanıyorum. Bu insanlara karşı nasıl kötü bir şey yapabilirim? Allah benden bunun hesabını sorar.

Çelikbilek: "Fiyatlar 48 lira ile 152 lira arasındaydı"

Eğer Görele Köyü'nün insanlarının arasında bir birlik varsa, hakikaten demokratik sisteme inanıyorsanız, tepki koymak istiyorsanız, 1000 tane Göreleli, alım müracaatında bulunmasın! Bulunmayın, o kadar basit. Kimse sizi buradan atmaz. Ama öyle düşünmüyorsunuz siz. Sizin derdiniz çözüm bulmak değil. Sizin derdiniz, çapulculuk yapmak. Bir grup CHP zihniyeti burada, onu yapacaklar. Kusura bakmasınlar arkadaşlar, o kadar basit değil bu işler. 

Bizim Görele'de en uç istediğimiz fiyat 152 lira. En alt fiyatta 48 lira. Yüzde 50 indirdiğin zaman kaç para gelir bu? En yüksek 76 liraya, en düşük 23 buçuk liraya iner. Bizim Görele Mahallesi'yle ilgili istediğimiz fiyat çizelgesiydi bu. Fiyatlar böyle çıkmadı. Ancak bu çıkan fiyatları bana mal etmeye, Belediye'nin getirdiği kardeşlik sofrasını provoke etmeye ne hakkınız var? Ben buraya gelecek olan kişileri zorla evlerinden tutup getirsem bu benim ayıbım olur. Ancak buraya gelen vatandaşları engellemeye kimin hakkı var? Bakınız Sayın Milletvekilimiz burada. Biz daha önce 400 metrekareye kadar olan yerler için yüzde 50 indirim istedik, Sayın Milletvekilimizin büyük emeği vardır. Ödeme planında 3 yılın 5 yıla çıkması için teklif verdik, arkasında durdular, onu da çıkarttık. Yarın başka bir değişim olabilir mi? Olur inşallah"

'Halk ne dedi?'

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e yönelik sorular soran ve teravih namazını bekleyerek, namaz dönüşü Başkan'a sorularına devam eden Görele Köyü Halkı, özet olarak"Biz ne yapacağız?" dedi. Birçok vatandaş, ödemeyeceği büyüklükteki rakamlar nedeniyle uyku uyuyamadığını ve 10-15 gün içerisinde bir şey yapmazsa evinden çıkmak zorunda bırakılacağını kaydetti. Kimi vatandaşlar ise Başkan Çelikbilek'in seçim öncesi konuşmalarına atıfta bulunarak, "Neden bize umut verdin?" diye sordu. Vatandaşları dikkatle dinleyenYücel Çelikbilek ise kendi rakamlarıyla Milli Emlak tarafından belirlenen rakamların farklı olduğunu ve yüksek fiyatlardan dolayı kendisinin de şikâyet ettiğini anlattı. Başbakan Erdoğan'la yalnızca Görele'deki fiyatlar için toplantı yapamayacağını ancak fiyatları yüksek bulduğunu saklamadığını ve konuyla ilgili gerekli bilgilendirmelerin Hükümete yapıldığını kaydetti. Görele Halkı'na "Madem birlik oluyorsunuz, yüzde 30'uzunuz bu yerleri alıyorsa yüzde 70'iniz almasın. Eğer birlik olursanız, sizi kimse gelip de buradan atamaz. Ancak sizin derdiniz bu değilse, onu bilemem" diye konuştu.

'Kritik nokta'

Arbedenin ardından Yücel Çelikbilek ile yapılan görüşmelerde, tansiyon biraz olsun düştü.Görele Köyü Halkı, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e konuyla ilgili sıkıntılarını NET olarak söyleyebildi. Yine Yücel Çelikbilek de Görele Köyü ile ilgili geçmişte yapılan Belediye çalışmalarını NET olarak ortaya koyabildi. Görele Köyü Halkı ise artık 'beklemeye' geçti. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bir gün önce yaşananlardan ötürü 'sitem' etse de Hükümetin 327 milletvekilinden birinin yanında ve Görele Köyü Halkı'nın önünde tüm yaptıklarını ortaya döktü ve gelecek için de "Allah büyüktür, bir kapı kapanır diğeri açılır" dedi. Metin Külünk ise "Yarın ne olacak kimse bilmiyor, belli değil" dedi. Yani, Çelikbilek ve Külünk, yüksek sesle ve net olarak dile getirmeseler de Hükümetin bu konuda "yeni bir adım atabileceği"sinyalini verdi. Bu konuda en az Göreliler kadar umutlu olduklarını dile getirdi. Görele Halkıise seslerini hem Belediye Başkanı hem de Milletvekili'ne duyurabilmenin rahatlığını yaşadı. Bundan sonrasını ise Ankara'ya bıraktı. Görünen o ki, 1 Ekim'de açılacak TBMM'de gündem maddelerinin içerisinde "Beykoz'un Görele Köyü'de" de yer alacak.

Haber Merkezi

Ortağını vurup canına kıydı
Önceki Ortağını vurup canına kıydı
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz