Makaleler

Google kişiler rehber uygulaması

18.08.2017 01:27
| | |
4005

Telefonunu kaybeden veya değiştiren herkesin ortak sorunlarından biri telefon rehberi verilerinin kaybedilmesidir.

Telefon rehberi silinen veya kaybolan birçok kullanıcı sosyal medya mecralarından veya diğer yollardan kendi kitlesine ulaşarak tekrar rehber oluşturma yoluna gider.

Akıllı telefonların artık donanım ve yazılımlarının üst seviyede olması sebebiyle normalde bilgisayarlarda yaptığımız işlemleri bu telefonlar üzerinden yapabiliyoruz. Haliyle akıllı telefonların bu rehber ve diğer verilerin senkronizasyonu ile ilgili yapabileceklerinin neredeyse sınırı dahi yoktur.

Fakat akıllı telefonların sosyal yönünü ve oyun özelliklerini çok iyi bilen bir çok kullanıcı dahi çok kolay bir yöntem olan bu senkronizasyon özelliğini umursamamasından dolayı hala mağdur olmaktadır.

Bu konuyla ilgili geçen yıl yine bu köşede yazı yazmış ve rehber özelliği başta olmak üzere diğer verilerin kurtarılması için yapılabilecek çeşitli yolları anlatmıştım.

Yine de ben o kadar teferruatla uğraşamam diyorsanız size daha bir kolay yolunu belirtmek istiyorum.

Google Kişiler uygulaması artık yazılım sürümü Android 5.0 ve üzeri olan herkesin kullanımına sunuldu. Google Play Store üzerinden kolaylıkla indirebileceğiniz bu uygulama sayesinde telefonunuzda ve SİM kartınızda var olan rehber kayıtlarınızı Google hesabınıza yedekleyebilir ve hesabınızın bağlı olduğu diğer tüm cihazlardan da ulaşabilirsiniz.

Program üzerinden normal arama ve SMS gönderme özelliğini kullanabildiğiniz gibi yine aynı uygulama üzerinden rehberinizdeki kişilerle WhatsApp ve Messenger gibi diğer uygulamalarla da görüşme başlatabilirsiniz. Ayrıca program rehberde silinen ve değiştirilen tüm kaydı anlık olarak yinelemekte ve her zaman rehberinizin güncel kalmasını sağlamakta.

Kullanımı kolay ve tamamen Türkçe olan bu uygulamaya Play Store üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygulamayı yüklerken uygulamanın üreticisi olan ‘Google Inc’ yazısına dikkat edin. Keza Play Store üzerinde rehber ve kişilerle alakalı farklı uygulamalarda mevcut. Ayrıca telefon yazılımınızın hangi sürümde olduğu öğrenmek için de telefonunuzun ayarlar kısmında ki ‘Telefon Hakkında’ bölümünü kullanabilirsiniz. Umarım bu uygulama sayesinde mağduriyetler azalır.

Bir daha ki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Anahtar Kelimeler: Google, Rehber, Kişiler, Özellik, Akıllı Telefon

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"