Makaleler

Gönül kimi severse aşk onda güzeldir

28.09.2015 09:33
| | |
4833

Bu yazı kadın – erkek ilişkileri üzerine yazılmıştır .

Kadın ve erkek  farklı iki dünya . Algıları, duyguları, olaylara tutumları zıt iki renk adeta. Ruh ikizi, burç ikizi hepsi hikaye kendi öz ikizin olsa bile erkek erkektir. Kadın kadındır. İki cinsin de kendilerine has davranışları vardır. Kadın ve erkek arasındaki iletişimin kuvvetliliği  de bu farklılığı korumaya bağlıdır.

Kadın ve erkek mantığı  neden birbirinden farklıdır,  nasıl işler?

Kadın mantığı ayrı bir dünyadır. Bir kere kadın mantığı modern mantık sistemindeki mantık ilkelerine aykırıdır. Çünkü içinde duygular, sezgiler vardır. Kadın hepsini birlikte kullanır. Bir kadın basit ve doğrudan düşünmez.

Dolaylı bir akıl sistemine sahiptir. Bu dolaylı akıl bir de olumsuz düşüncelere kaptırınca  kendini hey gidi hey... Kadın aklının dolaylı ve olumsuzluğuna örnek verecek olursak. Bir kadının ilk randevusuna geç kalmış bir erkek ile ilgili aklında yazdığı senaryoları düşünmek bile istemiyorum. Aynı durumda erkek ne yapar? Teknolojinin biricik mucizesi olan telefonu kullanır. Arar, sorar .  "trafik var, 5 dakika geç geleceğim" cevabını aldıktan sonra anlayışla bekler. Kadının bu dolaylı düşünen olumsuz aklına bir de iletişim sıkıntısı olan "susmak" eklenilirse. Erkeğin vay haline..

Peki erkek mantığı?

Erkek mantığı ise kadın mantığının aksine rasyonel, matematiksel bir mantıktır. Basit ve düz düşünürler. Bir davranışın bir sebebi vardır. Yani anlaşılabilir bir sebebi vardır. Kadınlar gibi aynı anda hem sezgiyi, hem duyguyu, hem şüpheyi kullanmazlar . Bu durum erkeklerin duyguları olmadığı anlamına gelmesin. Erkeklerin de duyguları, hisleri, sezgileri vardır fakat erkekler duygular ve mantığı (genelde) karıştırmazlar. İş başkadır, sevmek başka. Aşık olduklarında belki kısa bir süre iş ile aşkı net ayıramama durumu olsa da çok kısa sürede bu ayrımı da yaparlar.

Kadın-erkek ilişkilerinde bu işler nasıl işler?

" -Biz farklı dünyaların insanlarıyız  Sebastiyan.

   -Olsun hayatım aynı dünyaya bakıyoruz .

Bu işler böyle işler. Ne kadar farklılık olsa da bir teli tutturmak gerek. Anlayış gerek. Peki hangi anlayış? Kadınları anlamak bu kadar zorken, ben bile bir kadın olarak kendimi anlamıyorken bir erkeğin beni anlamasını  nasıl beklerim, reva mıdır bu  hocam?

O zaman karşılıklı ilişkilerde sevilmek isteyen ve karmakarışık bir kadın karşısında duran rasyonel beyefendilere duyurulur. Erkek kadını çok sevmeli ama anlamaya çalışmamalı, kadın erkeği az sevmeli ama anlamaya çalışmalıdır. Çünkü aşık olmak erkeğe yakışır . Kadına yakışan aşktır.

EE Hocam peki ya AŞK ?

EE BU Konuda o kadar masallar, meseller, şarkılar, şiirler varken bize konuşmak düşmez.

GÖNÜL KİMİ SEVERSE AŞK ONDA GÜZELDİR.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"