Şeref KAÇMAZ
  • 13/05/2022 Son günceleme: 13/05/2022 18:06
  • 5.447

Son kurduğumuz Devletimizin 100. Kuruluş yılı olan 2023 de tarihi bir seçimi yaşayacağız, tarihi olması 100.yıla denk gelmesi yanında 20 yıllık bir iktidar son mu bulacak ya da her şeye rağmen rekorlar kırarak devam mı edecek?

Bu açıdan da önemli bir seçim olacak.

2023 seçimleri için daha bugünden oluşturulan beklenti ve algı şu şekilde; iktidar kesinlikle değişecek, Erdoğan gidecek, Millet ittifakı, ittifaka bir aday değil, yeni başkanı belirleyecek… Yeni başkan adayının kim olacağı henüz belli değil ancak belirleyecekler belli olduğu için (şayet belirleyebilirlerse) onların eylemleri ve söylemleri üzerinden değerlendirme yapabiliriz. Diğer taraftan mevcut başkan doğal aday olacağı için Cumhur ittifakının adayı Sayın Erdoğan. Millet ittifakı açısından kimin aday olacağından çok kimlerin aday olamayacağı konuşuluyor. Muhalefetin hep birlikte ittifak ettiği tek ortak noktası, ‘’Erdoğan gitsin’’

Peki Erdoğan giderse ne olur? Muhalefet liderlerinin söylemlerinden yola çıkarak;

Emeklilikte yaşa takılanlar için gereken kanun derhal çıkarılır ve emekli olurlar

Atanamayan öğretmenlerin derhal ataması yapılır, 3600 halledilir, bazı meslekler rahatlar,

Dolar -Euro ve Altın hızla değer kaybeder, TL’nin değeri yükselir, piyasalar normale döner

Yakıt fiyatları Aralık ayı öncesine döner, mazot 8 TL, benzin, 8,5 TL ye iner

Konutta ve sanayide elektrik ve doğalgaz fiyatları en az %50 azalır, maliyetler düşer

Seçim barajı %3’e, hazine yardımı %1’e düşer, çoğulcu demokrasi hakim olur

Toki düşük taksitli konut inşaatı yapar, onbinlerce dar gelirli vatandaş ucuz ev sahibi olur

Avrupa insan hakları mahkemesi, Venedik komisyonu raporları ve Avrupa konseyi standartları ışığında siyaset yeniden dizayn edilir!

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilir, Cumhurbaşkanını halk değil meclis seçer!

Mülteciler sınır dışı edilir, istihdam çözülür, kira ve ev fiyatları düşer, maaşlar yükselir!

Terör içerde biter, bombalar patlamaz, her vatandaş ülkenin her tarafında istediği gibi gezer!

Üretim ve istihdam teşvikleri gelir, bölgesel kalkınma projeleri yapılır, yatırım teşvikleri gelir!

Tarım ve hayvancılık için hibe krediler, sıfır faizli uzun vadeli krediler, hayvan, yem ve gübre desteği gelir, ithalat kısılır, yerli üretici desteklenir!

Uyguladığımız sağlık politikaları ile ve inşa edeceğimiz yaygın şehir hastaneleri sayesinde Milletimizi bekleyen salgın hastalıklardan asgari zararla kurtuluruz!  

Ayasofya yeniden müze olarak açılır, dinler arası diyalog ile insanlığın hizmetine sunulur!

Modern dünyanın göstergesi olan İstanbul Sözleşmesi yeniden yürürlüğe girer, cinsiyet özgürlüğü kanunlarla korunur, isteyen lezbiyen, gey her ne halt olmak isterse olur!

Suriye’den, Irak’tan, Libya’dan askerlerimiz çekilir. Biz kendi işimize bakalım değil mi? ne işimiz var oralarda! Karabağ’dan Ürdün’den, Bosna’dan, Afganistan’dan ve daha birçok yerden çekiliriz, emperyalist-yayılmacı! politikalardan vazgeçeriz (!)

NATO ülkelerinden silah, uçak, hava savunma vs. alırız, NATO dışından silah araç gereç almaktan vazgeçeriz, aldıklarımızı kullanmayız, dostluğu zedeleyecek işler yapmayız, barış ortamını bozmayız. NATO’dan aldığımız silahları da terör operasyonlarında kullanmayız. (!)

Doğu Akdeniz’de gerginlik yapmayız, kavga ortamına girmeyiz, müttefiklerimizle iyi geçiniriz, bize verilene razı oluruz. Aza kanaat getirmeyen çoğu hiç bulamaz (!)

Dünya’nın süper güçleri nasıl olsa üretiyorlar, milyarlarca dolar vererek onlardan alırız, savunma sanayi ürünleri üretmekle uğraşmayız, dostlarımızla kötü olmayız (!)

Seçim desteği diyeti olarak Belediyelerde olduğu gibi, bakanlıklarda ve devlet kademelerinde teröre bulaşanlara kadrolar verilir, kim bilir belki Kavala ve Demirtaş’a af çıkar. (!)

Bölgesel güç olmaktan vazgeçeriz, biz kimiz ki? Büyük Devlet olmak Ne haddimize?

Rusya ile Ukrayna’nın arasını yapmak, AB ile ABD’ye ayar vermek bize mi kaldı? Biz Fenerbahçe ile Trabzonsporun arasını yapalım yeter….

Sayın Erdoğan giderse, yerine Milli Görüş politikalarını, çarelerini çözüm yollarını uygulamayacak Milli Görüş Lideri gelmez ise, kimin geldiğinin hiçbir önemi yok. Her aday seçilecek diye bir kural yok ama, seçilmek için aday olmak en önemli ve ilk kural

Akıl bir işin sonunu düşünmektir. Var olmak için düşünmeye mecburuz

Hülasa, 2023 seçimlerinin sonucu bugün den belli. Kim mi kazanacak? Değerlerinden ödün vermeyenler ve davalarına sadakatle sahip çıkarak 2023 sonrasına hazırlananlar kazanacaklar…

Adaletin güçlü, güçlünün de adil olduğu bir Dünya’nın en kısa zamanda kurulması duası ile Allah’a (CC) emanet olunuz.

Allah’a (CC) emanet olunuz.

Yazarın Yazıları