Özel Dosyalar

Göksu Aqupark için ilk kazma vuruldu

Göksu Aqupark için ilk kazma vuruldu
2014.07.12 00:00
| | |
46429

Foto galeri Video galeri

Beykoz’un ekonomisine ayda 3 milyon TL katkı sağlayacak olan Göksu Aquapark için ilk kazma vuruldu.
Söz bitti… İcraat başladı…
 
Fabrikaları kapatılan Beykoz’da yıllardır tartışmaları devam eden Turizm bölgesi olma hayalleri nihayet gerçeğe dönüşmeye başladı… Beykoz’un ilk beş yıldızlı oteli olarak hizmet vermeye başlayan Limak Otel’den sonra, Beykoz’un ekonomisine ayda 3 milyon TL katkı sağlayacak olan Göksu Aquapark için de ilk kazma vuruldu.
 
Aquapark ile ilgili başlayan çeşitli tartışmalara ise Dost Beykoz’un ziyaret ederek, proje hakkında bilgi aldığı Su Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kaymakçalan son noktayı koydu.
 
 
12 milyon TL’lik dev bir yatırım yapıyoruz…
 
Beykoz Belediyesi’nin 28 yıllığına yap işlet devret modeliyle ihale ettiği Aquapark ihalesini alan yüklenici firmanın sahibi olan Orhan Kaymakçalan, Aquapark projesinin Beykoz’un turizm bölgesi olması yolundaki çabalarının en önemli sonuçlarından birisi olduğunu söyledi.
 
30 yıldır Türk Turizm sektöründe olduğunu belirten, Kaymakçalan, Beykoz halkının böyle büyük ve ciddi manada yatırım gerektiren projeyi ihale etme cesaretini gösterdiği için Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek’e teşekkür etmeleri gerektiğini söyledi.
 
Beykoz Belediyesi’nin bölgeyi turizme açmak amacıyla yapmış olduğu Aquapark ihalesine girip, kazandığını belirten Kaymakçalan, “Allah kısmet ederse Beykoz’un turizmine çok büyük katkısı olacak. İnsanların ufuklarını açacak. İstanbul’un her geçen yıl artış gösteren turizmin potansiyelinin 2023 yıllarında 25–30 milyon olacağı düşünülüyor. Bundan hiç olmazsa Beykoz’un payına minimum %10 düşecek yatırımlar yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
 
 
Aquapark nedir?
 
Aquapark adı üstünde parktır. Halka açık sosyal bir alandır. İnsanların şehir stresinden uzaklaşıp, aileleriyle birlikte güzel vakit geçirip kendilerini iş hayatına tekrar motive etmek amacıyla hazırlanan doğal bir ortam demektir.
 
Ağaçların arasında su sporlarının yapılabildiği ve diğer bir çok hizmeti bünyesinde barındıran, özellikle yaz aylarının sıcaklığında İstanbul’da gidilebilecek güvenli, temiz ve hijyenik yerlerden bir tanesidir.
 
Aquapark dünyada yeni bir vizyon, Amerika’da bunun evveliyatı 40 yıla kadar uzanıyor. Çok basit bir şekilde başlanmış, ama şu anda neredeyse her kasabada bir Aquapark var.
 
 
 
 Göksu Aquapark’ın temel bilgileri nelerdir?
 
38 dönüm arazi üzerine kuruluyor… Bunun 6 dönümü otopark… Burada sadece Aquapark söz konusu değil. Ala Carte Restaurant, Kapalı Havuz, Fitnes Center, Hamam, Sauna, Solarium, Buhar Banyosu, Şok Havuzu da var… Vatandaşlar ayrıca istedikleri zaman, Aquapark’ı çalıştığı saatlerin dışında ücretsiz olarak da gezebilecekler. Peyzajı olacak, restaurantı olacak en üst katta bir alakart restaurantı olacak. Bunları da Aquapark’ın çalıştığı saatlerin dışında sabah 9, akşam 7’den sonra herkes çok rahatlıkla kullanabilecek.
 
 
Beykoz’da yaşanan Aqupark tartışmalarını nasıl yorumluyorsunuz?
 
Çevreden edindiğimiz bilgilere göre Göksu Evleri’nde 1300 konut var. Genel anlamda projeye olumlu bakılıyor. Buna rağmen 1300 kişiyi mutlu etmemizin imkânı yok gibi gözükse de, amacımız bu 1300 kişiyi de mutlu etmek.
 
Göksu Evleri Türkiye’nin en iyi sitesi olacak
 
Bu sosyal bir projedir. Sitelerinde spor yapabilmek, çocukları ve aileleri ile iyi vakit geçirebilecekleri çok yakın olan ve her türlü imkânın olduğu, yazın havuzlarında aileleri birlikte istedikleri gibi yüzebildikleri belki de Türkiye’nin en iyi sosyal tesisleri olan sitesi olacak Göksu Evleri.
 
 
Niye karşı çıkıyorlar anlamıyorum!
 
Bu insanlara iyi vakit geçirme, spor yapma, eğlenme, yürüme, hoş vakit geçirmeleri için ideal bir tesis. Bu tesiste neye karşı çıkılıyor? Diyelim ki ağaca karşı çıkılıyor. Tabi ki hiçbir ağacın yerinden oynatılmasını kimse istemez. Ama birde hayatın bir gerçeği var. Burada ki proje de ben ağacı her şeyi kaldıracağım dümdüz bir arazi yapacağım demiyorum ki. Ben olması gereken ağacın 3 – 4 katını daha ekeceğim diyorum. Bu peyzaj çalışmasıdır. Peyzaj çalışmalarında, bir şeyler kaldırılır yerine başkaları dikilir. Her şey aynı olacak anlamında değil.
 
Aquapark doğa dostu bir projedir
 
Yeşil bir tesis yapıyoruz. Bu tesisi açtıktan 2 yıl sonra olması gerektiğinin 3–4 katı fazla daha yeşil görecekler. Aquapark doğaya aykırı bir proje değildir. Doğanın içerisinde yer alan bir projedir.
 
Bazı insanların kafasını karıştırıyorlar. Ama realite bu değil. Su eğlencesine yönelik, içerisinde aksiyon var, kayalardan şelaleler akıyor, nehirler akıyor, akvaryumlar var… Göksu Evleri sakinleri sitelerinin içerisinde 5 yıldızlı otel hayatı sürdürecekler.
 
 
Bizden önce, burada sosyal tesis ve havuz yapmak için bir çalışma yapılmış, fakat daha sonra Belediye’nin yapması daha uygun olur kararına varmışlar. Şimdi Belediye yapıyor, yine yapılmasın diyorlar. Bu proje Göksu Evleri’ne hitap eden bir projedir.
 
Aqupark Göksu Evleri için herhangi bir risk taşıyor mu?
 
Eğer benim Aquapark’ta olası bir deprem karşısında zarar olursa Göksu Evleri’nde taş üstüne taş kalmaz… Biz burada 120 yıl garantili geoduvar uygulaması yapıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle çevre yollarının tümünde uyguladığı bir sistemdir bu. Bununla birlikte ne alt yapı ne de diğer alanlarda fiziksel manada Göksu Evleri’ne hiçbir risk yüklemiyoruz.
 
 
Agupark’ın Beykoz’a ne gibi faydaları olacak?
 
Bu proje hayata geçirildiği zaman 250 ile 300 arası personel çalıştırılacak. Haliyle bunlar aileleriyle birlikte düşünüldüğünde 1000 ila 1500 arasında insanımız buradan ekmek yiyecek demektir.
 
Aquapark tamamen insan gücüne dayalı hizmet üretilen bir alandır… Burada fabrikalarda olduğu gibi makine kullanarak teknolojinin imkânlarından yararlanma olanağınız yoktur.
 
Aquapark’a yapılan yatırımın miktarı nedir?
 
Aquapark’a yapılan yatırım 12 milyon TL’dir… Bu rakam Beykoz Belediyesi’nin bize çıkarttığı maliyet rakamıdır… Bu rakam 20 milyon TL ye kadar çıkacaktır. Aquapark 15 Mayıs 2012 de faaliyete geçerek Beykozlulara hizmet vermeye başlayacaktır.
 
 
Aqupark Beykoz’a vizyon katacak
 
İstanbul’un her ilçesinden insanlar buraya gelecek. Beykoz sadece restaurantlarıyla ve kafeteryaları ile değil aynı zamanda ciddi turizm yatırımlarıyla da önemli bir vizyona sahip olacak.  Bu da Beykoz’un tüm dünya da tanınmasına ve insanların Beykoz’u merak edip gelmelerine önemli katkı sağlayacak.
 
Aquapark’ın Beykoz’a ekonomik açıdan ne getirisi olacak?
 
Aquapark Beykoz’un gelişimi için çok büyük bir katkı. Aslında bu bir başlangıç… Belediye nasıl bir Marina yaparak İstanbul’da herkesini dikkatini çekmeyi hedefliyorsa, Aquapark’da onunla birlikte aynı yönde insanların dikkatini toplayacak. Aqupark diğer turizm firmalarını bu bölgeye çekecektir.
 
 
Yatırımınız karşısında hayal kırıklığı yaşama ihtimali var mı?
 
Biz bu işi biliyoruz… Ne getirip, ne götüreceğini iyi hesapladık.
Yaptığımız araştırmada; çok kişinin bu ihale ile ilgilendiğini, fakat yatırım maliyetinin ve kiranın çok yüksek olduğunu görenlerin geri adım attıklarını fark ettik.
 
Biz burayı 28 yıl işletip Belediye’ye devir edeceğiz. 28 yıl kira ödeyip çantamızı alıp gideceğiz. Yatırım maliyetine baktığınızda biz senede 1 milyon TL kira ödüyoruz. Böyle bir yatırım için 1milyon ciddi bir kiradır. Aquapark ciddi manada 3 ay çalışıyor ve 9 ay yatıyor. Çok kolay bir proje olamamakla birlikte, bilgi ve tecrübelerimize güvenerek bu işe girdik.
 
 
Biz Beykoz’a hatıra binaen geldik
 
Biz gidip bunu Antalya’da da yapabilirdik. Ya da diğer çevredeki belediyeler de istediler bu projeyi, yer tahsis ettiler. 100 – 200 dönüm arazi veren vardı. Biz Beykoz’a dostlarımızın istekleri ve ısrarlarıyla geldik. Başkan da bizi iyi karşıladı ve bize, ‘siz ciddi bir iş yapacaksanız ben sizin arkanız da dururum’ dedi. Bizde tamam demiş olmamıza rağmen, Başkan tekrar, ‘emin misiniz’ diye sordu.
 
Başkan Beykoz’u turizme açıyor
 
Buna rağmen, sözleşmede maddeleri hep ağır koydular. Son dakikaya kadar bu kadar yatırımı nasıl yapacaklar anlamında onlarında tereddütleri vardı. Biz Başkana güvendik. Çünkü Başkan,“ben Beykoz’un turizm şehri olmasını sağlamaya ve insanlara ekmek kapısı açmaya çalışıyorum” dedi. Başkan, ben turizm yatırımı ile ilgilenmiyorum deseydi biz bu projeye girmezdik. Bu proje zaten Belediyeye ait bir projedir. Yatırım riskli ve büyük yatırım ama Yücel Çelikbilek’in bu projeye destek vermesi, bizi cesaretlendirdi ve şevkimizi arttırdı. Vatandaş kendi çapında birtakım eleştirilerde bulunuyor, kolay olan tercih ediliyor. Oysaki burada büyük bir yatırım yapılarak risk alınıyor.
 
 
Bu ihale Resmi Gazete de 2 kez yayınlandı
 
Bu yer herkese açık. Burayı başka bir firma alsa da aynı şeyler söylenecekti. Bu yer resmi gazetede yayınlandı. Türkiye’de bütün firmalar biliyor. Bu yeri herkes araştırmış fakat büyük yatırım olduğu için herkes korkmuş. Burada 3 aylık yatırım yapacağıma, Antalya da 9 aylık yatırım yaparım diye düşünülerek bu ihaleye girilmemiş. Antalya’da 9 ay Aquapark’ı açık tutarım. Burada 3 ayda ne kazanacağım diyor yatırımcı.
 
Bu konuda son olarak ne söylersiniz?
 
Burada gerçekten güzel bir iş yapıyoruz. Beykoz halkının desteği ve projeye sahip çıkması bizi şevklendirecektir. Yatırımcıya sahip çıkılmadığı yerde yatırımcı olmaz. Ondan sonra insanlar,  Beykoz’da neden işsizlik var. Yatırımcı kovulursa Beykoz’da işsizlik olur. Ama yatırımcı çağrılırsa insanlar ilgilenirse benim gibi daha birçok İstanbul’da çok yatırımcı var. Benim gibi birçok yatırımcı gelip Beykoz’da iş yapacak.
 
Çünkü 2023 yılı için İstanbul’da 25-30 milyon turistten bahsediliyor… Bu oranın % 10’unu Beykoz alsa buda 3 milyon insan yapar. Bu da en az 20 tane 5 yıldızlı, 30 tane 4 yıldızlı otel ihtiyacı var demektir. Beykoz, bırakın işsizliği, insanların iş bulmak için göç etmek istedikleri yer olacaktır.
 
Bir şeyleri eleştirirken bunları da düşünmeleri gerekir. Turizm hep böyle küçük yerlerle başlamıştır. Bir tanesi evini pansiyon yapmıştır. Ondan sonra bütün evler pansiyon olmuştur. Ondan sonra 2 yıldızlı, 3 yıldızlı otele çevrilmiştir. Arkadan 4 yıldızlı, 5 yıldızlı oteller gelmeye başlamıştır. İşte biri ucundan tutup başlıyor bu işlere. Başlamadıktan sonra bu işler yürümüyor.
 
 
DOSTBEYKOZ / ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Aqupark, Orhan Kaymakçalan, Su, Turizm, Göksu, Beykoz, Beykozhaber, Oyun, Park, Video

reklam
1 Yorum
selma karacam08.04.2016 18:42:44

GÖKSU AQUAPARK PROJESİ ne oldu? Hangi asamada?

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"