Gittik, gördük, yazdık… Bangladeş ve İHH faaliyetleri

  • 05.01.2018 23:59
  • Güncelleme: 02.03.2020 13:21
  • Okunma: 16325 kez
  • Yorum: 1
İHH, yurt dışında İslam Âlemi’ne yapmış olduğu çalışmaları yerinde gözlemek üzere çok sayıda ekibi değişik ülkelerde misafir etti.
Gittik, gördük, yazdık… Bangladeş ve İHH faaliyetleri

Bu kapsamda Beykoz ve Beylikdüzü ilçelerinden oluşturulan bir ekip Bangladeş’e gitti. Beykoz’dan Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, Doğuş Haber’den Kemalettin Erkan (Ozan Derviş) ve İş adamı Abdulkadir Morgül, Beylikdüzü’nden ise Uğurcan Uçok, Cemil Kocaman ve Sinan İli’den oluşan heyete beş günlük Bangladeş ziyareti sırasında Ümraniye’de bulunan İHH İletişim Merkezi Koordinatörü Abdulkerim Erim Başkanlık etti.

İslam dünyasının umudu İHH

İHH’nın bölgede yapmış olduğu çalışmaları yerinde gözlemlemek ve yardım dağıtımlarına katılmak üzere Bangladeş’e giden heyet birçok yetimhaneyi ziyaret ederek, yine bölgede İHH’nın, Arakan’da yapmış olduğu çalışmaları yürüttüğü ortak kuruluş olan Bangladeş Small Kindness ve yetimhane çalışmalarını yürüttüğü Dhaka Islamıc Aid yetkilileri ile çeşitli temaslarda bulundu.

Türk heyetinin incelemeleri sırasında tercümanlığını Bangladeş'te ortak kuruluş olan Dhaka İslamic Aid yetkilisi Abu Bakar Ibn Mohammed yaptı. 

Heyet 7 bucuk saatlik bir yolculuğun ardından Bangladeş’in Başkenti olan Dhaka’daki Hotel Bengal Blueberry’i de geceyi dinlenerek geçirdi…

Demokrasi şehidi Esma Biltaci Yetimhanesi

Günün ertesinde bir saatlik uçak yolculuğunun ardından Bangladeş’in, Syedpur şehrine geçerek, buradan da saatler süren bir kara yolculuğunun ardından Kurigram bölgesine ulaşan Trük heyeti, ilk ziyaretini, Mısır'daki darbe sırasında Rabia Meydanı'nda yapılan gösterilerde güvenlik güçlerince öldürülen Esma Biltaci’nin adını taşıyan yetimhaneye yaptı. Heyet burada çiçeklerle karşılandı.

Anlatmakla olmaz görmek lazım…

Güney Asya ülkesi Bangladeş’in yokluklar içinde yaşam savaşı veren Müslüman çocukları Türk kardeşlerini karşılarında görünce sevinç çığlıkları attı. En güzel ifadelerle karşıladıkları Müslüman Türk kardeşlerini görünce heyecandan ne yapacağını şaşıran çocukların o anki mutluluğunu hiçbir para satın alamazdı.

İstanbul heyeti burada, Esma Biltaci Yetimhanesi’nin çocuklarıyla sarmaş dolaş oldu. Dillerinden düşürmedikleri en güzel kelime olan, “Esselamualeyküm”ü herkese tek tek söyleyen çocukların yapılan ziyaretten duydukları memnuniyet yüzlerine yansıdı…  İHH burada yetim çocuklara ve ailelerine battaniye dağıtımında bulunduktan sonra yapılan yardımların ne şekilde değerlendirildiğine ilişkin incelemeler sırasında Heyet Başkanı Abdulkerim Erim, yetimhanede yatılı olarak kalan ve eğitim gören çocukların durumlarıyla ilgili de yetimhane yetkililerinden bilgi aldı.

Afganistan Şehidi Bahattin Yıldız Yetimhanesi

İHH İstanbul heyeti, karayoluyla yine aynı bölgede olan ve 2010 yılının Mayıs ayında Afganistan'daki uçak kazasında hayatını kaybeden İHH gönüllüsü Bahattin Yıldız’ın adının verildiği yetimhaneye geçti. Burada da aynı heyecanla karşılanan heyet, çocuklara battaniye dağıtarak çeşitli ikramlarda bulundu. İstanbul heyeti her gittiği yetimhaneye yaptığı yardımların yanı sıra çeşitli hediyeler götürmeyi de ihmal etmezken, özellikle yetimhanelerde ihtiyaç olan meyve ve gıda ürünlerini tercih etti. Çocuklara bisküvi ve çikolata dağıtımı yapan İHH gönüllüleri, çocuklarla çeşitli aktiviteler yaptı.

Bangladeş’te 10 yetimhane ve Hazreti Ömer Camii

Günün yorgunluğunu yine (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın yaptırmış olduğu Hazreti Ömer Camii’nde akşam namazı kılarak gidermeye çalışan heyete, Koordinatör Abdulkerim Erim burada kısa bilgiler verdi. Caminin İHH tarafından 2012 yılında yaptırıldığını ve adının Hazreti Ömer Camii olarak konulduğunu ifade eden Abdulkerim Erim, İHH’nın Bangladeş’te 10 yetimhane yaptırdığını ve bölgede bulunan ortak kurumlar aracılığı ile bu yetimhanelerin bütün ihtiyaçlarının İHH gönüllülerin sağladığı desteklerle karşılandığını söyledi. Zaman zaman da bölgeye gelerek yetimhaneleri denetlediklerini ifade eden Erim, İHH gönüllülerinin sağladıkları desteklerle yapmış oldukları çalışmaların çok büyük ve güzel hizmetler olduğunu belirtti. 

    

Saatler süren kara yolculukları ve zor koşullar

Ziyaretin ilk gününü tamamlayan heyet, yine saatlerce ve zor koşullarda yapmış olduğu bir kara yolculuğunun ardından bölgeye en yakın olan ve bir tek oteli bulunan Rangpur şehrine ulaştı…

Geceyi burada geçiren heyet, sabahın erken saatlerinde hava yoluyla Bangladeş’in Başkenti Dhaka’ya geçti. Hiç ara vermeden dört saat süren kara yolculuğu sonunda, Chandpur şehrinin Matlab bölgesindeki Darul Haman Yetimhanesi’ne giden İHH Gönüllüleri,  burada diğer yetimhanelerde yaptığı yardım dağıtımdan ve çocuklara yapılan ikramlardan farklı iki olaya tanıklık etti.

Yetim Bangladeşlinin Türkiye sevdası

İlk olay İHH İletişim Koordinatörü Abdulkerim Erim’in engelli bir yoksul vatandaşa battaniye hediye etmesi üzerine yaşadığı sevinç, bir diğeri ise hiçbir şekilde Türkiye propandası yapılmayan ve sadece yardımların Türkiye kuruluşu olan İHH’dan geldiği söylenen yetim çocukların bir tanesinin odasının duvarında, Bangladeş ve Türkiye bayraklarını çizdiği resimdi…

Darul Haman Yetimhanesi’nde kalan çocuklar Türk heyet tarafından sohbet sırasında kısa testlere de tabi tutuldu. İngilizce, Arapça ders alan ve aynı zamanda kendi eğitim müfredatlarını da yürüten çocuklar Abdulkerim Erim tarafından sorulan sorulara cevap verdi.

Türk heyetiyle sürekli İngilizce konuşan Bangladeşli çocukların seslerinin güzel olması ve Arap şivesini iyi kullanmaları çok iyi Kuran-ı Kerim dersi aldıklarını da gözler önüne serdi. Yetim çocuklar programlarda okumuş oldukları Kuran-ı Kerim tilavetleriyle de Türk heyetini oldukça memnun etti.

Türk heyeti yine yetimhane bahçesinde İHH tarafından yaptırılan parkta çocuklarla oyunlar oynayarak kaynaşmaya çalışırken, sonucu, Koordinatör Abdulkerim Erim tarafından 2-2 bitirilen birde futbol maçı yaptı.

İHH gönüllüsü Muhammed Enes Yetimhanesi

Heyet Bangladeş’te bulunduğu 2. Günün ikinci ziyaretini aktif bir İHH Gönüllüsü olan ve geçirdiği elim bir trafik kazası sonrası yaşamını yitiren Muhammed Enes’in adının yaşatıldığı yine Chandpur şehrinde, yapımına 2014 yılında başlanan ve 32 yetim çocuğun kaldığı yetimhaneye yaptı.

Burada da battaniye dağıtımı yapan ve çocuklara çeşitli ikramlarda bulunan İHH gönüllüleri, öğretmenlerden çocukların eğitimleri hakkında bilgi aldı.

Sultan Abdulhamit Han Kardeşlik Yetimhanesi

İstanbul’dan İHH çalışmalarını yerinde gözlemek üzere Bangladeş’e giden heyet ülkeden ayrılacağı son gününde kara yoluyla ulaştığı Gazipur bölgesinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. Padişahı Sultan AbdulHamit Han’ın adını taşıyan Kardeşlik Yetimhanesi’ne yaptı.

Günün büyük bölümünü burada geçiren heyete yaklaşık 80 çocuğunun çeşitli aktivitelerle kendini gösterme fırsatı bulduğu bir program yapıldı. Çocuklar arasında olan ve Myanmar zulmünden kaçarak Arakan’a sığınan, oradan da İHH’nın Gazipur’daki yetimhanesine getirilen bir çocuğunun Myanmar zulmünü anlatan ezgisi duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Türk heyeti burada çocukların eğitim aldığı bütün derslikleri gezerek yetkililerden bilgi aldı. Diğer bölgelerdeki yetimhanelere oranla daha derli toplu olan yetimhanede Türk heyeti çeşitli açıklamalarda bulundu. Heyet içinde yer alan isimler gördükleri manzara karşısında duygularını paylaşırken, ifadeler genellikle çocukların ülkelerine ve İslam dünyasına hizmet etmeleri üzerine oldu.

On bin Euro’luk proje

Savaş, afet, yoksulluk olan bölgelerle birlikte 5 kıtada 135 ülkede; din, dil, ırk, millet ve mezhep ayrımı yapmaksızın faaliyet yürüten İHH’nın İletişim Koordinatörü Abdulkerim Erim,  Bangladeş yapmış olduğu son değerlendirmesinde, beş günlük programın gözlem ve şahitlik açısından son derece önemli verilerle sonuçlandığını kaydetti.

Gözlem, tespit ve çözüm

Bangladeş’te olmaktaki amaçlarını, ‘gözlem yapmak ve tespitler sonucunda eksiklerle ilgili ne gibi öneriler getirilebiliriz’ şeklinde açıklayan Erim, “temel amacımız çalışmalarımızı yerinde göstermektir” dedi.

“Her gittiğimiz yetimhanede 100 adet battaniye dağıttık. Bu yaptığımız çalışma 10 bin €'luk projenin bir kısmıydı. Çocuklara yetimlere ve ihtiyaç sahiplerine yönelik başka dış projelerimizde olacak. Mahallelerde de ihtiyaç sahiplerine kupon karşılığı bu yardımları gerçekleştirdik. Belki burada hava soğuk değil ama yine de her zamanki battaniyelerin yenilenmesi yeni montların dağıtılması çocukları sevindiriyor” ifadelerini kullanan Erim şöyle devam etti: “Her gittiğimiz yetimhanede çocuklarla vakit geçirerek, oyunlar oynadık ve onları eğlendirmeye çalıştık. Bazen duygusal bazen bize akıl ve mantıkla yol gösterecek anlar yaşadık.”

Bahattin Yıldız Yetimhanesi’nin ülkenin kuzeyinde kırsal bölge diyeceğimiz ihtiyaç sahiplerinin yoğun olduğu bir alan olduğunu söyleyen Erim, bölge halkının tarım konusunda gayret gösterdiğini ama yinede yoksulluğun had safhada olduğunu, öte yandan, Dhaka'da ki Darul Haman Yetimhanesi’nin ikinci katında bir ihtiyaç olduğunu ve buraya bir projelendirmenin yapılabileceğini kaydetti.

Gidiş, dönüş dokuz saatlik kara yolculuğu

Ziyaretin 2. gününde 5 saat gidip, 4 saatte dönülen kara yolculuğuna da değinen Erim,  Darul Haman Yetimhanesi için çok iyi hazırlık yapılmış, iyi bir idaresinin bulunduğunu ve iki yıl önce faaliyete geçen bu yetimhane açıldıktan sonra ilk Türk heyeti olarak ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Çocukların sevincine tanıklık ettik”

Yetimhanelerde çocukların sevincini onlarla vakit geçirerek yaşamış olduk. Son gün Gazipur'da Sultan Abdulhamit Han Yetimhanesi'nde çocuklarla vakit geçirdik. Burada 300'e yakın çocuk eğitim görüyor, 70 yetim burada kalıyor. Bu yetimhane bizim güçlü yetimhanelerimizden biri. Burada, İngilizce ve Arapça kurslar veriliyor.

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür’ün gözlemleri

Bangladeş’te İHH’nin kontrolünde olan ve çocukların sağlık bakımları da dâhil olmak üzere bütün ihtiyaçlarını karşılayan yetimhanelerin bazılarının devlet okullarının içinde olması ve her devlet okulunda, ülkenin kurucusu olan ve Bangladeş'in 1971'de bağımsızlığını kazanma mücadelesine liderlik eden Şeyh Mucibur Rahman ve şu anda ülkenin başbakanı olan kızı Şeyh Hasina Vecid’in fotoğraflarının asılı durması dikkatimi çeken ilk unsur oldu.

Bangladeş Dhaka’da Kemal Atatürk Caddesi

Bangladeş’in kalbi niteliğinde olan ve büyük ekonomik hacmin döndüğü Başkent Dhaka’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Kemal Atatürk Caddesi’nin olması, hem Mustafa Kemal Atatürk’e hem de Türklere yönelik kardeşlik ve hayranlığın göstergesi olarak kabul görüyor.    

 

Eğitim kitaplarını devlet veriyor

Yine okullarda kara tahtaların duvara sabit şekilde betondan yapılmış olması, her okulun ve yetimhanenin kendine özgü farklı renklerde kıyafetlerinin bulunmasının yanı sıra çok fakir bir ülke olmasına rağmen okul kitaplarının devlet tarafından verilmesi. 

Trafik kültürü karmaşık

Bangladeş Türkiye yüzölçümünün 3’de biri kadar olmasına rağmen 180 milyonluk bir nüfusa sahip. Yollarda korkunç bir trafik var. Trafiği oluşturan ise normal otomobillerin yanı sıra 3 tekerlekli bisikletler. Aynı zamanda bu bisikletler taksi olarak kullanılıyor. Araçların direksiyonları sağ tarafta ve karmaşık bir seyir durumu söz konusu. Araçlar eski ve toplu taşıma araçları tamamen hurda görüntüsü içinde…

Yemek kültürü

Özellikle kırsal bölgelerde yemeğin elle yenilmesi ve yemeklerde aşırı baharat kullanılması, yaşlı nüfusa oranla genç nüfusun daha iyi şartlarda yetişerek, ülkenin geleceğiyle ilgili umut vaat etmesi.

İnsanlarının çalışkan olması, yoksulluğun zirve yaptığı sokaklarda manavların kuyumcu dükkânını andırırcasına pırıl pırıl ve düzenli olması.

Ve dönüş yolunda karşılaştığımız Bangladeşli gencin, İHH’nin destekleriyle okuması ve Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi’nde tıp eğitimi alması…

Dost Beykoz / Kader Gür - Bangladeş

Yorumlar (1 Yorum)

Diler Kavrak (4 yıl önce)

Yardım denince evinde kullanmadıkları eskileri vermek infak olmuş. İnfak, Allah'ın (cc) hoşnutluğunu kazanma yolunda kendi emeğinden , alın terinden HAK SAPLERİNE (muhtaçlara) vermektir. Peki günümüz müslümanları olarak biz ne yapıyoruz. Yaptığımızı lütuf olarak görüyoruz. Peki ne hakla herşeyini infak eden, üzerindeki bir kat giysisini yıkayınca henüz kurumadığı için Rasulullah salallahu aleyhi ve sellemin çağrısına gidemeyen Ebu Bekr radıyallahu anh ile aynı cennet için el açabiliyoruz? Allahım ümmet şuuru, birlik ve gelecekten yana ümitvar olmayı gerçek mümin olabilmeyi dilinde Allah olan herkese hibe eyle.amin

Yorum Yaz