Röportajlar

Gitarın ustası Necip Baykan’dan dersler

Gitarın ustası Necip Baykan’dan dersler
2014.07.16 00:00
| | |
9215

Necip Baykan… Yaşı 40’larda seyredenler kendisini Beykoz Belediyesi Düğün Salonundaki Orkestradan hatırlar.

Zaten kendisinin de ifadesi ile sayısını hatırlamadığı sayıda Beykozlu çiftlerin evlilik törenlerine renk katmış, unutulmaz anlarını daha da renklendirmiş. Necip Baykan şu sıralarda sahip olduğu yetenekleri Beykozlu diğer gitar sevdalılarına aktarabilmek için yoğun mesai harcıyor.  Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü bünyesinde açılan Gitar Kursunda Gitar Dersleri veriyor.

Necip Baykal ile geçmişten günümüze uzanan kısa bir tur yapalım dedik… Gitarın Üstadının Gitar ile tanışması Ziya Ünsel Ortaokulu’nda okuduğu 2.sınıfa kadar inmekte. Müzik Öğretmeni olan Cevat Darcan’ın teşviki ile gitara yönelir. Gerçi Darcan Hoca sıkı bir Kemancıdır. Teşvik ile başlayan çalışmalar neticesinde bir orkestra bile kurulacak orada çalınacak yeteneğe ulaşılmaya başlanır.

O günlerde Beykoz Orkestra bakımından zenginlik arz etmekte idi, hatırladığım kadarı ile 5 tane Orkestra vardı. Bizler onları dinlemeye, izlemeye gider bir şeyler kapabilir miyiz dercesine sıkı bir takip yapardık. Devrin müzisyenleri arasında aynı zamanda TRT Caz Orkestrası Şefliği görevi de yapan, gitarist Kamil Özler’in benim yeteneklerimin farkına varmamda katkısı büyük olmuştur. Lise Eğitimi için gittiğim Şişli Motor Meslek Lisesinde kendimi geliştirdim. İlk Lise Orkestra deneyimimi orada yaşadım. O yıllarda Milliyet Gazetesince düzenlenen Liselerarası Müzik ve Folklor Yarışmalarına katıldık ve dereceler aldık. Bu başarı gelince Okul Yönetimi bizleri tüm okulun önüne çıkarıp onura etti ve hediyeler verdi.” diye anılar silsilesinden aktarımlarda bulunan Üstad Necip Baykan devamında şu yeni anekdotta bulundu.

Bakınız gitar çalmak benim için bir haz,zevk ve heyecan anlamı da taşır. Maddi-Manevi birçok kazanımımız olamadı değil, ancak bizler öncelikle işin manevi yönüne odaklanmıştık. Nasıl olursa olsun ünlü olalım, çok tanınalım anlayışı bizlerde yoktu. Beykoz’un ilk Belediye Başkanı da olan Sayın Ali Zengin’in Beykoz Çayırında işlettiği Gazinodan bir tanışıklığımız vardı bu tanışıklık ileriki yıllarda bizi Beykoz Belediyesi Düğün Salonunda Orkestra olarak çalmamız ile devam etti. O zamanlar eski Shell binasında sanatımız icra ederdik. 2000’li yılların başına değin sayısını bile veremeyeceğim çoklukta düğünde görev aldık. Beykoz İlçesinin değişik semtlerinden ve köylerinden ailelerin düğünlerinde çalmamız bizlerin geniş kitlelerce tanınmamıza sebep oldu. Sevgi ve muhabbetlerin sunulduğu, birçok dostlukların kurulduğu anlardı o yaşananlar.”

Beykoz Belediyesi Gitar Kursunda görev alma, eğitmenlik görevinin nasıl gerçekleştiğini sunduğumuz Necip BaykalBizleri tanıyan pek çok eş-dost ve tanıdıklarımız gerek kendileri gerek çocukları için gitar dersi vermemiz talebinde bulunmakta idi. Bu işi bir sisteme bir rayına oturtmakta farz olunca Beykoz Belediyesi bünyesinde bu kursun açılması gerçekleşti. Beykoz’da gitar çalmaya meraklı geniş bir kitlenin varlığını da bilmekte idim. Fakat bu işin gruplar halindeki bir çalışma yöntemi ile sağlıklı yürümeyeceği fikri ile birebir eğitim yöntemini uygulama kararı aldım. Zaten 1 yıllık eğitimin ardından eğitim alan arkadaşlar kendi aralarında grup kurmaya hazır hale gelebilirdi ve de uygulayanlarda olmadı değil.” dedi.

Gitar çalmayı öğrenebilmek için bir yaş grubu önerilebilir mi diye sorduğumuz suale,Bu öncelikle yetenek ile ilgili bir durum. Benim İlkokul 2.sınıfına giden öğrencim de mevcut, geçmiş yıllardan bu işi gönlünden geçirmiş ancak bir eğitim alma imkanı ve vakti bulamayan yetişkinlerde var. Bana sorduğunuz için cevaplayayım ideal yaş bence ilköğretim 4.sınıfa gidenlerin yaşı olmalı. Beykoz Belediyesince düzenlenen gitar kursu kapsamında 15 civarında öğrencim var. Bu sayıyı sınırlı tutma arzumun nedeni gerçekten de bir şeyler öğretebilme düşüncem. Çünkü dediğim gibi birebir ders veren bir yöntemim var. Haftanın 7 gününe dağıttığım saatlerde çalışmalarımız devam etmekte. Bu saatleri her iki taraf için de uygun bir saat diliminde olmasına gayret ediyoruz. Yaz dönemi kurslarımızda hafta sonları yani Cumartesi-Pazar günleri ders vermeyi düşünmüyorum. Çünkü dışarıdan nasıl göründüğünü bilemem ancak bu işin yorucu bir uğraş ve eğitmenlik olduğunu söyleyebilirim.” yanıtını verdi.

Son olarak Beykoz’dan birçok tanınmış müzik sanatçısının çıktığını söyleyen Necip Baykal buna örnek olarak ilk akla gelen ismin Bulutsuzluk Özlemi Grubunun ünlü ismi Anadoluhisar’lı olanNeşat Yavaşoğulları olduğunu söyledi. Beykoz’da gitar çalmaya meraklı ve bu işin eğitimini almak isteyenlerin adresi ise Beykoz Belediyesi Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksindeki müzik odası olacak gibi.

Özel Söyleşi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haberler, Beykoz Belediyesi, Gitar, Necip Baykan, Röportaj

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"