Gergin Kongrenin Galibi Metin Yıldız

  • 0
  • 12757
Gergin Kongrenin Galibi Metin Yıldız
Gergin Kongrenin Galibi Metin Yıldız
Gergin Kongrenin Galibi Metin Yıldız
Gergin Kongrenin Galibi Metin Yıldız
Gergin Kongrenin Galibi Metin Yıldız
Gergin Kongrenin Galibi Metin Yıldız

Beykoz Kars, Ardahan, Iğdır Derneği (KAI)'nin Beykoz vakfı Salonu'nda yapılan Olağanüstü Kongresi oldukça gergin geçti.

Önceki Başkan Mürsel Şuekinci'nin seçimi kaybedeceğini anladıktan sonra 13 kişiliklistesini geri çekmek istemesi, ardından da diğer aday Metin Yıldız'a "Sen de listeni çek, üçüncü bir aday çıkaralım" demesi salonda gerginliğe neden oldu. Metin Yıldız'ın öneriyi reddetmesi üzerine listesini çekmekten vazgeçtiğini açıklayan Mürsel Şuekinci, Kongre Salonu'ndan gelen tepkiler üzerine tekrar listesini geri çektiğini açıkladı. Şuekinci'nin destekleyicileri salon dışına çıkarak durumu protesto ederken, birçok üyenin "Başkan neden böyle bir karar aldı? Bizi hiç mi düşünmüyor?" diye sitemde bulunduğu kaydedildi.

Kongre'ye tek listeyle katılan Ardahanlı Metin Yıldız Dost Beykoz'a verdiği demeçte"Birleşim için geldim" diye konuştu.

'Av. Sema Kılıç çelenk gönderdi'

Beykoz Vakfı'nda gerçekleştirilen KAİ Olağanüstü Kongresi aslında sakin başladı: CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İstanbul'un en ünlü avukatlarından Ardahan'lı Sema Kılıç'ın salon girişinde duran çelenkleri dikkat çekti. Dernek üyeleri hazırlanan listelerde adlarını bulmaya çalışırken, seçimin iki adayı Mürsel Şuekinci ve Metin Yıldız konuklarla ilgilendi.

'Seçim Öncesi Nabız Yoklaması'

Dost Beykoz'un ulaştığı listelerde üye dağılımı, seçim öncesi şu şekildeydi:

Yenimahalle - 92 kişi

Tokatköy - 77 kişi

Kavacık - 44 kişi

Gümüşsuyu - 41 kişi

Soğuksu - 126 kişi

Göztepe - 6 kişi

Karışık - 80 kişi

Genel - 65 kişi

Toplamda 8 ayrı listede toplanmış 531 üye kaydedilse de sayfalarda yer yer imza kısımlarında boşluklar görüldü. Kimi üyeler bu listelerde de adını bulamayarak, sayfaların alt kısmındaki boşluklara adlarını ekledi.

'İbre Metin Yıldız'ı gösteriyor'

Seçim öncesi genel olarak ibre Metin Yıldız'dan yanaydı. Ardahanlılar Derneği ile KAİ'nin birleşimi sorununda Metin Yıldız anahtar olarak görülüyordu. Üyelerden alınan genel izlenim Metin Yıldız'ın seçileceği yönündeydi. KAİ Olağan Kongresi'ni takip etmeye gelen onlarca kadından birisi olan 58 yaşındaki Ayşe Demir de "Metin Yıldız" diyordu. Metin Yıldız'ın Başkan olmadığı dönemde yaptığı icraatları örnek gösteren bir üye, "Metin bugüne gelinceye kadar çok çalıştı. Bugün Başkan olmayı en çok o hak ediyor" diyordu. Konuyla ilgili sıcağı sıcağına görüşüne başvurduğumuz Metin Yıldız ise "Mürsel ya da ben fark etmez. Sonuçta KAİ kazanacak, derneğimiz kazanacaktır" şeklinde açıklama yapıyordu.

'Mürsel Şuekinci tedirgin!'

Metin Yıldız'ın düşüncelerini aktardığımız Mürsel Şuekinci de benzer bir düşünceyi daha tedirgin bir ifadeyle dile getiriyordu: "Metin ya da ben fark etmez. Sonuçta KAİ kazanacak".

'Kongre gergin başladı'

Kongre Divan Kurulu'nun seçimi sonrası başladı ancak listelerin basına dağıtılması sonrası her iki aday da birbirlerinin listelerini bu sırada görmüş oldu. Mürsel Şuekinci ve ekibiMetin Yıldız'ın listesindeki adlara itiraz etti. Üye olmayan kişilerin seçimde aday olamayacağını savunan Şuekinci ve ekibi, "Bu şekilde olursa biz listemizi çekeriz"tehdidinde bulundu. Divan Kurulu üyesi Kongre Salonu'ndaki kişilere, "Üye olmayan bir kişinin adaylığını kabul ediyor musunuz?" şeklinde sorup oylama başlatınca ipler büsbütün daha da gerildi. Salondan bir kişi Divan Kurulu'nun böyle bir oylama yapamayacağını, dernek tüzüğünde üye olmayan kişilerle ilgili kararın net olarak yazdığını söyledi. Bir kaç kişi bu sırada söz almak istediğini belirterek, Divan Başkanı'ndan izin istedi.

Hızır Yılmaz'dan Şuekinci'ye: "Çekil"

Üyelerden bir kişinin kürsüde izin alarak konuşmasına salondaki kişiler tepki gösterirken, elleriyle "Yeter artık in oradan da seçim başlasın" diye işaret etti. Salon bir anda karıştı ve herkes yüksek sesle konuşmaya başladı. Bu sırada Mürsel Şuekinci'nin mikrofonu eline alarak Metin Yıldız'a "Çekil" çağrısı yaptığı görüldü. "Ben de listemi geri çekeyim, sen de çek; üçüncü bir aday çıksın her ikimiz de onu destekleyelim. Bak ben listemi şu an çekiyorum" diyen Şuekinci'nin daveti sonrası kürsüye gelen Metin Yıldız: "Sayın Divan, Sayın Mürsel Şuekinci kendi rızasıyla seçimden çekilmiştir. Gereğinin yapılmasını arz ediyorum" diye konuştu. "Eğer sen çekilmezsen ben de çekilmiyorum! O zaman seçime başlayalım" diyen Mürsel Şuekinci'ye yönelik tepkiler salonda artarken, bu ana kadar oturduğu yerde sakince seçimi izleyen CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz'ın ayağa kalktığı görüldü. Salonun çıkışına yönelen Yılmaz, oluşan bu kargaşada Mürsel Şuekinci'ye dönerek, "Sana artık bu saatten sonra çekilmek yakışır" dedi ve salondan ayrıldı.

'Metin Yıldız Başkan ilan edildi'

Mürsel Şuekinci'nin listesiyle birlikte seçimden çekildiğini açıklamasının ardından Metin Yıldız tek listeyle seçime girdi. Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından Başkan ilan edilen Metin Yıldız, Kongre Salonu'nu dolduran hemşerilerinin tebriklerini kabul etti.

Metin Yıldız'ın hazırladığı Yönetim Kurulu listesi ise şu isimlerden oluştu: 

Yönetim Kurulu (Asil)

1- Metin Yıldız

2- Kemal Durmuş

3- Adem Monolbuğa

4- İlkin Yıldız

5- Birgül Tağ

6- Ali Yılmaz

7- Rezan Yavuz

8- Bilal Sönmez

9- Eylen Sabırgör

10- Latif Yıldız

11- Halim Gürler

12- Şeynar Şirin

13- Bayram Çelik

Yönetim Kurulu (Yedek)

1- Hakan Yılmaz

2- Aytekin Demir

3- Cemil Şirin

4- Nezahad Demir

5- Yeter Yıldız

6- Yaşar Özkaragöz

7- Önder Yılmaz

8- Yılmaz Sural

9- Serdar Bünyaminkaya

10- Bilal Şirin

11- Yılmaz Çelik

12- Halis Demirci

13- Turgay Tağ

Denetim Kurulu (Asil)

1- Yavuz Kaya

2- Efe Kaplan

3- Ali Yıldız

4- Yavuz Şirin

Denetim Kurulu (Yedek)

1- Sebahattin Yılmaz

2- Güler Uruk

3- Savaş Çiftçi

4- Mahir Çelik

Haber Merkezi

Beykoz heyeti Mohaç’ta ağırlandı
Önceki Beykoz heyeti Mohaç’ta ağırlandı
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz