Son Dakika
Ömer MİHLAÇ
  • 11/04/2017 Son günceleme: 11/04/2017 19:26
  • 7.657

7 milyon kişinin GSS primleri 53 liraya indirildi, 53 lira ödeyemeyenler ise yeşil kartlı statüsünde olabilecek.

Uygulamada Sosyal güvencesi olmayan, geliri düşük 7 milyon vatandaşın Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim yükünü hafifletilmişti. Bunun akabinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir açıklamada bulundu.

Bu haktan emekliliği bekleyenlerin de yararlanacak, emeklilikte yaşa takılan ve birkaç yıl beklemek durumunda olanların sağlık hizmeti alamıyordu emeklilikte yaşı bekleyenler de, 53 lira prim ödeyerek bu haktan yararlanacaklar. Günlük 1,76 lira! Bir ekmek daha az tüketirsek, bir ayda 53 liralık primi öderiz. Bu bir taraftan iyi sağlık hizmetlerinden faydalanmak için gerçekten güzel bir imkân. Ama diğer taraftan bakarsak soframızdan bir ekmek günlük eksilmesi demek!

Yaklaşık 3.7 milyon gencin GSS borcu silinmiş, GSS kapsamında bulunan 3 milyon kişinin primlerini düşürülmüştü. Buna göre; okumayan, çalışmayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birini aşanlardan alınan GSS primlerinde sadeleşmeye gidildi. GSS'de 71, 213 ve 427 lira olan üç farklı prim uygulaması sona erdi. Tüm primler 53 liraya indirildi.

AYLIK GELİR TESTİ KALDIRILDI

"Yaklaşık 7 milyon kişiye 'Artık gelir testini kaldırdı, sosyal güvencen yok ise sosyal güvenceyle ilgili 53 liralık bir ücret ödediğin zaman genel sağlık sigortası kapsamına girilebilecek'  Ailece gelir testine girmeden bu parayı ödediğinde her türlü sağlık hizmetini alabilecek. Ayrıca yaşa takılan ve emekliliği bekleyenler de 53 lira ödeyerek bu sağlık hizmetini alabilecek"

ÜCRETSİZ HİZMET

Bu arada gelir testine girip haneye giren gelir kişi başına 592 liradan az çıkanlar prim ödemeyecek. Bu kişilerin ve ailelerinin tüm sağlık giderleri ve GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.

KİM NE KAZANACAK?

71.10 lira prim ödeyen bir vatandaş ayda 18.1 TL, yılda ise 217.2 TL kazanacak.
213.3 lira prim ödeyen ayda 160.3 TL, yılda 1.923.6 lira kazanacak.
426,6 lira ödeyen ayda 373.65 TL, yılda 4.483.2 TL kazanacak.

 

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Uygulamanın sosyal güvencesi olmayanları kapsıyor, 53 lirayı ödeyemeyecek durumda olanların da yeşil kartlı olacak "53 lirayı ödemeyecek durumda olanları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvuracaklar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeşil kartlı statüsüne alınacak"

ESKİ BORÇLAR YENİ PRİM ÜZERİNDEN YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Herhangi bir gelir testi yapılmaksızın çalışmayan herkesin bu haktan yararlanacağı belirtiliyor “Bu uygulamada aylık 53,33 TL’yi de ödeyemeyecek olan sigortalılarımız ise gelir testine başvurarak aile içindeki gelirlerinin brüt asgari ücretin 3'te 1'inin altında olduğu tespit edilmesi halinde, herhangi bir prim ödemesi yapmadan sağlıktan yararlanabilecekler. Bugüne kadar ödenmemiş olan GSS prim borçları ise yeni prim oranı üzerinden güncellenecek ve gecikme cezaları silinerek yapılandırılacak. Aynı zamanda Nisan ayına kadar olan borçlar sigortalıların sağlıktan yararlanmasına engel olamayacak. Eski GSS prim borcu olsa da yapılandırıldığı için aylık primlerini ödeyen sigortalılarımız da sağlıktan yararlanabileceklerdir”

Yazarın Yazıları