Gençlere verilen değer?

  • 19.07.2019 09:07
  • Okunma: 3625 kez

21. yüzyılda gençlerimizden neler bekliyoruz onlar büyüklerden neler bekliyor? İnternetten baktığımda gençler için yapılan araştırmalar ve benim de gençlerle iç içe yaşadığım bir hayatım olmasıyla;

Gençlerimiz de; Hazıra konmak isteyenler, çalışmadan havadan kazanmak isteyenler, çalışmak isteyenler, okumak isteyenler, yurt dışında okumak ve çalışmak isteyenler, çok çalışıp çok kazanmak isteyenler, Bilim insanı olmak isteyenler, iyi bir aile reisi olmak isteyenler, Akademisyen olmak isteyenler,  sporcu olmak isteyenler v.b.  istekler var.  Bir çok eksik veya fazlası ile gençlerimiz öncelikle ilgi istiyor, muhatap istiyor.

Ama; Gençlerimizi öncelikle aileleri yönlendiriyor, sonra sırası ile, mahallesi, mahalledeki sokak arkadaşları, ilkokul öğretmeni , öğretmenleri, sınıf arkadaşları, okul arkadaşları, iş arkadaşları, yol arkadaşları yönlendirmesiyle  ülkelerine verimli olmak adına sahip çıkmaya çalışıyorlar.

Evet gençlerimiz tüm bu yazdıklarımı çok iyi biliyor ama onları yine yalnız bırakan biz büyükler oluyoruz.

Hadi sen gençsin yaparsın denir ama gençler sorumluluk almaya  başlayınca, arkasında kimse olmaz duygusu da var.

Gençlerimiz bence öncelikle sahiplenmek, yönlendirilmek ister ve bu duygu ile yaptıkları her iş ve çalışmalarda başarılı olacaklarına inanırlar doğrusuda bu.

Beykoz da gençlerimize yönelik bir çok plan ve programlar yapıldı, yapılıyor. Ama içlerinde gençler yok, gençlere görev verilmedi ve hala da verilmeyecek gibi.

Gençlerimiz, kendi kültürlerine yönelik kaliteli, seviyeli , çalışkan olmak adına, sanatçı, sanatkar, memur, işçi, iş insanı, turizmci, sporcu olmak istiyor.

Gençler , ülkenin Geleceğine, kendi geleceğine,ailesinin geleceğine,çocuklarının geleceğine iyi yetişerek gelmek istiyor.

Gençlerimizin istekleri bitmez ve bitmeyecekte, onların bu azım dolu enerjilerine biz büyüklerin ve ülkemizin ihtiyacı var.

Gençlerimize, henüz sağlıklı bir eğitim sistemi planlanamadı ve gelecekleri için umutla bekliyorlar. Onlar, örnek alacakları; Dürüst, Namuslu, Saygın, Seviyeli, İş insanı,Bürokrat,Yönetici,Bilim insanı,Akademisyen,Çalışkan,İşçi, Memur,Sporcu ve iyi Aile reislerini?

Gençlerimizle ilgili bir genç bana mesaj atmıştı, genci tanımıyorum anladığım kadarı ile Beykozlu da değil herhalde ve bu önemli mesaj için bende okurlarıma bir mesaj vermek istedim.

Sevgi ve saygılarımla

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları